Blog’a Geri Dön

Zeka Oyunlarının Sağlığınıza 10 Muhteşem Faydası

Zeka Güçlendirici Kutu Oyunları

Son dönemlerde bilgisayar oyunları masa oyunlarını (kutu oyunları) geride bırakmış gibi gözükse de durum aslında hiç öyle değil. Çünkü bilgisayar oyunlarının sağlığa yararı olduğu gibi ciddi zararları da var. Ama kutu oyunları pek öyle değil. Zeka gelişimine ciddi katkılar sağladığı gibi sağlığınızı da olumlu manada etkiliyor. Bu oyunları nasıl adlandırdığınızın bir önemi yok. İster masa oyunu, ister kutu oyunu, isterseniz de akıl ve zeka oyunu diyin. Bu kapsama neredeyse hepsi giriyor.

En bilinen zeka oyunları arasında satranc, koridor(quoridor), reversi, abalone, hedef 5, mangala, dama, go, tangram sayılabilir. Tabi ki bu oyunlardan farklı olarak daha yüzlercesi mevcut. Biz zaten bu yazıda oyunlar hakkında değil, zeka oyunlarının sağlığa faydaları hakkında yazacağız bir şeyler.

 

Zeka Oyunlarının Sağlığa Faydaları

Zeka Oyunları İyi Hissettirir

Zeka oyunlarının yan etkilerinden biri gülmektir. Gülen bir çocuk endorfin salgılar. Çocuk güldüğü zaman herkes güler. Bu da ortamın daha eğlenceli bir hal almasını sağlar. Gülmek sağlığa tahmin edemeyeceğiniz kadar çok olumlu etki eder.

Ailecek Zaman Geçirme

Gün içerisinde çocuklar okulda, anne ve baba işte olabilir. Ama akşam yemeğinden sonraki vakitler tamamen size özeldir. Yemekten sonra birlikte oynanacak bir oyun iletişiminizi kuvvetlendirecek, size yeni şeyler öğrenme fırsatı sunacaktır. Aile ilişkilerinizi güçlendirmek için inanın bulunmaz bir fırsat.

Hafıza ve Bilişsel Beceri Gelişimi

Çocukların kutu oyunları oynaması onların problem çözme gibi bilişsel becerilerinin gelişmesine katkıda bulunur. Hipocampus ve prefrontal korteks özellikle zeka oyunları sayesinde gelişim gösterir. Beynin bu kısımları düşünce ve hafıza ile doğrudan ilgilidir. Bu yüzden zeka oyunları oynamak ileriki yaşlara kadar beyninizin daha dinç kalmasına yardımcı olur.

Ruhsal Hastalık Riskini Düşürme

Akıl ve zeka oyunlarının halk arasında bunama olarak adlandırılan hastalık ve alzhiemer hastalığı riskini düşürdüğü bir gerçek. Çünkü zeka oyunları, beyni geliştiren bir spordur esasında. Bu da sizin beyniniz için bir jimnastik yöntemi.

Düşük Kan Basıncı

Kutu oyunları (masa oyunları) oynarken güleriz demiştik. Gülmek, kan basıncınızı düzenler ve düşürür. Bu da kalp hastalıkları vb. hastalıkların riskini oldukça azaltır.

Cevap ve Çözüm Bulma Süresi

Toronto Üniversitesi’ndeki bilim insanları bir deney yapmışlar. Düzenli masa oyunları oynayan denek grubu, arabanın anahtarını nereye koyduğunu hatırlamaktan tutun da gündelik basit çözümlere kadar her alanda daha başarılı olmuşlar.

Stres Azalması

Yine yapılan araştırmalara göre akıl ve zeka oyunları oynayanların günlük hayatta daha az stresli oldukları tespit edilmiş. Hatta insanlar stresten uzaklaşıp sakinleşmek amacıyla dahi kendilerini zeka oyunlarına vermişler.

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirme

Yine araştırmalara göre stres, negatiflik ve depresyon bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açıyor. Fakat pozitif duygular, pozitif düşünceler ve gülmek ise tam aksi yönde bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Bu yüzden masa oyunlarının yine yadsınamaz bir önemi var bu konuda.

Çocuk Zeka Gelişimi

Bu blogta, zeka oyunlarının çocuklar için öneminden defalarca bahsettik. Zeka oyunları, çocukların mantıksal, düşüncel, stratejik becerilerinin gelişimi açısından oldukça mühim. Bunun yanında çocukların sözel becerilerini de geliştirici yönleri var. Daha ayrıntılı bilgiler öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Terapi

Zeka oyunları (Kutu Oyunları) aynı zamanda bir terapidir. Gün içinde derslerden bunalan bir çocuğun eve bıkkın halde geldiğini hayal edin. Zeka oyunları onların rahatlamasını, stresten uzaklaşmasını sağlayarak kendilerini geliştirme imkanı sunar. Bu yönden bakınca da masa oyunlarının (kutu oyunları) önemi ortaya çıkıyor.

Kaynak: healthfitnessrevolution.com

 • You've just added this product to the cart:

  Kelime Üretme Oyunu (Scrabble)

  -26%
  Kelime Üretme Oyunu - Scrabble
  0 out of 5

  Kelime Üretme Oyunu (Scrabble)

  Kutu İçeriği: Oyun tahtası, 100 adet oyun taşı, 4 adet oyun tahtası ve taş poşeti Amaç: Anlamlı kelimeler oluşturarak en çok puanı almak Yaş Aralığı: 8 ve üzeri Oyuncu Sayısı: 2-4 kişi Oyun Kazanımları: Kelime türetme becerisi, kelime dağarcığı genişletme, hayal gücü
   50,00  36,99
 • 0 out of 5

  Redka 9 Taş/3 Taş Zeka Oyunu

  Kutu İçeriği: Oyun tahtası, 9 kırmızı ve 9 siyah taş
  Oyun Kazanımları: Stratejik düşünme, disiplin, planlı hareket etme vb. Oyuncu Sayısı: 2 Yaş Aralığı: 6 ve üzeri Ekstra Özellikler: Geri dönüştürülebilir ve toksik içermeyen maddeden üretilmiştir.
   33,00  25,90
 • You've just added this product to the cart:

  Redka Hanoi Kuleleri Zeka Oyunu

  Yeni
  -20%
  Redka Hanoi Kuleleri Zeka OyunuRedka Hanoi Kuleleri Zeka Oyunu
  0 out of 5

  Redka Hanoi Kuleleri Zeka Oyunu

  Kutu İçeriği: 3 çubuklu bir tahta ve 7 adet renkli disk Oyun Kazanımları: Matematik, düşünerek hareket etme, el becerisi vb. Oyuncu Sayısı: 1 Yaş Aralığı: 3 ve üzeri Ekstra Özellikler: Geri dönüştürülebilir ve toksik içermeyen maddeden üretilmiştir.
   31,00  24,90
 • You've just added this product to the cart:

  Redka Kapaklı Plastik Mancala (Mangala)

  Yeni
  -7%
  0 out of 5

  Redka Kapaklı Plastik Mancala (Mangala)

  Kutu İçeriği: 23x13,5x4 cm Plastik Mancala, Yeterli Miktarda Oyun Taşı, Nasıl Oynanır Kitapçığı İki oyuncunun 6’şar kuyusu olup toplamda 12 adet kuyu vardır. Her oyuncunun bir hazine kuyusu bulunur. Mancala oyunu 50 taş ile oynanır. Oyuncular 48 taşı her bir kuyuya 4'er adet olmak üzere dağıtırlar. Oyunda her oyuncunun önünde bulunan yan yana 6 küçük kuyu, o oyuncunun bölgesidir. Karşısında bulunan 6 küçük kuyu rakibinin bölgesidir. Oyuncular hâzinelerinde en fazla taşı biriktirmeye çalışırlar. Oyun sonunda en çok taşı toplayan oyuncu oyun setini kazanmış olur.
   16,00  14,90
 • You've just added this product to the cart:

  Redka Son Kale

  -30%
  Redka Son Kale
  0 out of 5

  Redka Son Kale

  Kutu İçeriği: Oyun platformu, oyun platformunu sabitlemek için 4 adet ayak, 38 adet petek, 2 adet çekiç ve 1 adet kale. Amaç: Çekiçler ile petekleri düşürürken kalenin düşmemesini sağlamak Yaş Aralığı: 4 ve üzeri Oyuncu Sayısı: 2 kişi
   60,00  41,90

Bu makaleyi ne kadar yararlı buldunuz?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Oy 3.3 / 5. Oy sayısı: 3

Henüz oy verilmedi! İlk oylayan sen ol.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
WhatsApp'ı Aç