Zeka Oyunlarının Sağlığınıza 10 Muhteşem Faydası

Blog’a Geri Dön

Zeka Oyunlarının Sağlığınıza 10 Muhteşem Faydası

Zeka Güçlendirici Kutu Oyunları

Son dönemlerde bilgisayar oyunları masa oyunlarını (kutu oyunları) geride bırakmış gibi gözükse de durum aslında hiç öyle değil. Çünkü bilgisayar oyunlarının sağlığa yararı olduğu gibi ciddi zararları da var. Ama kutu oyunları pek öyle değil. Zeka gelişimine ciddi katkılar sağladığı gibi sağlığınızı da olumlu manada etkiliyor. Bu oyunları nasıl adlandırdığınızın bir önemi yok. İster masa oyunu, ister kutu oyunu, isterseniz de akıl ve zeka oyunu diyin. Bu kapsama neredeyse hepsi giriyor.

En bilinen zeka oyunları arasında satranc, koridor(quoridor), reversi, abalone, hedef 5, mangala, dama, go, tangram sayılabilir. Tabi ki bu oyunlardan farklı olarak daha yüzlercesi mevcut. Biz zaten bu yazıda oyunlar hakkında değil, zeka oyunlarının sağlığa faydaları hakkında yazacağız bir şeyler.

 

Zeka Oyunlarının Sağlığa Faydaları

Zeka Oyunları İyi Hissettirir

Zeka oyunlarının yan etkilerinden biri gülmektir. Gülen bir çocuk endorfin salgılar. Çocuk güldüğü zaman herkes güler. Bu da ortamın daha eğlenceli bir hal almasını sağlar. Gülmek sağlığa tahmin edemeyeceğiniz kadar çok olumlu etki eder.

Ailecek Zaman Geçirme

Gün içerisinde çocuklar okulda, anne ve baba işte olabilir. Ama akşam yemeğinden sonraki vakitler tamamen size özeldir. Yemekten sonra birlikte oynanacak bir oyun iletişiminizi kuvvetlendirecek, size yeni şeyler öğrenme fırsatı sunacaktır. Aile ilişkilerinizi güçlendirmek için inanın bulunmaz bir fırsat.

Hafıza ve Bilişsel Beceri Gelişimi

Çocukların kutu oyunları oynaması onların problem çözme gibi bilişsel becerilerinin gelişmesine katkıda bulunur. Hipocampus ve prefrontal korteks özellikle zeka oyunları sayesinde gelişim gösterir. Beynin bu kısımları düşünce ve hafıza ile doğrudan ilgilidir. Bu yüzden zeka oyunları oynamak ileriki yaşlara kadar beyninizin daha dinç kalmasına yardımcı olur.

Ruhsal Hastalık Riskini Düşürme

Akıl ve zeka oyunlarının halk arasında bunama olarak adlandırılan hastalık ve alzhiemer hastalığı riskini düşürdüğü bir gerçek. Çünkü zeka oyunları, beyni geliştiren bir spordur esasında. Bu da sizin beyniniz için bir jimnastik yöntemi.

Düşük Kan Basıncı

Kutu oyunları (masa oyunları) oynarken güleriz demiştik. Gülmek, kan basıncınızı düzenler ve düşürür. Bu da kalp hastalıkları vb. hastalıkların riskini oldukça azaltır.

Cevap ve Çözüm Bulma Süresi

Toronto Üniversitesi’ndeki bilim insanları bir deney yapmışlar. Düzenli masa oyunları oynayan denek grubu, arabanın anahtarını nereye koyduğunu hatırlamaktan tutun da gündelik basit çözümlere kadar her alanda daha başarılı olmuşlar.

Stres Azalması

Yine yapılan araştırmalara göre akıl ve zeka oyunları oynayanların günlük hayatta daha az stresli oldukları tespit edilmiş. Hatta insanlar stresten uzaklaşıp sakinleşmek amacıyla dahi kendilerini zeka oyunlarına vermişler.

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirme

Yine araştırmalara göre stres, negatiflik ve depresyon bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açıyor. Fakat pozitif duygular, pozitif düşünceler ve gülmek ise tam aksi yönde bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Bu yüzden masa oyunlarının yine yadsınamaz bir önemi var bu konuda.

Çocuk Zeka Gelişimi

Bu blogta, zeka oyunlarının çocuklar için öneminden defalarca bahsettik. Zeka oyunları, çocukların mantıksal, düşüncel, stratejik becerilerinin gelişimi açısından oldukça mühim. Bunun yanında çocukların sözel becerilerini de geliştirici yönleri var. Daha ayrıntılı bilgiler öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Terapi

Zeka oyunları (Kutu Oyunları) aynı zamanda bir terapidir. Gün içinde derslerden bunalan bir çocuğun eve bıkkın halde geldiğini hayal edin. Zeka oyunları onların rahatlamasını, stresten uzaklaşmasını sağlayarak kendilerini geliştirme imkanı sunar. Bu yönden bakınca da masa oyunlarının (kutu oyunları) önemi ortaya çıkıyor.

Kaynak: healthfitnessrevolution.com

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.