Yeni Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz

Blog’a Geri Dön

Yeni Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz

2013’ten bu yana Milli Eğitim Bakanı olan Nabi Avcı dönemi kapandı. Yıldırım’lı yeni kabinenin Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz oldu.

65. hükümetin büyük sürprizlerinden biri Milli Eğitim’de yaşandı. 64. Hükümet’te Milli Savunma Bakanı olarak yer alan İsmet Yılmaz , Binali Yıldırım’ın başkanlığındaki yeni kabinede Milli Eğitim Bakanı oldu. Nabi Avcı ise Kültür ve Turizm Bakanı olarak yeni kabinede yer aldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun istifasının ardından 65. Hükümeti kurmakla görevlendirilen AKP Genel Başkanı Binali Yıldırım, yeni Bakanlar Kurulu listesini bugün sabah 10’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım’ın sunduğu Bakanlar Kurulu listesini onayladı. Binali Yıldırım’ın başkanlığındaki yeni kabinede Milli Eğitim Bakanlığı görevi 64. Hükümet’te Milli Savunma Bakanı olarak yer alan İsmet Yılmaz’a verildi.

Yılmaz, 25 Ocak 2013’ten bu yana Milli Eğitim Bakanı olan Nabi Avcı’dan görevi devralacak.

İSMET YILMAZ KİMDİR?

İsmet Yılmaz, 1961 yılında Sivas’ın Gürün ilçesinde doğdu. Gürün Cumhuriyet İlkokulu ve Gürün Ortaokulunda öğrenim gördükten sonra İstanbul Haydarpaşa Lisesini bitirdi.

İstanbul Yüksek Denizcilik Okulu (İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi) Makine Bölümünden 1982 yılında; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1987 yılında mezun oldu.

İsveç Dünya Denizcilik Üniversitesinde “Gemi İşletmeleri Teknik Yönetimi” alanında ve Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Ana Bilim Dalında iki ayrı Yüksek Lisans yaptı.

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk alanında doktorasını tamamladı.

Kamuda ve özel sektörde yaklaşık 20 yıl mühendis ve müşavir avukat olarak hizmet verdikten sonra 31 Aralık 2002 tarihinde Denizcilik Müsteşarı olarak atandı.

Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürüttü.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 114’üncü maddesi uyarınca bağımsız olarak 08 Mayıs 2007 tarihinde Ulaştırma Bakanı oldu.

01 Kasım 2007 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı görevine atandı.

Dr. İsmet Yılmaz; 12 Haziran 2011 Genel Seçimleri’nde Sivas’tan, AKP Milletvekili olarak seçildi.

07 Temmuz 2011 tarihinde 61’inci Hükümette Millî Savunma Bakanlığı görevini üstlendi.
2015 yılına kadar Millî Savunma Bakanlığı görevini yürüten Yılmaz, 01 Temmuz 2015 – 17 Kasım 2015 tarihleri arasında TBMM Başkanlığı görevini yürüttü. 64’üncü Hükümette tekrar Millî Savunma Bakanlığı görevine seçildi.
Evli ve üç çocuk babası olan İsmet Yılmaz, İngilizce biliyor.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

WhatsApp'ı Aç