Yeni Atanan Öğretmenlerin Sorduğu 3 Soru

Blog’a Geri Dön
Yeni Atanan Öğretmenler ve Hep Sordukları 3 Soru

Yeni Atanan Öğretmenlerin Sorduğu 3 Soru

Öğretmenlerin nasıl zorlu süreçlerden geçip atandığı herkesin malumu. Lisans, formasyon, KPSS, mülakat derken ardından zor da olsa atanıp başarılarının, emeklerinin karşılığını alabiliyorlar. Ama yine herkesin malumu ki yeni atanan öğretmenler bazen tedirginlikten bazen de tecrübesizlikten kaynaklı olarak desteğe ihtiyaç duyuyorlar. Bizler de yeni atanan öğretmenlerin kendilerinden daha tecrübeli olan öğretmenlere hep sorduğu o 3 soruyu derledik.

1- Sınıf Disiplinini Nasıl Sağlıyorsunuz?

Çoğu zaman sınıf yönetimi ile sınıf içi disiplinin aynı olduğu kanısı vardır. Fakat durum böyle değildir pek. Sınıf içi disiplini sağlamak, sınıf yönetim aşamalarından sadece biridir. Ama olmazsa olmazlardandır. Mutlaka bir sınıf disiplin planınız, belli başlı kurallarınız olmalı. Bunları da öğrencilerinize açıkça söylemelisiniz. Aksini uygularlarsa yaptırımları da kesin olmalı. Yoksa suistimal edilebilirsiniz. Bazen duruma göre tabi ki müsamaha gösterebilirsiniz. Otoyolda bile hız sınırını aşan sürücülere artı 10 kilometre müsamaha gösteriliyor. Sizler neden göstermeyesiniz ama bunu kararında yapmakta fayda var.

Bazen çocuklar sizin kurallarınızı da yıkabilirler. Bu ilk bakışta size karşı geliyorlar gibi görünebilir ama her zaman öyle değildir. Belki de çocuklar kuralları yıktıklarının farkında değildirler. O yüzden sınırları iyi çizin ve unutmayın: en başarılı öğretmenler bile sınıflarında disiplin sorunu yaşayabilirler.

2- Sınıfımı Nasıl İdare Edebilirim?

Verimli öğretmenler sınıflarındaki her şeyi planlayan öğretmenlerdir. Onların sınıfa giriş çıkışlarından tutun da onlardan beklentilerine kadar her şeyi en ince ayrıntısına kadar planlarlar ve buna uymaya çalışırlar. Sizler de yukarıda bahsettiğimiz gibi küçük disiplin kuralları çerçevesinde öğrencilerle bağ kurmalısınız. Bu bağı ne çok gevşek ne de çok sıkı olacak şekilde ayarlamamalısınız. Tam kararında olmalı. Bu başlangıçta sizi zorlayabilir tecrübe eksikliğinizden dolayı ama zaman geçtikçe göreceksiniz ki her şey mükemmel hale gelecek.

3- Nasıl Yöntemlere İhtiyacım Var?

Bazı aktiviteler yaratıcılık gerektirir bazıları ise gerektirmez. Mesela bir araba üretim aşamasını ele alalım. Araba önce tasarlanır. Kapıları nasıl olacak, kaportası nasıl gözükecek hepsi bir tasarım sürecinden geçer. Burada yaratıcılık çok önemlidir. Ama iş arabanın parçalarını birleştirmeye gelince, yaratıcılık hiçbir işe yaramaz. Çünkü belirli kurallara uyup nasıl gösterilmiş ise o şekilde montaj yapmalısınız. Sınıf yönetimi de aslında bunun gibidir.

Sınıfta uygulamanız gereken belli prosedürler olmalıdır. Kimin ne yapacağı belirlenmelidir. 30 öğrencinize bir ödev verdiğinizi düşünelim ve onlara nasıl isterseniz bu ödevi öyle yapacaksınız dediniz diye farz edelim. Sınırsız bir olasılık çıkacaktır. Kimi belki ödevi yapmak bile istemeyecektir. Bu, çocukların farklı düşünmeyi öğrenmeleri açısından iyi. Ancak nasıl davranılacağını öğrenmeleri bakımından da kötü. Bu yüzden ikisini de uygulamaya koymalısınız.

Çocuklar yer yer yaratıcı olmalı, yeni şeyler düşünebilmeli ama bazen de sadece prosedürleri uygulamalı. Mesela sınıfa giriş çıkışlarda çocuklardan nasıl yaratıcı olacaklarını istemezsiniz değil mi? Düzenli bir şekilde sınıfa girmeleri yeterlidir. Bu ve bunun gibi örnekler çoğaltılabilir.

Kaynak: Middle Web İnternet Sitesi

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.