Surakarta Oyunu Nasıl Oynanır? – Surakarta Oyunu Nedir?

Blog’a Geri Dön

Surakarta Oyunu Nasıl Oynanır? – Surakarta Oyunu Nedir?

Surakarta Oyunu Nedir?

Surakarta oyunu, çok bilinmeyen Endonezya kökenli bir oyundur. Adını Endonezya’nın Java adasında bulunan tarihi Surakarta şehrinden almıştır. Ancak oyun yurt dışında roundabouts ismiyle de biliniyor. Ülkemizde daha çok surakarta ismi yaygın olduğu için biz de bu yazımızda surakarta ismini kullanacağız.

Surakarta oyunu her ne kadar Endonezya kökenli olsa da modern olarak ilk Fransa’da piyasaya sürülmüştür. 1970’li yıllardan itibaren popüleritesi artsa da ülkemizde hala yeteri kadar bilinmiyor maalesef. Fakat Milli Eğitim Bakanlığının akıl ve zeka oyunları dersi koyması sebebiyle öğretmenler tarafından da bir miktar bilinir hale geldi. Çünkü harika bir zeka oyunu Surakarta. Bu yüzden, bu oyunu bilmenizi istiyoruz ve Surakarta oyunu nasıl oynanır anlatmak istiyoruz. Hadi başlayalım.

Surakarta Oyunu Nasıl Oynanır?

  • Surakarta oyununun oyun platformu biraz değişik. Klasik oyun platformları genelde 8×8’lik karelerden meydana gelir. Ama Surakarta oyununa baktığınızda platformda dairesel şekillerin olduğunu da göreceksiniz. Bu dairesel şekillerin nasıl kullanıldığına birazdan değineceğiz.
  • Surakarta oyununda her oyuncunun 12 taşı bulunur ve platformun en öndeki noktalarına dizilerek oyuna başlanır. Oyuna kimin başlayacağının belirlenmesi için yazı tura atılır ya da kura çekilir. Yani herhangi bir taşın diğer taşa üstünlüğü yoktur.
  • Oyuna başlayan oyuncu taşını tek birim olmak kaydıyla yatay, dikey ya da çapraz olarak hareket ettirebilir.
  • Rakip oyuncunun taşının üzerinden atlanamaz. Bu tarz hamlelerle rakibin taşı da yenemez. Rakibin taşını yemek için daireleri kullanmalısınız. Dairede en az tam bir tur attıktan sonra rakibin taşını yiyebilirsiniz. Birden fazla dairede rakibin taşını yemek için dolanılabilir. Bunda herhangi bir kısıtlama yoktur.
Surakarta oyunu nasıl oynanır? - Surakarta oyunu başlangıcında taşlar bu şekilde dizilmelidir.
Surakarta oyunu başlangıcında taşlar bu şekilde dizilmelidir.

Surakarta Oyunu Kazanımları

  • Surakarta oyunu sayesinde öncelikle strateji becerilerinizi geliştirmiş olacaksınız. Ayrıca dairesel hareket yapma zorunluluğu yüzünden görsel algı becerileriniz de gelişecek. Ayrıca oyun iki kişi arasında oynandığı için iletişim becerileri de gelişebilir.
  • Oyunu kazanmak için her an dikkatli olmanız gerektiği için dikkat ve konsantrasyon üzerinde de ciddi etkileri vardır.
  • Hızlı ve mantıklı karar alma mekanizmasını kuvvetlendirir.
  • Son olarak ise olaylara farklı bir bakış açısından bakmanıza olanak sağlar.

Özellikle Surakarta oyununu ilkokul çağındaki çocuklara tavsiye ediyoruz. Çünkü bu tarz beceriler ne kadar erken geliştirilirse o kadar iyi. Bizler de surakarta nasıl oynanır anlattık ki kafanızda bir eksik kalmasın. Kuralları gayet basit olan bu oyunun oynaması da çok zevkli. Üstelik surakarta oyunu tahtasının arkasında dümen (Bihar) oyun platformları da var. Yani 1 kutu içinde 2 oyuna sahip olacaksınız.

Artık surakarta nasıl oynanır öğrendiniz. Peki surakarta satın almak isterseniz ne yapacaksınız. Bunun için de aşağıdaki ürünlere tıklamanız ve ürünleri incelemeniz yeterli. Ayrıca surakarta benzeri başka oyunlar da var listede. Şimdiden herkese keyifli bir surakarta oyunu diliyoruz.

 

Eğer mangala nasıl oynanır ya da koridor nasıl oynanır gibi konuları da merak ediyorsanız aşağıdaki butonlara tıklayarak o yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz: