STEM Nedir? STEM Eğitimi, STEM Etkinlikleri ve STEM Materyalleri

Blog’a Geri Dön

STEM Nedir? STEM Eğitimi, STEM Etkinlikleri ve STEM Materyalleri

Birçok veli ve öğretmen Stem nedir sorusunun cevabını belki biliyordur. Hatta çocuklarına Stem etkinlikleri bile yaptırıyordur evde. Ama tam olarak konuya hakim misiniz acaba? Size Stem nedir konusunu şöyle açıklayalım akılda daha kalıcı olsun:

Hepimiz Hezarfen Ahmet Çelebi’yi biliriz. Peki Hezarfen’in ne anlama geldiğini merak ettiniz mi hiç? Hezar Farsça bin demek. Fen ise Arapça beceri, hüner, teknik demek. Yani bildiğimiz fen. Peki Hezarfen Ahmet Çelebi’ye neden bu lakabı vermişler? Çünkü kendisi birden fazla alanda uzman olduğu için. Birçok alandaki uzmanlıklarını kullandığı için çeşitli keşifler yapmış Ahmet Çelebi. Bunun İngilizce karşılığı ise polymath. Poly Yunança çok, math ise teknik anlamına geliyor. Matematik yani. Mesela Leonardo Da Vinci’yi tanımlayın desek cevabınız ne olurdu? Ressam mı, müzisyen mi, heykeltıraş mı, mucit mi, jeolog mu, botanist mi? Hangisi? Cevap hepsi. Çünkü Leonardo Da Vinci de bir hezarfen idi aslında. Ya da polymath.

Geride kalan asırlara kıyasla yakın geçmişte hakkıyla hezarfen olan kişi sayısı epey azaldı; ancak bu dönemde yeniden bir artış var. Çünkü talep yeniden doğdu. 21. yüzyılda, artık tek bir alanda çok şey bilmek ya da her alandan az şey bilmek kar etmiyor. Ülkeler, devletler 21. yüzyıla ayak uydurmak istiyorlarsa Stem gibi programlarla disiplinler arası çalışabilecek bireyler yetiştirmeli. Çocuklar daha ilkokul çağlarında stem etkinlikleri yapıp bunu planlı hale getirmeli ki disiplinler arası düşünmeyi öğrenebilsinler ve öğrenmeyi sevsinler.

STEM Nedir? – STEM Eğitimi Nedir?

Gelelim STEM’i daha kitapvari anlatmaya. Stem, science(bilim, fen), Technologhy(teknoloji), Engineering(mühendislik) ve Mathematic(matemetik) kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir yöntem. Stem eğitimi sayesinde çocuklar, konu ve problemleri tanımlama, soru sorma, kanıta dayalı örnek sunma, çözüm üretme gibi beceriler kazanıyorlar. Ülkemizde de çeşitli atılımlar olsa da hiç yeterli değil ve alınması gereken daha çok yol var. Bu sebeple iş velilere ve öğretmenlere düşüyor burada. Bireysel çabalarla da bir şeyler başarılabileceğine inancımız tam bizim.

Stem nedir - stem eğitimi etkinlikleri

STEM Eğitimi Neden Önemli Peki?

Öncelikle STEM eğitimi, günlük hayatın bir parçası durumunda. Çocuk, her yeni güne yeni bir şeyler öğreneceğinin, üreteceğinin bilinci ile başlar. Artan rekabet sebebiyle çocuklar kendilerini STEM eğitimi ile geliştirmeli ve iş hayatında öne çıkmayı başarmalıdırlar. Ve artık dünyamız global bir köy haline geldi. Rekabet sadece ülke sınırları içerisinde değil. Artık çocuklarımız dünya ile yarışmak zorundalar. 21. yüzyıl bu becerileri istiyor.

STEM Etkinlikleri

Stem etkinliklerinin başarıya ulaşması için çocuklarını merak duygusunu sürekli beslemelisiniz. Merak eden çocuk her şeyi başarır ve bu başarıya ulaşmak için yeterince motive olur. Zaten merak duygusu aşılanmış bir çocuk bundan sonra merak etmeden de duramaz ve sürekli yeni sorular sormaya başlar.

Pozitif Stem etkinlikleri arasında en popüler olanlar Stem oyuncaklarıdır. Hem ucuz, hem efektif hem de kalitelidir bunlar. Çocuklar bu Stem oyuncakları sayesinde solar enerji ile çalışan bir uçak yapabilir, hızlı trenlerin çalışma mantığını anlayabilir, düşmeyen robot dahi yapabilirler.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.