STEM Eğitiminin İlkokul Öğrencileri İçin Önemi

Blog’a Geri Dön

STEM Eğitiminin İlkokul Öğrencileri İçin Önemi

STEM, son yıllarda önemi artan ve uygulamaya da konan bir eğitim modeli. Science (bilim), technology(teknoloji), engineering(mühendislik) ve mathematic(matematik) kelimelerinin baş harflerinden ismini alan STEM eğitiminin amacı, çocuklara farklı disiplinleri kullanarak bir şeyler öğretmektir. Çocukların öğrenirken ya da eğitim alırken bu 4 disiplini de kullanmaları amaçlanır. Peki STEM eğitimi ilkokul çocukları için neden bu kadar önemli?

STEM Eğitiminin Önemi

Çocuklar ilkokul yıllarında temel eğitim alışkanlıkları kazanırlar. Bu yüzden başlangıçta kazandıkları eğitim alışkanlıkları tüm hayatları boyunca etkili olacaktır. 4 disiplinle entegre edilmiş, problem çözme becerisi geliştirmeyi amaçlayan STEM eğitimini başlangıçta benimseler ise ileri yıllarda her şey onlar için çok daha kolay olacaktır. STEM eğitimindeki amaç çocuklara zorla bir şeyler öğretmek değil, öğreneceği konulara organik olarak ilgi duymasını sağlatmaktır.

Ülkemizdeki okullarda tam olarak uygulanamasa da ebeveynler evde kendileri hazırladıkları yöntemlerle çocuklarını STEM eğitimi doğrultusunda eğitebilirler çocukların öğrenmeye merakını arttırabilirler. Gelin biraz evde neler yapabilirsiniz bunun hakkında konuşalım.

Evde STEM Eğitimi İçin Birkaç İpucu

Matematik, fen, mühendislik gibi dallar sadece rakamlardan ve verilerden ibaret değildir. Çocuklar bu bilimler sayesinde dünyayı ve çevresini daha iyi anlamaya başlayacak, soru sormaya gayret edeceklerdir. Çocuklar ne kadar erken yasta soru sormaya başlarlarsa o kadar iyi.

1- Çocukların Merak Duygusunu Besleyin

Çocuk beyni ilkokul çağında tıpkı bir sünger gibidir. Ne verirseniz onu çekerler. Bu yüzden çocukların merak duygularını sürekli besleyin. Mesela onlarla yürüyüşe çıkın. Bitkileri inceleyin, hayvanları anlatın. Soru sormalarına izin verin. Çoğu zaman size saçma gelen sorular soracaklardır. Ama dünyayın anlamlandırabilmesi için hepsine sakince cevap verin. Soru soran bir çocuktan daha güzel bir şey yoktur, emin olabilirsiniz.

2- Sayı Sayma

Çocukların matematiği anlamasını istiyorsanız sayı saymayı öğretmekle başlayabilirsiniz. Sayı saymayı öğretmek için birden fazla eğlenceli yol var.

3- Kendi Çevrenizi Kullanın

Çocuğunuza bir şeyler öğretmek için aslında her şeye sahipsiniz. Yoldan geçen arabalara, bahçedeki ağaçlara, evdeki madeni paralara. Çevrenizde bulunan her şeyi çocuğunuza gösterin, ne işe yaradıklarını anlatın.

4- Soru Sormalarını Teşvik Edin

Matematik ve bilim soru sormakla başlar. Newton ya da Arşimet malum soruları sormasalardı cevabı alabilirler miydi? Tabi ki hayır. O yüzden çocuğunuzun soru sorması için onu olabildiğince teşvik edin. Sorularına da mutlaka cevap verin.

5- Öğrenmeyi Günlük Bir Aktivite Haline Getirin

Öğrenmeyi günlük bir aktivite haline getirmeniz çok önemli. Çocuk yataktan kalktıktan sonra bugün ne öğreneceğim diye merak etmeli hevesli olmalı. İŞte bu yüzden her gün çocuğunuza yeni şeyler öğretmek için çabalayın.

Elimizden geldiğince STEM eğitiminin önemini ve evde nasıl uygulanabilirliğini yazdık. Umarız faydalı olmuştur.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.