STEM Çocuklar ve Toplum İçin Neden Faydalıdır?

Blog’a Geri Dön

STEM Çocuklar ve Toplum İçin Neden Faydalıdır?

STEM Eğitimi

Eğer bir veli ya da öğretmen iseniz kuvvetle muhtemel STEM eğitimi hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur. Hafızanızı tazelemek adına kısaca tekrar edelim: STEM, matematik, fen, mühendislik ve teknolojinin tek potada eritilip öğrenilmesini amaçlayan eğitim yönteminin adıdır. 21. yüzyılın ilk çeyreğini yaşadığımız bu günlerde, STEM eğitimi çok mühim bir öneme sahip. Bu yüzyılda başarılı olmak için problem çözme, analitik düşünme ve yaratıcılık sizi ayrıştıracak beceriler olacak. STEM de işte tam buna hizmet ediyor.

STEM eğitimi genel olarak aşağıdaki becerilere fayda sağlıyor diyebiliriz:

1- Konu ve problemleri tanımlama

2- Soru sorma

3- Açıklama becerisi

4- Kanıta dayalı örnek sunma

5- Çözüm üretme

6- Sağlıklı iletişim

Tüm bu maddeler göz önüne alındığında öğretmenler ve ebeveynler 12 yaş altı çocuklara ya da çocuklarına STEM eğitiminin mantığını anlatmalıdır. Çünkü STEM, ne kadar erken hayatının bir parçası olursa çocuk da o denli başarılı olur.

STEM Eğitimi Neden Önemli?

Öncelikle STEM, günlük hayatın bir parçasıdır. Çocuk, her yeni güne yeni bir şeyler öğreneceğinin, üreteceğinin bilinci ile başlar. Artan rekabet sebebiyle çocuklar kendilerini STEM yöntemi ile geliştirmeli ve iş hayatında öne çıkmayı başarmalıdırlar. Ve artık dünyamız global bir köy haline geldi. Rekabet sadece ülke sınırları içerisinde değil. Artık çocuklarımız dünya ile yarışmak zorundalar.

STEM Eğitimi Çocuklara Nasıl Avantaj Sağlar?

Öncelikle STEM eğitimi çocuklara şunları sağlar:

  • Daha derin bir öğrenme becerisi
  • İş yerinde ya da iş ortamında daha rekabetçi olma
  • 21. yüzyıl becerilerinin gelişmesi. Eleştirel düşünce, yaratıcılık ve problem çözme becerisi vb.
  • Öğrenme için özgüven

Bu özellikleri kazanan bir çocuğun zaten başarısız olma ihtimali çok düşüktür.

Okullar STEM’e Neden Önem Vermeli?

STEM eğitiminin ilk fayda sağlayacağı alan finans. Devlet ve toplum çok da uzun olmayan vadelerde eğitime daha az para harcayıp daha çok verim alacaklar. Çünkü nitelikli, dünya ile yarışabilecek bireyler yetişecek. Bu bireyler katma değeri yüksek ürünler üretecek, yurtdışından nitelikli bireyler o ülkeye, o okula eğitim almak için gelecek. Liste uzar da gider. Kısacası, STEM eğitimi doğru uygulanıldığı takdirde kısa vadede hem finansal hem de kökten değişimler yaratabilir.

Okullar STEM Eğitimini Nasıl Destekleyebilirler?

Bunun cevabı çok basit fakat uygulaması zor maalesef. Öncelikle devlet okullarında uygulanabilmesi için bireysel çabadan ziyade devlet desteği lazım. Devlet ve bakanlık bunu teşvik edip ödenek ayırmalı ve her okulda kaliteli bir şekilde uygulamaya sokmalı. Ancak bu şekilde istenilen sonuçlar alınabilir. Elbette ki okulda öğretmenlerin, evde ebeveynlerin desteği ile de STEM eğitimi uygulanabilir. Hatta mutlaka uygulanmalıdır da. Fakat biz bu eğitim modelini biraz daha toplumsal düşünüyoruz. O yüzden tüm toplumun dönüştürülmesinden yanayız.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.