Sağlıklı yaşam ilkokulda öğrenilecek

Blog’a Geri Dön

Sağlıklı yaşam ilkokulda öğrenilecek

İlköğretim çocukları üzerinde uygulanan ”Sağlıklı Yaşam  Projesi”, okullarda verilen eğitimlerle çocuklarda beden imajı algısının olumlu  yönde değiştiğini ortaya çıkardı.
Mutlu Çocuklar Derneği, çocukluk çağında şişmanlığın önlenmesi,  dengeli beslenme, fiziksel aktivite konularında çocukların bilinçlendirilmesi  gibi konularda okulların önemli bir yeri olduğunu araştırmak için ”Sağlıklı  Yaşam Projesi”ni hayata geçirdi.
Okullarda uygulanacak sağlıklı yaşam programının etkinliğini  değerlendirmek amacıyla yürütülen projeyle, olumsuz beden imajı ve sağlıksız  beslenme alışkanlıklarının daha büyük yaşlarda değişiminin zor olması, buna  karşın çocuklarda beden imajına yönelik tutumların bu dönemde yeni gelişmeye  başlamasından hareket edildi.
İlköğretim düzeyindeki çocuklara çeşitli testler uygulanarak yapılan  araştırmada, boy, kilo ve vücut indeksi, kan basıncı, ağız, diş, işitme, skolyoz  ve görme taramaları uygulandı. Çocuklara sağlıklı yaşam ilkelerinin de  anlatıldığı derslerde, sağlıklı ve dengeli beslenme, egzersizin faydaları, diş  fırçalama yöntemi üzerinde de duruldu. Konularla ilgili çocuklar için çeşitli  projeler hazırlandı.
”Spor, banyo yapma, diş fırçalama oranları arttı” 
Ön taramaların ve verilen eğitimler sonucunda çocuklara yeniden  testler uygulandı ve projenin raporu oluşturuldu. Çalışmanın raporuna göre,  eğitim öncesi günlük bir saat spor yapanların oranı yüzde 58’den 67.8’e yükseldi.
Eğitim sonrasında, günde 2 kez ve üstü diş fırçalayan yüzde 65 olan  çocukların oranı, yüzde 72.9’a; haftada 2 ve üstü banyo yapan çocukların oranı  ise yüzde 49’dan yüzde 68’e çıktı.
Beden kitle indeksi, skolyoz, kan basıncı, duyma, görme, diş  alanlarındaki taramalarda da olumlu gelişme elde edilirken, bu konularda risk  altında olan çocukların sayısında da azalma olduğu tespit edildi.
Verilen eğitimlerle okullardaki şişman çocukların oranında, çürük diş  sayısında azalma yaşanırken, çocukların dolgu sayısında artış belirlendi.
‘Çocukların büyük bir kısmı kahvaltı yapıyor” 
Çocukların ekran başında ne kadar vakit geçirdiklerinin de  araştırıldığı çalışma sonucunda, ekran karşısında 2 saat ve üzeri zaman  harcayanların oranında verilen eğitimlerle bir değişiklik tespit edilmedi.
Eğitim öncesinde ve sonrasında ekran karşısında çocukların geçirdiği  süre 2 saate kadar yüzde 75 üstünde, 2 saat ve üzerinde ise yüzde 20’nin üstünde  belirlendi.
Araştırmayla çocukların ekran karşısında yemek yeme alışkanlıkları da  incelendi. Eğitim sonucunda bu oranlarda da değişiklik yaşanmadığı görüldü.  Eğitim öncesi ve sonrasında televizyon karşısında yemek yiyen çocukların oranın  yaklaşık yüzde 65’in üstünde olduğu tespit edildi.
Eğitimlerin çocukların günlük öğün sayılarında ve kahvaltı yapma  durumlarında da değişiklik yaratmadığı, günde 3 öğün yiyenlerin oranı yüzde 60’a  yakın iken, kahvaltı yapanların oranı ise yüzde 80’nin üstünde olduğu belirlendi.
”Okuldaki araştırmalar sağlıklı davranışları geliştirmeli” 
Rapor sonucunda, çocukların yaşam biçimi, beslenme alışkanlıkları,  fiziksel aktivite düzeyleri, hijyen durumlarının sağlıklı yaşam aktivitelerini  etkileyen önemli faktörler olduğu belirtildi.
İlköğretim döneminde konuya ilişkin verilen eğitimlerin, yetişkinlik  döneminde sağlıklı yaşam davranışlarının sürdürülmesinde son derece önemli olduğu  ifade edilerek, ”Okul çağı çocuklarında olumsuz sağlık yaşam davranışlarının  önlenmesi ya da azaltılmasına ilişkin okula dayalı araştırmalarda, çocukların  beslenme, fiziksel aktivite, televizyon seyretme, hijyen gibi alışkanlıklarının  hedeflenen sağlıklı davranışlara çevrilmesi amaçlanmalıdır” önerisinde  bulunuldu.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.