Reversi (Othello) Nedir? – Reversi Nasıl Oynanır?

Blog’a Geri Dön

Reversi (Othello) Nedir? – Reversi Nasıl Oynanır?

Reversi Oyunu Nedir?

Orijinal ismi Othello olan oyun, ülkemizde Reversi ismi ile piyasada ve birçok marka değişik malzemeler ve fiyatlar ile bu oyunu üretiyor. Yani her keseye uygun bir reversi oyunu var. Birazdan onlardan da bahsedeceğiz. Ama öncelikle reversi nasıl oynanır ondan bahsedelim.

Reversi Nasıl Oynanır? – Reversi Oyun Kuralları

Reversi Oyunu Öncesinde

1- Reversi oyunu 8×8’lik bir platformdan oluşur. Yani oyun platformunda toplamda 64 adet kare bulunur. Her oyuncunun da elinde 32 adet taş vardır. Bu taşların bir yüzü siyah bir yüzü de beyazdır. Oyunculardan biri siyah rengi diğeri ise beyaz rengi seçer.

2- Oyunda ilk hamle sırası siyah taşlı oyuncunundur. İlk hamleyi siyahın yapması küçük de olsa bir avantaj sağlar. Bu yüzden oyunculardan kim daha tecrübesiz ise onun siyah taşı alması tavsiye edilir. ile başlanır ve herhangi bir rengin diğerine üstünlüğü yoktur.

3- Oyuna başlamak için öncelikle oyun platformunun ortasına 2 beyaz ve 2 siyah taş konulmalıdır. Boş oyun platformu ile başlanamaz. Yani oyuncular aslında oyuna ellerinde 30’ar taş ile başlar.

Reversi nasıl oynanır?

Reversi Oyunu Esnasında

1- Oyunda amaç, rakibin taşlarını kendi taşlarınız arasına almaktır. Rakibin taşları sizin taşlarınız arasına girerse taşlar ters çevrilir ve sizin renginize döndürülür. Aşağıdaki fotoğrafı inceleyerek daha iyi anlayabilirsiniz.

Reversi nasıl oynanır ve reversi oyunu kuralları

 

 

     ⇒

 

 

2- Yukarıdaki örnektede gördüğünüz gibi siyah taşa sahip oyuncu taşını beyaz taşı araya alacak şekilde platforma yerleştirdi ve ortadaki beyaz taş ters çevrilerek siyah oldu. Siyah oyuncu da dikey olarak 3’lü bir siyah grup elde etti. Reversi oyununda aynı grup yatay ve çapraz olarak da oluşturabilir. Aşağıdaki resimde de çapraz versiyonunu göreceksiniz.

Reversi oyunu nasıl oynanır

3- Reversi (Othello) oyunundaki her hamlenizde en az bir taşı kendi renginize çevirmelisiniz. Eğer rakibin taşını ters çevirecek bir hamleniz yoksa pas diyip hamle sırasını rakibe vermek zorundasınız. Bu sebeple oyun tahtasının alakasız yerlerine de taş koymak yasaklanmıştır. Yani boş hamle yapılamaz. Bu durum bazen size dezavantaj sağğlayacak mecburi hamlelere sebebiyet verebilir. Bu yüzden oyunun en başından itibaren doğru bir strateji kurmalısınız.

Reversi Oyununu (Othello Oyununu) Kazanmak

1- Othello oyunundaki en büyük amacınız sabit diskler oluşturacak pozisyonlar yaratmaktır. Bu ne demek peki? Oyun platformunun  köşelerine ve kenarlarına konulan taşların rakip tarafından döndürülmesi çok daha zordur. Bu yüzden köşeleri ve kenarları tutmalısınız. Ne kadar çok taşınız, köşe ve kenarlarda bulunursa oyunu kazanma şansınız da o kadar artar.

Othello Nasıl Oynanır?

2- Rakibinizin diskleri sizden önce bitmişse ve sizin de hamle yapma şansınız olmuyorsa rakibinize disklerinizden bir tanesini verebilirsiniz. Bu sayede oyunu bitirebilirsiniz.

3- Rakibinizin yapabileceği hamleleri her zaman için sınırlandırmaya çalışın. Oyun esnasında çok mantıklı görünen bir hamleyi daha sonraya saklamayı düşünebilirsiniz. Çünkü reversi oyununda işler bir anda tersine dönebilir. Uzun vadeli ve mantıklı hamleler yapmaya çalışın.

4- Tabii oyun esnasında kendi hamlelerinizi de sınırlandıracak hamlelerden kaçınmalısınız. Sadece tek bir köşe ya da kenar elde etmektense taşları oyun platformuna mantıklı şekilde yaymak çok daha iyi olacaktır.

5- Oyun sonunda, oyun platformunda kimin daha çok taşı varsa oyunu o kazanır.

Evet Reversi oyunu (Othello oyunu) kuralları işte bu şekilde. Gördüğünüz üzere oyunun mantığı oldukça basit ama oyunda uzmanlaşmak için pratiğe ihtiyacınız olacak. Neyse ki oyunu oynaması çok zevkli de oynamaktan hiç sıkılmayacaksınız. Başlangıçta yapılan doğru hamleler size oyunu kazandırabilir ama oyunda işlerin bir anda değişebileceğini de unutmamalısınız ve rakibinizi hafife almamalısınız. Reversi nasıl oynanır ve reversi kuralları nelerdir bir de video olarak görmek isterseniz aşağıdaki Youtube videomuza bir göz atabilirsiniz. Sonrasında ise Reversi oyununun tarihi ve reversi oyunu fiyatları hakkında bilgi vereceğiz yazımızda.

Reversi Nasıl Oynanır ve Reversi Kuralları Nelerdir?

Diğer Popüler Strateji oyunları

Strateji becerisi, çocukların erken yaşlarda elde etmesi gereken ve hayatları boyunca kullanabilecekleri bir kazanım. Bu yüzden erken yaşta strateji odaklı oyunlar oynamaları onların çok ama çok yararına. Diğer benzer strateji oyunlarını da aşağıda bulabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.