Oyun Oynamak Çocukları Daha Zeki ve Mutlu Yapıyor

Blog’a Geri Dön

Oyun Oynamak Çocukları Daha Zeki ve Mutlu Yapıyor

Oyun oynamak çocuklar için eğlenceli bir aktiviteden çok daha fazlası. Çocuklar oyun oynayarak sosyal, duygusal  ve fiziksel olarak kendilerini güçlendirebilirler ve daha iyi hissedebilirler. Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre masa oyunları oynamak (hatta bazı bilgisayar oyunları), çocukların beyinlerinde bir takım olumlu değişikliklere yol açıyormuş. Bizler de konuyu daha iyi açıklamak, oyun oynamanın faydaları üzerine sizlere çeşitli bilgiler vermek istedik. Yazımızda, beyin gelişimi için çocukların hangi tür oyunları oynaması gerektiğinden bahsedeceğiz. Haydi başlayalım.

Oyun Oynamanın Faydaları

2017 yılında Harvard Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, yalnızlık sigaradan bile daha zararlıdır. Ya da başka bir açıdan bakacak olursak mutluluk, aile bireyleri ve arkadaşlarla geçirilen zaman ve yakın ilişkiyle doğru orantılı olarak artıyor. Yani çocukların ailesi ile ya da arkadaşları ile oynadığı akıl ve zeka oyunları ya da bazı bilgisayar oyunları onları zihinsel ve fiziksel olarak çok daha iyi duruma getiriyor ve duygusal zekalarını geliştiriyor. Oyun oynamanın faydaları kısaca bu şekilde ama konu biraz daha geniş.

Ayrıca, akıl ve zeka oyunları beyni yapısal ve işlevsel olarak olumlu etkiliyor. Nasıl bir olumlu etki peki bu? Yeni hücre ve nöronların doğmasına sebebiyet veriyor akıl ve zeka oyunları. Bu da beynin diğer bölgeleri ile daha kolay temas kurulmasını sağlıyor. Yani, beynin hafıza bölgesi, dil bölgesi, yetenek bölgesi birbiri arasında çok daha kolay bağlantı kurabilir hale geliyor ve böylece hafıza, dikkat aralığı, uzamsal zeka gibi zihinsel becerilerin düzeyi artıyor.

Heves, Streste azalma ve Sakinlik

2017 yılında Frontiers in Human Neuroscience dergisinde yayımlanan bir makaleye göre satranç ve go (Redka vb.) benzeri oyunları oynayan oyuncuların beynin ödül merkezindeki (Nucleus accumbens) gri maddenin arttığı, amigdala kısmında ise gri maddenin azaldığı belirtildi.

Nucleus accumbens, ödüllendirici ya da hoş olmayan deneyimlerle ilgili çevresel uyaranların işlenmesinden sorumlu olan beyin alanının adıdır. Arzuyu teşvik eden dopamin ve tokluk hissini destekleyen serotonine dayanır işleyişi. Bu bölgede artan gri madde oyuncularda heves, tutku ve pozitif duyguların oluşmasına yardımcı olur.

Amigdala ise beynin medial temporal lobunda yer alan badem şeklindeki nöronlara verilen isimdir. Limbik sistemin bir parçasıdır ve duyguların işleyişinden sorumludur. Amigdalada gri maddenin azalması ise stresin azalmasına ve sakinliğe yol açar.

Daha İyi Karar Alma

Yine aynı araştırma bilgisayar ve masa oyunu oynayanların beyinlerinin insula alt bölgelerinde daha fazla gri madde ve gelişmiş fonksiyonel bağlantıya sahip olduklarını göstermektedir.

İnsula, farkındalıktan sorumlu serebral korteksin küçük bir kısmıdır. Beynin insulalarındaki gri maddede artış daha doğru karar vermeyi kolaylaştırır etki yapar.

Birçok masa oyunları da oyuncuların beyinlerinin hipokampus ve prefrontal korteksini güçlendirir. Bu, IQ, bellek, bilgi tutma ve problem çözme gibi gelişmiş bilişsel işlevlerle sonuçlanır.

İnsan beyinleri, serebral korteksin altındaki temporal lobların her birinde bulunan iki hipokampiye sahiptir. Bunlar temel olarak mekansal gezinme ve yönlendirme ile birlikte bellek konsolidasyonundan sorumludur. Daha iyi hafıza ve demansın(bunaklık) önlenmesi için hipokampusta gri maddenin (cevher) artışı önemlidir.

Prefrontal korteks beynin en önünde yer alır ve mantık, problem çözme, planlama, bellek, dikkatin yönlendirilmesi, hedeflerin geliştirilmesi ve takibi gibi “yönetici işlevleri”  yürütmekten sorumludur.

Hafıza Güçlendirme

Yine aynı dergide yayımlanan 2015 tarihli bir araştırma yapılan deneyler sonucunda akıl ve zeka oyunlarının hafızayı ciddi şekilde güçlendirdiğini ortaya koydu. Bununla birlikte algoritmik bağlantılar kurma, sayısal zekayı geliştirme gibi ilave etkileri de görüldü.

Psikolojik Sorunları Azaltma

Araştırmalar ayrıca, aile ile birlikte oyun oynamanın şizofreni, travma sonrası stres bozukluğu, alzheimer gibi hastalık risklerini azalttığını ortaya koymuştur.

Amerikan Psikoloji Derneği’nde yapılan bir başka araştırma ise bilgisayar oyunları oynayan çocukların disleksi riskinin düşük olduğunu belirtmiştir.

Akıl ve zeka oyunlarının bu gibi birçok faydası olsa da ebeveynlere ve öğretmenlere de büyük iş düşüyor. Çünkü ebeveynler ve öğretmenler çocuklarda üstbiliş davranışları teşvik etmeli ve hangi kararın neden alındığı yer yer onlara belirtmelidirler. Bu tür bir eylem çocuklar arasında zihinsel keskinliği geliştirmek için akıl ve zeka oyunlarını daha güçlü araçlar haline getirebilir.

Ayrıca, oyun seanslarını kısa meditasyon seanslarıyla birleştirmek, aile ve arkadaşlarla birlikte harcanan zamanın amacına uygun olabilir ve harcanan zamanı daha keyifli hale getirebilir.

Masa Oyunları ile Bilgisayar Oyunları Arasında Denge Kurun

Evet, oyunlar pek çok bilişsel faydayı beraberinde getiriyor ve oyun oynamanın faydaları say say bitmiyor. Ancak bir denge kurulması da önemlidir. Çünkü özellikle bilgisayar oyunları bazen zararlı olabilir ve bağımlılık yaratabilir.

Ebeveynler ve öğretmenler oyun oynamaya ne kadar zaman harcadığını ve oynanan oyunların türüne karar vermelidir ve bunu dengeli bir şekilde yapmalıdır. Unutulmamalıdır ki, her şeyin fazlası zarardır ve diğer ihtiyaçlar için zaman kalmamasına yol açabilir.

Kaynak: Business Insider

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.