Oyun Merkezli Öğrenmenin 6 Faydası

Blog’a Geri Dön

Oyun Merkezli Öğrenmenin 6 Faydası

Oyun Merkezli Öğrenme

Öyle bir çağda yaşıyoruz ki artık her türlü bilgiye, her türlü oyuna tek bir tıkla ulaşabiliyoruz. İşin ilginç yanı ise bilgiye bu kadar hızlı ve kolay ulaşan kişiler çocuklar aslında. Ebeveynlerine kıyasla teknoloji ile daha iç içeler. Daha kolay öğrenebiliyorlar. Hal böyle olunca internette bir online oyun deposu var. Çoğu ebeveyn ve öğretmen de çocuklar için endişeleniyorlar açıkçası. Peki çocukları internet/bilgisayar oyunlarından uzak tutup onlara oyun merkezli bir öğrenme sağlayabilir miyiz? Pekala sağlayabiliriz. Klasik masa oyunları, tam da bu amaca hizmet ediyor. Bu yazı akıl ve zeka oyunları tanıtmak için değil de bu akıl ve zeka oyunları sayesinde çocuğunuz ne gibi faydalar sağlayabilir, bunun üzerine olacak. Çünkü masa oyunları çocukların çeşitli becerilerini inanılmaz geliştirici bir etki sağlıyor. Peki nasıl?

1- Akıl ve Zeka Oyunları, Çocukların Hafızasını Güçlendirir

Akıl ve zeka oyunları biraz da ezberlemek üzerine kuruludur. Çünkü stratejik bazı hamleleri ezberlemek, bir dahaki oyunda o hamleleri hatırlamak önemlidir. Bununla birlikte sadece, hafıza güçlendirmeyi amaçlayan da oyunlar vardır. Bu sebeple hafıza geliştirmek, hafıza kapasitesini artırmak için kesinlikle masa oyunları oynanmalı.

2- Strateji ve Problem Çözme Becerisini Geliştirir

Çoğu masa oyunu stratejik düşünme becerisi gerektirir. Çocuklar 3 hatta 4 adım sonrasını hesaplamak zorundadır. Bu da kapsamlı bir beyin jimnastiği gerektirir. Uzun vadede çocuklar bu tür becerilerin hayatlarına nasıl etki ettiğini görecek ve problem çözme yetenekleri oyunun bulunduğu kutunun dışına çıkacaktır.

3- El ve Göz Koordinasyonunu Artırır

Öyle masa oyunları vardır ki çocukların el ve göz koordinasyonuna ciddi manada katkı sağlar. Uzayda Macera, Look Look, Jeng(Kule, Denge) bu oyunlarda bazıları. Çocuklar, bu tarz oyunlar sayesinde hem beyinlerini çalıştırabilir hem de el ve göz koordinasyonlarını geliştirebilir.

4- Dikkat Bozukluğunu Önler

Bilimsel araştırmalar, zeka geliştiren masa oyunlarının aynı zamanda dikkat eksiliği, odaklanma problemi yaşayan çocuklar üzerinde de olumlu katkıları olduğunu söylüyor. Notthingham Üniversitesi’nden bir profesörün yaptığı araştırmaları daha önce CNN haberleştirmişti. Buraya tıklayarak sizler de ulaşabilirsiniz.

5- Yeni Beceriler Oluşturmalarına Yardımcı Olur

Oyunlar sadece var olan becerileri geliştirmez. Çocukların yeni beceriler kazanmasına da yardımcı olur. Mesela bir oyunda belki de finans yönetimini öğrenecek, belki haritaları okumayı, onları anlamlandırmayı öğrenecek. Örnekler çoğaltılabilir elbette ki.

Oyun merkezli öğrenme çocuklar için hem eğlenceli hem de çok faydalı bir öğrenme yöntemi görüyorsunuz ki. Ülkemizde maalesef çocuklar öğrenmenin zahmetli ve sıkıcı bir iş olduğunu düşünüyor. Oyun merkezli öğrenme sayesinde bunu bir nebze olsun aşabilecekleri görüşündeyiz biz. Bu yüzden akıl ve zeka oyunları ya da masa oyunları almanız onlar açısından da sizler açısından da oldukça önemli.

Kaynak: teachthought.com

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.