Okuduğunu Anlama ve Okuduğunu Anlamanın Önemi

Blog’a Geri Dön

Okuduğunu Anlama ve Okuduğunu Anlamanın Önemi

Okuma becerisi ilköğretimde kazanılır. Hatta okul hayatında ilk öğretilen şeydir. Okumayı öğrenmek kolay. Peki okuduğunu anlamak? Çocuklarımız okuduğumuzu gerçekten anlıyor mu acaba? Ya da yetişkinler ne durumda? Onlar okuduklarını anladıklarını düşünürlerken ya gerçek manada anlamıyorsa? Bizler de okuduğunu anlama ve okuduğunu anlamanın önemi üzerine birkaç kelam edelim istiyoruz. Pisa testinde okuduğunu anlama konusunda çoğu zaman dibi görüyoruz çünkü. Başarılı bireyler yetiştirmemiz için bu konuya odaklanmamız lazım fikrindeyiz.

Okuduğunu Anlama

Okuduğunu anlama becerisi sadece sözel olarak düşünülmemelidir. Bir çocuk okuduğunu anlamazsa diğer derslerinde de başarılı olamayacaktır. Cümleler arasında bağlantı kuramayacak haliyle de mantık yürütemeyecektir. Bu yüzden bu becerisi gelişmiş öğrenciler diğer derslerde de başarılı olurken gelişmemiş olanlar maalesef başarısız oluyorlar. Çocuğumun dersleri neden kötü diye düşünürken bunu ihmal etmeyin ve bu konuya odaklanmaya çalışın.

İçerisinde yaşadığımız çağ fonksiyonel okuryazarların zorunlu kılmakta. Fonksiyonel okuryazar okuduğunu anlayan ve anladığı şeyi yaşamını değiştirmek için kullanan kişidir. Yani çocuklarımız daha ilkokulda böyle sorunlarla karşılaşırlarsa ileriki hayatlarında da sorunlar yaşayacaklardır.

Çok klasikleşmiş doğru bilinen bir yanlış var. Gerek öğretmenlerin gerek ebeveynlerin bir bölümü, okuduğunu anlamayı metindeki kelimelerin anlamını bilme ile karıştırıyor. Halbuki durum böyle değil. Okuduğunu anlama, okunan metindeki bilgilerle ön bilgiler arasında köprü kurabilmektir. Bu köprü neticesinde de ortaya bir sentez çıkar. Çocuk okuduklarını, ön bilgileri sayesinde de anlamlandırır ve yeni sonuçlar çıkarır. Okuma işlemi ne kadar sık tekrarlanırsa çocuk da bilgisine bilgi katar ve hayata daha farklı anlamlar katar. E akranları arasından da kolayca sıyrılır.

Okumada Anlamayı Geliştirme

Çocuklar okuduğunu anlamak için okuduğunu anlama metinleri okuyup okuduğunu anlama çalışmaları yapabilirler. Ya da ilkokul hikaye kitapları var. Bu hikaye kitaplarını okuyabilirler. Bunu da veli ve öğretmen gözetiminde yapmaları faydalıdır. Onlara uygun materyalin hangisi olacağına daha doğru karar verebilirler çünkü. Bunun dışında öğretmenin ve velinin de bu konu hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Ne tür alıştırmalar yapılmalı, doğru kaynak kullanımı, doğru okuma anlama stratejileri… bunların hepsini bilecek yeterlilikte olmalı veli ve öğretmenler de. İnternette ulaşabileceğiniz birçok okuma anlama kitapları var. Bunlar bazen ücretsiz olarak dahi indirilebiliyor. Ücretli olanları da genelde cüzi miktarlara satılıyor. Hayatın her alanına etki edecek, diğer derslerin de olumsuz etkileneceği düşünülürse ücretli ve kaliteli kaynakları da satın almak isteyebilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.