Dağınık Bir Masa Sizi Daha İyi Bir Öğretmen Yapar Mı?

Blog’a Geri Dön

Dağınık Bir Masa Sizi Daha İyi Bir Öğretmen Yapar Mı?

Masanızın üzerinde koca bir laptop, içilmeye başlanıp yarım bırakılmış bir kahve, hatta bir de su bardağı var. Belki sonra çay içecekseniz onun bardağı da orada duracak. Bilgisayarınızın sol yanında kağıtlar üst üste yığılmış durumda, kağıt yığınlarının arasında arayıp arayıp bulamadığınız ders programınız var belki de. Sağ tarafta ise her renkten onlarca kalem ve küçük post-itler. Nasıl bu masa size tanıdık geldi mi? Ya da benim masam hiç böyle olmaz, ben çok derli topluyum mu dediniz içinizden? Gelin size dağınık bir masanın göründüğü kadar korkunç olmadığından bahsedelim biraz.

YaratıcılıkDağınıklık Yaratıcılığı Artırır

2013 yılında Minnesota Üniversitesi’nde bilim insanları 48 denek ile bir araştırma yapmış. Bu 48 denek, dağınık ve düzenli odalara rastgele konulmuş ve pinpon toplarının kullanım alanları ile ilgili olabildiğince farklı şey söylemeleri istenmiş. Düzenli odada bulunan denekler çoğunlukla, yine oyunlar üzerinden gitmiş ki bu cevaplar çok klasik kabul edilmiş. Dağınık odada bulunanlar ise tahmin bile edemeyeceğiniz kullanım alanları bulmuşlar pinpon topları için. Genel olarak dağınık odada bulunanlar düzenli odada bulunanlara kıyasla %28 daha yaratıcı bulunmuş. Acaba bunda gerçekten dağınıklığın bir faktörü var mı? Ne dersiniz?

Einstein’ın, Mark Twain’in, Edison’un, Steve Jobs’ın da Masaları Dağınıktı ve Dünyayı Değiştirdiler.

Albert Einstein, dağınık masası ve dağınık düzeni ile tanınırdı. Hatta “ eğer dağınık bir masa dağınık bir zihnin işareti ise boş bir masa neyin işareti?” diye bir sözü dahi var. Dağınık bir masa size hem daha fazla organizasyon becerisi katar hem de daha çok gözünüze batacağı için “ben buradayım, benimle ilgilen, işini yap” mesajı verir. Kendimizi belki bu üst düzey dehalarla kıyaslamak saçma ya da yanlış olabilir. Ama en azından bir dahaki sefere masamızı toplamadığımız için kendimizi suçlu hissedeceğimize, ampul, iphone ya da Huckleberry Fine ile bağlantı kurabiliriz. Eğer onların masaları ya da çalışma kağıtları çok düzenli olsaydı belki de bunları üretemeyeceklerdi.

Dağınık Bir Masaya Sahip Olmak Size Fazladan Adım Attıracaktır

Bunun üzerine biraz düşünelim. Eğer dağınık bir masaya sahip olursanız eninde sonunda daha çok hareket edeceksiniz. Masanızın dağınıklık sınırı da bir yere kadar değil mi? Bazıları ortadan kalkacak, yeni dağınıklıklar gelecek masanıza. Bu da daha çok hareket anlamına geliyor. Jean Jack Rousseau, “Ben yalnızca yürürken düşünebilirim. Durduğumda düşüncelerim de durur; benim kafam bacaklarımla hareket eder” der. Gerçekten de yapılan deneyler, düzenli spor yapanların ya da yürüyüşe çıkanların daha yaratıcı olduğunu öne sürüyor. Ayrıca sınıfta sürekli hareket halinde olmak da güzel bir sınıf yönetimi sağlar size. Bunu bir düşünün deriz.

Dağınıklık Yaratıcılığınızı Artırıyorsa Dağınıklığınızı Koruyun

Artık devir değişti. Eskiden bir müfredat onlarca yıl bozulmadan tüm nesillere aktarılabilirdi belki de. Ama artık öyle değil. Kendini geliştirmeyen, yeni şeyler üretemeyen öğretmenler her zaman geride kalır. Teknoloji ile birlikte öğrencileriniz sizden daha çok şeyi daha hızlı dahi öğrenebilirler. Onlara yeni şeyler katmak için yaratıcı olmalısınız. Ve yaratıcılığınız, dağınıklığınız sayesinde gelişiyorsa hiç kendinizi düzene sokmaya çalışmayın.

Zihninizi Boşaltın, Size Ne iyi Geliyorsa Öyle Yapın

Bu söylediklerimiz, elbette herkes için geçerli olmayabilir. Belki siz düzen içinde daha iyi düşünüyorsunuzdur. Belki düzenli bir masa zihninizi boşaltmanıza yardımcı oluyordur ve daha sakin düşünüp daha yaratıcı şeyler ortaya çıkarıyorsunuzdur. Ya da belki de sizin düzeniniz dağınıklıktır. Bu yüzden sizin için hangisi daha rahatsa o şekilde yapaya devam edin. Bu yazdıklarımız size farklı bir perspektif katsın diyeydi.

Kaynak: weareteachers.com

Yaratıcılığı Artırma

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.