Öğretmen ve Öğrenci İlişkisi Nasıl Geliştirilir?

Blog’a Geri Dön
Öğretmen Öğrenci İlişkisi Geliştirme Yolları

Öğretmen ve Öğrenci İlişkisi Nasıl Geliştirilir?

Başarılı bir öğretmen yeteneklerini tüm sınıfın gelişmesi için harcayan, öğrencilerine bir şeyler katmaya çalışan öğretmendir. Bir öğretmenin öğrencileri ile olan ilişkisi o sınıfın başarısını, yapabileceklerini de gösterir bize. Bu sebeple öğretmen öğrenci ilişkisi geliştirilmesi gereken konuların başında geliyor. Pozitif bir öğretmen öğrenci ilişkisi öğrencilerin okula katılımını artırabileceği gibi onları takım çalışmasına da yatkın hale getirecektir. Öğrenciler yanlış yapma korkusundan uzaklaşırlar ve öz güvenleri de ciddi şekilde artar. Öğretmenler de onlara motivasyon desteği vererek öğrencileri için bir rehber bir danışman haline dahi gelebilirler.

Öğretmen Öğrenci İlişkileri Üzerine Yapılan Araştırmalar

Öğretmen ve öğrenci ilişkilerinin etkileri uzun yıllardır kapsamlı olarak araştırılan konulardan. İki grubun arasındaki pozitif ilişki öğrencilerin akademik ve sosyal olarak olumlu etkilendiğini doğruluyor. Motivasyonu yüksek, başarılı öğretmenlerin, öğrencilerinin sadece sınav sonuçları ile ilgilenmeyen, sınıf içi ve dışı genel gelişimlerini hedefleyen öğretmenler olduğu görülüyor. 2015 yılında yapılan bir araştırmada sınıf içi münazaralar, çeşitli öğretim stratejileri, sınıf içi uyuşma, öğretmen yakınlığı, öğretmen davranışları gibi konular ele alınmış. Araştırmaya göre pozitif ve destekleyici bir sınıf ortamı yaratan ve bunu motivasyon ile besleyen öğretmenlerin yetiştirdiği öğrencilerin akademik ve kişisel olarak çok daha başarılı oldukları gözlenmiş.

Yine aynı araştırmaya göre ahenk olarak uyumlu sınıflarda yaratıclığın ciddi manada öne çıktığı görülmüş. Bununla birlikte öğrencilerde stresin de azaldığı gözlemlenmiş. Ayrıca öğretmen öğrenci ilişkisi içerisinde mental sağlık kesinlikle göz ardı edilmemeli. Çünkü çocuklar özellikle lise çağındaki öğrenciler stres ile başa çıkmakta zorlanabiliyorlar. Öğretmenlerin öğrencileri ile kurduğu pozitif ilişki bu tarz riskleri önemli ölçüde azaltıyor.

Öğretmen Öğrenci İlişkisiPozitif Öğretmen-Öğrenci İlişkisinin 7 İşareti

Pozitif bir öğretmen öğrenci ilişkisi oluşturmanın elbette ki birçok yolu var. Sınıfın dinamiklerine göre değişebilecek şeyler bunlar. En yaygın 7 tanesi ise şunlar.

1- Bir Yapı İnşa Ederler

Genel olarak öğrenciler kuralları belli, sınırları çizilmiş bir sınıf ortamına olumlu tepki verir. Öğretmenler daha en baştan öğrencilerinden beklentilerini açıkça belirtmeli, kuralları net bir şekilde ortaya koymalı. Bu sayede öğrencilerin öğretmenlerine, öğretmenin de öğrencilerine güveni artar.

2- Heves ve Tutku İle Ders Anlatırlar

Öğretmenin motivasyonu ve hevesi öğrencileri için çok önemlidir. Öğretmen yaptığı işe tutkuyla bağlı değilse öğrencilerine verebileceği pek de bir şey yoktur. Haliyle pozitif bir öğretmen öğrenci ilişkisinden bahsetmek de mümkün olmaz.

3- Pozitif Bir Tavır Takınırlar

Öğretmenlerin sınıf içerisinde takındıkları pozitif tavırlar öğrencileri olumlu yönde teşvik ediyor ve derse katılımları artıyor.

4- Öğrenmeyi Eğlenceli Hale Getirirler

Öğrenci ilişkilerini güçlendirmek isteyen öğretmenler dersi bir zorunluluktan çıkarıp öğrenmeyi yaşamın bir parçası haline getirirler ve ders anlatırken öğrencileri eğlendirirler. Bu da derse katılımı artırır.

5- Öğrencilerine Saygı Duyarlar

Öğretmenin öğrencisine gösterdiği saygı kesinlikle kendisine de saygı olarak geri döner.

6- Öğrencilerinin Sınıf Dışı Davranışları İle De İlgilenirler

Öğretmenlik sadece okula gelinip ders anlatılan bir meslek değil. Öğretmen, öğrencilerinin sınıf içi davranışları ile ilgilendiği gibi sınıf dışı davranışları ile de ilgilenirse pozitif bir öğretmen öğrenci ilişkisi oluşması kolaylaşır.

7- Güvenli Bir Sınıf Ortamı Oluştururlar

Öğretmenler, öğrencilerin birbiri ile dalga geçmediği, birbirlerini sert eleştirmediği bir sınıf ortamı oluşturmalıdır ki sınıf içi huzur sağlansın.

Öğretmen ve öğrenci arasında pozitif bir ilişki kurma çaba ve zaman gerektiriyor ama doğru tutumlar sergilenirse sonucu hem öğrenciler hem de öğretmenler için paha biçilemez olacaktır.

Kaynak: tsc.nsw.edu.au

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.