Öğrencilerinizin Daha Çok Soru Sormasını Nasıl Sağlarsınız?

Blog’a Geri Dön
Öğrencilere daha çok soru sordurma

Öğrencilerinizin Daha Çok Soru Sormasını Nasıl Sağlarsınız?

Sizce soru sormak mı daha değerlidir yoksa doğru cevabı vermek mi? Kuşkusuz ikisi de önemli. Fakat soru sormayan bir çocuk merak etmiyor, ilgi duymuyordur. Soru sormadığı için de aradığı cevapları bir türlü bulamayacaktır. Çocuklar aslında doğdukları ilk andan itibaren büyük bir merak duygusu ile doludurlar. Sonradan merak duyguları körelebilir ve sordukları soruların sayısı azalabilir. İyi bir öğretmenin yapması gereken ise çocuklara olabildiğince çok soru sordurmak. Gelin, öğrencilerinizin daha çok soru sormasını sağlayacak 5 yöntemden bahsedelim sizlere.

Öğrencilerinizin Daha Çok Soru Sormasını Sağlayacak 5 Yöntem

1- Güvenilir Hale Getirin

Çocukların soru sormalarına en çok engel olan şey onların alaya alınacağı düşüncesidir. Çünkü soru sormak bir cevabı bilmediğinin aleni bir göstergesidir. Çocuklar da bir şeyi bilmediklerini belli etmek istemezler. Öncelikle soru sormanın o kadar da korkutucu bir şey olmadığını öğretin öğrencilerinize. Mesela gelişmiş ülkelerdeki bazı okullarda, çocuklara sınav sorusu sorulmaz. Onun yerine onların soru sormaları istenir. Değişik ama etkili bir yöntem olduğu kesin. Onları verdikleri cevaplara göre değil, sordukları sorulara göre değerlendirin.

2- Havalı Hale Getirin

Soru sormak havalıdır. Dünya üzerinde başarı elde etmiş birçok bilim insanı istisnasız soru sorarak o başarıları elde ettiler. Soru sormadan cevaplara ulaşmaları mümkün değildi çünkü. Bu yüzden çocuklara soru sormanın utanılacak bir şey değil tam aksine havalı bir şey olduğunu empoze edin.

3- Eğlenceli Hale Getirin

Soru sormanın içine eğlence katmak hiç de fena bir fikir değil. Zaten çocukların doğuştan meraklı ve soru sormaya yatkın olduklarını söylemiştik. Soru sormayı oyun haline getirirseniz onlar da bu yatkınlıklarını kullanabilecekleri eğlenceli bir alan bulmuş olurlar.

4- Değerli Hale Getirin

Öncelikle öğrenciniz size saçma gelecek bir soru sorsa dahi ona bunu belli etmeyin. Aksine sorusu için ona teşekkür edin ve açıklamanızı yapın. Ona sorusunun değerli olduğunu hissettirin kısacası. Bu sayede öğrencilerinizi soru sormaya daha istekli hale getirebilirsiniz.

5- Kalıcı Hale Getirin

Soruların doğru cevapları öğrencilerin okulda başarılı olmasına neden olur. Ama soru sormak ise hayatta başarılı olmalarına sebep olur. Bu yüzden soru sormayı kalıcı hale getirmek yine değerli öğretmenlerimize düşüyor. Öğrenciye soru sorma alışkanlığı kazandırılmalı ve bunu teşvik edici konuşmalar yapılmalı.

Kaynak: Edutopia Web Sitesi

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.