Mükemmel Sınıf Yönetiminin 5 Temel İlkesi

Blog’a Geri Dön

Mükemmel Sınıf Yönetiminin 5 Temel İlkesi

Etkin bir sınıf yönetimi, farkındalık, sabır, iyi zamanlama, kurallar ve iç güdü gerektirir. Farklı özelliklere sahip dikkati kolayca dağılabilen çocuklar ile anlamlı bir öğrenim yolculuğuna çıkmanın kolay bir yanı bulunmamaktadır.

Peki deneyimli öğretmenler bunu nasıl başarabilmektedir?

Deneyimli öğretmenlerin refleks haline gelmiş sınıf yönetim stratetejilerini daha iyi anlayabilmek için, sosyal medyada basit bir anket yaptık. Sınıf yönetim staratejileri bakımından tek ve net bir cevap bulunmamaktadır. Ancak, bazı yaygın uygulamaları tespit ettik. Aşağıda en yaratıcı olanları ve en çok kullanılanları gösterilmektedir.

  1. Öğrencilerinizle ilgilenmek için önce kendinizle ilgilenin

Etkin bir şekilde öğrenebilmeleri için, öğrencileriniz öncelikle sağlıklı bir öğretmene ihtiyaç duyarlar. Sağlıklı beslenin, yeterince uyuyun ve kendinize zaman ayırın. Kendinize bakmanız kararlarınızı olumsuz etkileyecek ve enerjinizi tüketecek olan stresi azaltır. Böylece, sınıfınıza hakim olmanızı kolaylaşır.

  1. İlişki Geliştirmeye odaklanın

En çok bahsi geçen konu bu olarak tespit edilmiştir. Sağlıklı bir öğretmen ve öğrenci ilişkisi geliştirmek sağlam bir sınıf kültürü ve akademik başarının temelleri için şarttır.  Çoğu öğretmene göre, kuralları ve sıcaklığı dengeleyebilmek ilişki kurabilmek ve başarılı sınıf yönetimi için şarttır.

  1. Kuralları, Sınırları Koy ve Beklentileri Belirle

Kaos olan yerde öğrenciler ilerleyemezler. Güvende hissetmek ve odaklanabilmek için belirli bir yapıya ve tutarlılığa ihtiyaç duyarlar. Çoğu eğitimciye göre, sınıf davranışını net olarak belirlemek çocuklar için standartları ortaya koyar.  Öğretmen olarak davranışınız, sınıfınızın çehresini ve tonunu belirler. Sessizlik ve üretkenlik istiyorsanız, bunu öğrencilerinize aktarın. Aynı zamanda, kurallara da uyulmasını istiyorsanız, kural dışı bir davranış olduğunda çocuğu sınıf içinde değil daha sonra konuşacağınızı söyleyerek uyarınızı yapın.

  1. Güçlü Yan Temelli Yaklaşımı Benimseyin

En çok önerilen bir başka konu ise, sınıfınızdaki en zor çocuğu favori öğrenciniz haline getirmenin yollarını bulmaktır. Onlarla bağlantı kurabildiğinizde, her şey çok daha kolay olacaktır.

  1. Aileleri Dahil Et

Her öğrencinin birisinin çocuğu olduğunu unutmayın. Tüm aileler çocukları ile ilgili iyi şeyler duymak isterler. Velilerle kurulan sağlıklı bir bağlantının sınıfta faydasını görebilirsiniz.

Kaynak:

https://www.edutopia.org/article/5-principles-outstanding-classroom-management

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.