Mektup Nasıl Yazılır ?

Blog’a Geri Dön

Mektup Nasıl Yazılır ?

Mektup, yakın zamana kadar insanların kullandığı önemli bir iletişim yöntemi idi. gelişen teknolojiler ile birlikte her ne kadar gölgede kalmış olsa da yine sevgi ve dramatik iletişim noktasında mektup iyi bir tercih olarak karşımızdadır. Mektup nasıl yazılır dediğimizde, burada belli birtakım kurallar karşımıza çıkmaktadır. Özellikle de çizgisiz beyaz kâğıt tercihi önemlidir. Bununla birlikte mektup arkalı önlü yazılmaz ve tek yüzeye yazılır. Tükenmez kalem tercih edilmesi de yine önemli gereksinimlerden biridir. Mektup kâğıdının sağ üst sesine ise hem yazıldığı yer hem de tarih mutlaka belirtilmelidir. Mektup sonrasında imzanızı atmak yine çok daha orijinal bir sonuç ortaya koymak durumundadır. Mektup zarfının sol üst köşesine gönderen kişinin ismi ve adresi yazılırken, mektubun orta kısmında ise gideceği yer ve adres yazmalıdır. Düzgün bir kitap ve meram anlatma konusu ile devam eden mektup, gerçekten sağlıklı ve güvenilir iletişim yöntemlerinden biri olarak yine önemli tercihlerden ve seçeneklerden biridir.

Mektup Zarfı Nasıl Yazılır?

mektup zarfı nasıl yazılır Önce mektup kâğıdına gerekli iletişim ve duygu düşünceleri yazılırken, düzgün bir şekilde katlanmış olan kâğıt zarf içerisine yerleştirilmektedir. İletişim sisteminin pulu ve damga gibi kendi özel işlevsel yöntemler olmakla birlikte, mektup zarfı nasıl yazılır dediğimizde, evvela buradaki sol üst köşeye kendi bilgilerinizi yazmanız önemlidir. Gönderen ismi, adresi ve bununla beraber orta kısımda mektubun gideceği kişinin ismi ve adresi yazılmalıdır. Sade ve okunur biçimde yazılan yazılar, en başta mektubun çok iyi anlaşılması ve sisteme uygun olması için gerçekten önemli bir yapı ve yeterlilik ortaya koymaktadır.

Mektup Adresi Nasıl Yazılır?

Pek çok kişi mektup yazma konusunda yeterli bilgiye sahip değil. Özellikle de teknoloji çocukları olarak bildiğimiz son dönemin yetişen nesli, iletişim için akıllı telefon ve internet yöntemlerini kullanıyor. Mektup adresi nasıl yazılır dersek, burada pek çok kişinin bilgisinin yeterli olmadığını görebiliriz. Yine de mektup adresi yazarken, özellikle posta kodu, şehir ve ilçe gibi gereklilikleri kesinlikle atlamamak gerekiyor. Resmi olarak kayıtlarda ne görünüyorsa, adres düzgün bir şekilde yazılmalı ve bu şekilde posta kutusuna mektup atılmalıdır. Düzenli bir adres olmadığı zaman, mektubun adrese ulaşmama ihtimali mümkün olabilmektedir. Bu sorun ortadan kaldırabilmek adına, cadde, sokak bilgileri, bina bilgileri ve posta kodu gibi gereklilikler yerine gelince mutlaka unutulmadan yazılmalıdır.

Özel Mektup Nasıl Yazılır?

Karşınızdaki insanla duygu bağınızın durumu, yazacağınız özel mektubun boyutunu belirler. Özel mektup gerek iletişim kurmak gerekse de hasret gidermek için çok önemlidir. Özel mektup nasıl yazılır dediğimizde, öncelikli olarak samimi duyguların yer aldığı bir mektup akla gelmektedir. Düzgün bir hitap ile başlayıp daha sonra duygu ve düşüncelerinizi aktarma konusunda, buradaki mektup sizin tam da düşündüğünü sonuçları ortaya koymaktadır. Özellikle insanların emek harcanarak oluşturulmuş mektuplar üzerinde yaptığı değerlendirmeler, çok daha duygusal ve çok daha özel bir sonuç ortaya koymaktadır. Özel mektup kişinin kendi değer verdiği insanlardan aldığı çok önemli bir hediye gibidir.

İstifa Mektubu Nasıl Yazılır?

Herhangi bir mevki ve konumdan istifa etmeyi düşünen insanlar, istifa mektubu nasıl yazılır bunu bilmelidir. Özellikle de buradaki mektup bir dilekçe gibidir. İstifa ettiğiniz kurumun bilgileri sağ üst köşede belirtilmektedir. Yine mektubun başlangıcında kurumun kendi adı belirtilir ve istifa sebebinin açıklaması yapılır. Bununla birlikte zarf üzerine gelip bir kurumun adresi yazılırken, buradaki işlem bittikten sonra sonucu beklemek elbette bir sonraki yaşam olarak karşımıza çıkmaktadır. Düzgün ve eksiksiz olarak bilgilerin girilmesi ve sebeplerin açıklanması ile birlikte, istifa mektubunun başarılı bir çalışma şeklinde ortaya çıkması mümkün olur.

Arkadaşa Mektup Nasıl Yazılır?

Sade dille ve sevgi ve diyalog ile birlikte, arkadaşlara mektup yazmak gerçekten eski dönemin popüler seçeneklerinden biriydi. Arkadaşa mektup nasıl yazılır diyecek olursanız, gerçekten bu konuda samimi olmanız yeterli olacaktır. Özellikle de karşılıklı arkadaşlık ilişkilerini ve mektuptaki konuyu düzgün bir şekilde işlediğinizde, zaten konuyu kendi akışına bıraktığınızda ortaya güzel bir mektup çıkacaktır. Duygu, düşünce ve paylaşımlar noktasında, pek çok kişinin buradaki avantajlı imkânları ve koşulları değerlendirdiği net bir gözle görülmüştür.

Atatürk’e Mektup Nasıl Yazılır?

Cumhuriyetin kurucusu ve kurtuluş Savaşı’nın gazisi Mustafa kemal Atatürk, toplumumuz için her zaman çok büyük bir değer olmuştur ve olacaktır. İlkeleri ve inkılapları ile birlikte pek çok kişinin, Atatürk’e bağlılığı en yüksek derecede devam etmektedir. Bazı durumlarda insanlar manevi bir seçenek olsa da Atatürk’e mektup nasıl yazılır? Bu konuyu araştırmaktadır ve en azından mektup yazmak için harekete geçmektedir. Hayatta olduğu sürece ortaya atmış olduğu tezler ve düşünceler ile birlikte, Atatürk gerçekten çok önemli bir lider olmuştur. Bugün halen karşılık gören düşüncelerine cevap yazmak, mektup şeklinde iyi bir sonuç ortaya koymakla mümkün olabilir. İrtibat kurmak için burada hazırlanacak bir mektup, en azından duygu ve düşüncelerin aktarılması için gerçekten önemli bir fırsat olarak karşımıza çıkmaktadır.

Cezaevine Mektup Nasıl Yazılır?

Bir suç karşılığında cezaevinde yatan insanların iletişim konusundaki en güvendikleri unsurlar mektuplar. Bu konuda cezaevinde yakını olan insanların cezaevine mektup nasıl yazılır bunu çok iyi bilmesi gerekir. Esasen normal mektup kurallarının tamamen geçerli olduğu yöntemler, burada aynen gözden geçirilir. Buradaki tek fark, zarf içerisindeki mektup infaz koruma memurları tarafından kontrol edilir ve mektuplar okunur. Bu yüzden mahremiyet kurallarına değineceğiniz zaman bu mektubun okunabilecek olmasını aklınızdan çıkarmayın yine de duygu ve düşünceleri aktarma konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur sade bir dil ve sade bir anlatımla birlikte, mahkûmlara ulaşacak mektuplar gerçekten onları fazlasıyla mutlu ve memnun edecektir.

 

Paylaş

Comments (2)

  • hale nur Reply

    Okuldan verilen performans ödev için bu yazıyı okuduk gayet işimize yaradı.Ödevi tamamlayıp teslim ettik yüksek not aldık sayenizde teşekkürler .Daha çok bilgilendirici yazı yazarsanız sevinirim .

    28 Eylül 2019 at 21:15
  • Yavuz KAYAALP Reply

    Yeğenimin sorusu üzerine araştırmaya girip sitenizi buldum fazla mektupla işim olmadığı için doğru düzgün bir anlatım arıyordum hiç bu kadar açıklayıcı ve kaliteli bir anlatıma denk gelmedim sayenizde ödevini tamamlayabildik ve öğretmenleri çok beğendi ayrıca mektup arkadaşı edindi kendisine çok güzel mektuplar yazıyor çok teşekkür ederiz güzel anlatımınız için

    28 Eylül 2019 at 22:04

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.