Mangala Oyunu Nedir? Nasıl Oynanır?

Blog’a Geri Dön

Mangala Oyunu Nedir? Nasıl Oynanır?

Mangala Nedir? Mangala Oyunu Hakkında Bilgiler

Mangala oyunu, Anadolu’da uzun yıllardır oynanan çok köklü bir oyundur. Bazen mangala, bazen mancala bazen de mankala ismiyle anılır. Eskiden Köçürme dendiği de biliniyor. Ama günümüzde, dünyada Mangala adıyla bilinir bir hal almış.

Kimi kaynaklarda Sakaların, Göktürklerin, Uygurların da oynadığı yazsa da bu bilgi kesin değildir. 16 yüzyıldan itibaren Osmanlı minyatürlerinde Mangala tasvirlerine rastlanıyor. Mangala oyunu ile benzer mantığa sahip oyunlar, Avrupa’da da yüzyıllardır oynanıyor aslında. Ama muhtemelen doğu kültüründen batı kültürüne geçmiş Mangala oyunu.

Günümüzde, Anadolu’nun çeşitli yörelerinde çeşitli isimlerle anılıyor mangala. Erzurum’da pıç, Konya’da meneli taş, Safranbolu dolaylarında ise altıev adıyla biliniyor. Kuralları yöreden yöreye değişiklik gösterebiliyor.

En Çok Satan Oyunlar

Mangala Kelimesinin Kökeni

Kelimenin kökeni hakkında çeşitli fikirler vardır. Bunlardan ilki, oyunun adının Arapçadan alındığını ve taşımak, aktarmak anlamına gelen “nakl” kökünden geldiğini savunuyor.

Diğer görüş ise Türkçede en küçük askeri birlik olan “manga” kelimesinden türetildiği şeklinde.

Mangala Nasıl Oynanır? Mangala Oyunu Kuralları Nelerdir?

 • Mangala oyununda 12 adet oyuk vardır. Bunlar ev ya da çukur şeklinde de adlandırılabilir. Her oyuncunun önünde 6 adet oyuk vardır ve sadece kendi oyuklarından taş çıkartabilirler. Bu 6 oyuğun yanında birer de büyük oyuk bulunur ve bunlar hazine olarak adlandırılır. Amaç taşları bu, hazine denen kısımlarda toplamaktır.
 • Oyun başlangıcında her oyukta 4’er taş olmalıdır.
 • İlk başlayacak oyuncu bir oyuk seçer ve oradaki 4 taşı alarak saat yönünün tersindeki oyuklara teker teker bırakır. Ancak atlanmaması gereken şey şu: oyuncu aldığı oyuğa da bir taş bırakmak zorundadır.
 • Oyuncunun son taşı hazineye denk geliyorsa, hamle sırası tekrar aynı oyuncuda olur.
 • Bazen oyuncu hazineye taş koymasına rağmen hala elinde taş kalabilir. Bu durumda, kalan taşlar rakip oyuncunun oyuklarına atılır. Eğer rakip oyuncunun oyuklarına atılan son taş rakip oyuncunun oyuğunu çift yaparsa (2,4,6,8) oyuncu kuyudaki tüm taşları kendi hazinesine atmaya hak kazanır. Mangala oyununun en önemli kurallarından biri budur.
 • Bir de şöyle bir kural vardır: Oyuncu kendi bölgesindeki bir boş kuyuya son taşı denk getirirse karşı bölgedenin kuyusundaki taşları da sayısına bakmadan alır hazinesine atar.
 • Bölgesindeki taşların hepsini hazineye koymayı başaran oyuncu, rakip bölgedeki taşları da almaya hak kazanır ve kendi hazinesine ekler.
 • Oyun bitiminde hazinelerdeki taşlar sayılır ve en çok taşa sahip olan oyunu kazanır. Taşlar eşitse berabere biter.

Normalde her oyun bir set olarak kabul edilir ve toplamda 5 set oynanır ama elbette sizler istediğiniz kadar oynayabilirsiniz. Mangala fiyatları nedir öğrenmek isterseniz linke tıklayabilirsiniz. Ahşap mangala, plastik mangala gibi çeşitli fiyatlarda birçok ürün var.

Mangala Oyunu Fiyatları

Ahşap Mangala Fiyatları

Mangala oyununun birçok çeşidi bulunuyor açıkçası. Kullanılan malzeme de mangala oyunu fiyatını etkileyen önemli hususlardan. Ahşap mangala (mancala) fiyatları 25 ile 50 lira arasında. İlkokul Market’te 25 liraya da ahşap mangala satın alabilirsiniz, 50 liraya da ahşap mangala satın alabilirsiniz.

Plastik Mangala Fiyatları

Ahşap olmasına gerek yok. Plastik de benim işimi görür diyorsanız, mangala oyunu fiyatları çok daha makul seviyelere inebiliyor. 12 lira ile 20 lira arasında değişen plastik mangala oyunu her evde mutlaka bulunmalı bize kalırsa. Artık mangala satın almak için nereye bakacağınızı biliyorsunuz. Herkese keyifli oyunlar.

Mangala oyunu tarihi, fiyatı, kuralları kısaca bu şekilde. Dilerseniz bir de aşağıdaki videoyu izleyin ve anlattıklarımız iyice pekişsin. Şimdiden herkese keyifli oyunlar.

Bu makaleyi ne kadar yararlı buldunuz?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Oy / 5. Oy sayısı:

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Paylaş

Comment (1)

 • gulcan celik Reply

  guzel yazi..

  20 Mart 2019 at 13:54

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
1
Merhaba 👋
Yardımcı olabilir miyim?
Powered by