//Mangala Oyunu Nedir? Nasıl Oynanır?

Mangala Nedir?

Mangala oyunu, Anadolu’da uzun yıllardır oynanan çok köklü bir oyundur. Bazen mangala, bazen mancala bazen de mankala ismiyle anılıyor. Eskiden Köçürme dendiği de biliniyor. Ama günümüzde, dünyada Mangala adıyla bilinir bir hal almış.

Kimi kaynaklarda Sakaların, Göktürklerin, Uygurların da oynadığı yazsa da bu bilgi kesin değildir. 16 yüzyıldan itibaren Osmanlı minatürlerinde Mangala tasvirlerine rastlanıyor. Mangala oyunu ile benzer mantığa sahip oyunlar Avrupa’da da yüzyıllardır oynanıyor aslında. Ama muhtemelen doğu kültüründen batı kültürüne geçmiş bu oyun.

Anadolu’nun çeşitli yörelerinde çeşitli isimlerle anılıyor mangala oyunu. Erzurum’da pıç, Konya’da meneli taş, Safranbolu dolaylarında ise altıev adıyla biliniyor. Kuralları yöreden yöreye değişiklik gösterebiliyor.

Mangala Oyunu - Ahşap Mangala (mankala)

Mangala Kelimesinin Kökeni

Kelimenin kökeni hakkında çeşitli fikirler vardır. Bunlardan ilki oyunun adının Arapçadan alındığını ve taşımak, aktarmak anlamına gelen “nakl” kökünden geldiğini savunuyor.

Diğer görüş ise Türkçede en küçük askeri birlik olan “manga” kelimesinden türetildiği şeklinde.

Mangala Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir?

  • Mangala oyununda 12 adet oyuk vardır. Bunlar ev ya da çukur şeklinde de adlandırılabilir. Her oyuncunun önünde 6 adet oyuk vardır ve sadece kendi oyuklarından taş çıkartabilirler. Bu 6 oyuğun yanında birer de büyük oyuk bulunur ve bunlar hazine olarak adlandırılır. Amaç taşları bu hazine denen kısımlarda toplamaktır.
  • Oyun başlangıcında her oyukta 4er taş olmalıdır.
  • İlk başlayacak oyuncu bir oyuk seçer ve oradaki 4 taşı alarak saat yönünün tersindeki oyuklara teker teker bırakır.
  • Oyuncunun son taşı hazineye denk geliyorsa, hamle sırası tekrar aynı oyuncuda olur.
  • Bazen oyuncu hazineye taş koymasına rağmen hala elinde taş kalabilir. Bu durumda, kalan taşlar rakip oyuncunun oyuklarına atılır. Eğer rakip oyuncunun oyuklarına atılan son taş rakip oyuncunun oyuğunu çift yaparsa (2,4,6,8) oyuncu kuyudaki tüm taşları kendi hazinesine atmaya hak kazanır.
  • Bir de şöyle bir kural vardır: Oyuncu kendi bölgesindeki bir boş kuyuya son taşı denk getirirse karşı bölgedeki kuyudaki taşları da kendi taşını da alır ve hazineye koyar.
  • Bölgesindeki taşların hepsini hazineye koymayı başaran oyuncu, rakip bölgedeki taşları da almaya hak kazanır ve kendi hazinesine koyar.
  • Oyun bitiminde hazinelerdeki taşlar sayılır ve en çok taşa sahip olan oyunu kazanır. Taşlar eşitse berabere biter.

Normalde her oyun bir set olarak kabul edilir ve toplamda 5 set oynanır ama elbette sizler istediğiniz kadar oynayabilirsiniz. Satın almak isterseniz de buraya tıklarayak mangala modellerini inceleyebilirsiniz.

Mangala oyunu kısaca bu şekilde. Dilerseniz bir de aşağıdaki videoyu izleyin ve anlattıklarımız iyice pekişsin. Şimdiden herkese keyifli oyunlar.

2018-04-20T15:21:30+00:00

Yazar Hakkında: