Koronavirüs (Coronavirus – COVID19) Hakkında Merak Edilen Her Şey

Blog’a Geri Dön

Koronavirüs (Coronavirus – COVID19) Hakkında Merak Edilen Her Şey

Koronavirüs (COVID-19), 2020’nin ilk günlerinden şu zamana dek önemini ve hakkında merak edilenleri oldukça hızlı bir şekilde artırarak bütün dünyanın gündemine oturmuş bir pandeminin ana sebebidir. Aralık 2019’da Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkarak hızlı bir şekilde yayılması ve kısa sürede dünya çapında ölümcül boyutlara ulaşması üzerine Dünya Sağlık Örgütü’nün 31 Ocak 2020 tarihinde “kırmızı alarm” verdiği koronavirüs salgını, dünyanın her yerinde büyük bir merak ve korkuyla takip edilmektedir. İşte bu nedenle bizler de koronavirüs hakkında merak edilen her şeyin bulunduğu ve en güncel bilgilerle desteklendiği bu rehberde bilmeniz gerektiğini düşündüğümüz önemli bilgiler paylaşacağız.

Koronavirüs Nedir?

(COVID-19) ve Corona Virus olarak da bilinen koronavirüs, önceki yıllarda salgınlarla ismini duyuran SARS ve MERS gibi korona tipi virüs ailesine dahil bir virüs çeşididir.

Koronavirüs Nasıl Bulaşır?

Koronavirüs büyük bir ivedilikle global bir sorun haline geldiği için özellikle son aylarda “Koronavirüs nasıl bulaşır?” sorusu en çok sorulan sorulardan biri haline gelmiştir. Bu soruya cevaben şöyle söylenebilir: İlk kez koronavirüs belirtilerinin görüldüğü bir vakanın hastalığa yakalanmadan önce Wuhan’da bir hayvan pazarında bulunduğu öğrenilmiştir ve bu da doğal olarak koronavirüsün hayvanlardan (özellikle yarasa, domuz, kedi, köpek, kemirgenler ve kanatlılar) insanlara bulaştığı yönünde bir bilgi edinilmiştir. Koronavirüs zoonatik olması, yani hayvanlardan insanlara bulaşabilme özelliği ile bilinse de ne yazık ki taşıyıcı insanlardan diğer insanlara da kolaylıkla bulaşabilmektedir.

Koronavirüs, enfekte insanlardan diğer insanlara temas, öksürme ve hapşırma sonrasında ortaya saçılan damlacıklara maruz kalma, solunum, virüsün bulunduğu yüzeylere dokunulduktan sonra yüze, cilde ve göze dokunma gibi yollarla bulaşmaktadır. Vakaların olduğu ülkeleri (ki artık neredeyse her ülke bu gruba dahildir) ziyaret etmiş insanlarla görüşmek, toplu taşıma kullanımı, insanların yoğun olduğu bölgeler ve kişisel alanın yeterince korunamaması da doğal olarak koronavirüs yayılımını tetiklemektedir. Kısacası koronavirüs kolay ve hızlı bir şekilde bulaşabilme özelliğine sahiptir.

Koronavirüs Belirtileri

Öncelikle belirtmeliyiz ki koronavirüs nezle (soğuk algınlığı), grip ya da alerji ile kolaylıkla karıştırılabilecek semptomlara sahiptir. Fakat onu diğerlerinden ayıran en önemli özelliği:

 • Yüksek ateş
 • Kuru öksürük
 • Solunum güçlüğü belirtilerine sahip olmasıdır.

Aşağıdaki tabloyu inceleyerek koronavirüs belirtileri grubundaki bütün semptomları inceleyebilirsiniz ve diğer hastalıklardan hangi şekillerde ayrıldığını görebilirsiniz.

Koronavirüs Belirtileri Varsa Ne Yapılmalı?

Koronavirüs belirtileri taşıdığınızı düşünüyorsanız, yapmanız gereken ilk iş hijyenik bir tıbbi maske takmak ve en yakın sağlık kuruluşuna giderek şikayetinizden bahsetmektir. Eğer bir yakınınızın koronavirüs belirtileri gösterdiğini düşünüyorsanız bulunduğunuz ortamı havalandırın, kendisinden bir maske takmasını isteyin ve mutlaka o kişiyle temastan ve aynı ortamı solumaktan kaçının. Aynı şekilde, olabildiğince hızlı hareket ederek sağlık kuruluşuna gitmeyi unutmayın. Toplu taşıma araçları kullanmadan bu noktalara gitmeniz ise son derece önemli bir ayrıntı olacaktır; fakat kullanmak zorundaysanız araca binmeden önce maske, plastik eldiven gibi yayılmayı önleyici materyaller kullanmalısınız.

T.C. Sağlık Bakanlığı’nın Alo 184 – SABİM hattını arayarak koronavirüs konusunda danışmanlık alabilirsiniz.

Kimler Koronavirüs için Risk Altındadır?

Koronavirüs her vakada aynı ölümcül riski bulundurmamaktır ve yaş, cinsiyet ve sağlık problemleri gibi kişisel özellikler belirleyici rol oynamaktadır. Buna göre:

 • Yüzde 14,8 ile en yüksek ölüm oranının en yüksek olduğu grup 80 yaş üstü olarak belirlenmiştir. Bu oran yaş azaldıkça düşmektedir.
 • 0-9 yaş grubu çocuklarda ölüm oranı henüz 0’dır.
 • Yaş grupları dışında, koronavirüsün kadınlara oranla erkeklerde daha fazla ölüme sebebiyet verdiği görülmüştür.
 • Kalp-damar hastalıkları, diyabet, kronik solunum yolu hastalıkları, hipertansiyon ve kanser hastası olup koronavirüs salgınına yakalanan kişilerde de ölüm oranları yüksektir.

Kısacası bağışıklık ve yaş, koronavirüs risk grubu için en önemli kriterleri belirlemektedir.

Koronavirüs Aşısı Var Mı?

Koronavirüs küresel bir şekilde yayılmaya devam ederken dünyanın farklı yerlerindeki bilim insanları ve doktorlar koronavirüs aşısı geliştirmeye çalışmaktadırlar; fakat henüz saptanabilmiş bir iyileştirme etkisine sahip bir koronavirüs aşısı bulunamamıştır. Bu nedenle de koronavirüs önlemleri konusunda son derece büyük bir titizlik sağlanmalıdır.

Koronavirüs Önlemleri

Koronavirüs önlemleri koronavirüs belirtilerini vücudunuzda gözlemlemeden çok daha önce alındığında büyük faydalar sağlayıp hiçbir şekilde sağlığınızdan ödün vermemenize yardımcı olacaktır. Buna göre:

 1. Elleri sık sık, düzgün bir şekilde ve en az 30 saniye sürecek şekilde bol su ve sabunla yıkamak,
 2. Yurtdışından geldiği bilinen kişilerle en az 14 gün boyunca görüşmekten kaçınmak (koronavirüs kuluçka süresi 2-14 gün olarak saptanmıştır),
 3. Kişisel alanınızı en az 1 metre olacak şekilde korumak,
 4. Toplum içine olabildiğince az karışmak,
 5. Öksürük ve hapşırık esnasında kol içi yahut tek kullanımlık mendil ile ağzı ve burnu kapatmak,
 6. Elin yıkanamayacağı yer ve durumlarda (örneğin toplu taşıma araçları içerisinde) dezenfektan veya kolonya ile elleri temizlemek,
 7. İnsanlarla olabildiğince az bir şekilde tokalaşmak, sarılmak, öpüşmek; kısacası temas halinde bulunmak,
 8. Telefon, bilgisayar klavyesi, kapı kolu gibi sık sık dokunulan eşyaları düzenli olarak dezenfekte etmek, koronavirüs önlemleri arasındadır.

İnternet Alışverişlerinde Koronavirüs Önlemleri

“Koronavirüs internet alışverişi ile yayılır mı?” sorusu ilk olarak dünya çapında büyük sitelere ev sahipliği yapmasıyla ve tabii ki koronavirüsün çıkış noktasıyla olmasıyla ünlü Çin’den kargo bekleyen kişiler tarafından ortaya atılmıştır. Bir diğer deyişle internetten alışveriş yapan kişilerin ellerine ulaşacak olan ürün aracılığıyla koronavirüs salgını mağdurlarından biri olup olmayacağı konusunda büyük bir merak uyandırmıştır. Üstelik yalnızca Çin değil, dünyanın her yerinde internet alışverişi konusunun salgın açısından önemi merak edilmektedir. O halde, internet alışverişi ve koronavirüs arasındaki dolaylı bağlantıyı inceleyelim.

 • Öncelikle almanız gereken bir ürün varsa ve bu ürün hem markette hem de internette satılıyorsa, kesinlikle internette bulunanı seçmeniz çok daha akıllıca olacaktır; zira salgın cansız nesnelerden insanlara değil, insandan insana bulaşmaktadır ve pek çok kişinin bir arada bulunacağı marketler internetten daha korunaksızdır. Özellikle insanların inceleyerek satın almayı seçtikleri kitap, dergi, oyuncak gibi ürünler oldukça sık bir şekilde dokunulduğundan bu tip ürünleri internetten sipariş etmek çok daha iyi bir fikirdir.
 • İkincisi, eğer koronavirüs konusunda tedirgin bir yapınız varsa (ki artık tedbirli olmak gerçekten çok önemlidir) kargo paketinizi eldiven giyerek açabilir, ürününüzün yüzeyini alkollü mendillerle dezenfekte edebilirsiniz. Bu işlemin ardından günlük hayatın mutlak bir parçası haline gelmesi gereken el yıkama işlemini yapmayı da unutmayın.
 • Ve son olarak, koronavirüs adı altında yapılan “hilelere” karşı dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Bildiğiniz gibi kişisel sağlık ve bakım ürünlerine son günlerde yoğun bir talep vardır ve fiyatlarda bir artış söz konusudur. İnternette ise bu olay büyük bir dolandırıcılığa dönüşmüştür: Koronavirüs salgını öncesi oldukça düşük fiyatlara sahip olan maske, eldiven, kolonya gibi ürünler bazı siteler tarafından fahiş fiyatlara satılmaktadır. Bu nedenle iyi bir fiyat araştırması yapmadan önce alışverişinizi tamamlamamanızı öneririz.

İlkokul Market olarak bizim aldığımız tedbirleri merak ediyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Koronavirüs Hangi Ülkelerde Var? Koronavirüs Haritası

Koronavirüs global bir salgındır ve neredeyse her kıta ve ülkeye yayılmış bir halde bulunmaktadır. Aşağıda inceleyebileceğiniz haritadaki (16.03.2020 tarihine aittir) pembe ve kırmızı renklerinin olduğu ülkelerde koronavirüs vakaları tespit edilmiştir. Renklerin yoğunluğu, vaka sayılarına göre artmaktadır.

Koronavirüs Haritası

Koronavirüs Ölen Sayısı

Koronavirüs salgını, hastalığın ağır seyrettiği kişilerde ölüme varabilen sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. En güncel verilere göre (16.03.2020) dünya çapında toplam 174,084 vaka vardır ve bunlardan 6,684 tanesi ölüm ile sonuçlanmıştır. 77,865 vaka ise iyileşmiştir.

Yine güncel verilere göre en yüksek ölüm oranı Çin (3,213), İtalya (1,809) ve İran’a (853) aittir. Türkiye’de henüz ölümle sonuçlanmış bir koronavirüs vakası bulunmamaktadır.

Koronavirüs Türkiye’de

Koronavirüs salgını dünyaya oranla geç bir şekilde Türkiye’de ortaya çıkmıştır. Öyle ki, Türkiye’de ilk koronavirüs vakası 11 Mart 2020’de, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından canlı yayında açıklanmıştır. 16 Mart 2020 itibari ile ise Türkiye’deki toplam vaka sayısı 18 olarak belirlenmiştir. Henüz bu vakalardan hiçbiri ölümle sonuçlanmamıştır.

Koronavirüs Son Durum

Koronavirüs son durum itibariyle dünyanın dört bir yanında endişeye sebebiyet vermektedir. 16 Mart 2020 tarihi itibariyle en çok yayılma oranları sırasıyla Çin, İtalya, İran, İspanya, Güney Kore, Almanya, Fransa, ABD olarak belirlenmiştir. Ölüm oranlarının ciddi boyutta olduğu ülkelerin bazı bölgelerinde (örneğin Çin ve İtalya) sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir.

Bunun dışında, dünya çapında genel bir “stok” alışverişi başlamıştır ve bazı marketlerin hijyen ve yiyecek/içecek bölümleri boşaltılmıştır.

Bir diğer önemli haber olarak Fed (ABD Merkez Bankası), koronavirüs salgınının ekonomik boyutunu hafifletmek adına faiz oranlarını yüzde 0-0,25 aralığına çekmiştir ve bu haber ekonomistler tarafından büyük bir adım olarak görülmektedir.

Vakaların görüldüğü ülkelerde/görülen ülkelere uçuşlar durdurulmuştur.

Bazı ülkelerden koronavirüsün yoğun tahribat yarattığı ülkelere tıbbi maske gibi yardımlar gönderilmiştir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.