Kitap Okumak Vs. Televizyon İzlemek

Blog’a Geri Dön
Kitap Okumak vs Televizyon İzlemek

Kitap Okumak Vs. Televizyon İzlemek

Günümüzde çoğu insan için kitap okumak iyidir, televizyon izlemek ise kötüdür. Hele ki bunu bir çocuk yapıyorsa algı tümüyle değişir. Kitap okuyan çocuk faydalı bir iş yapmış olur ama televizyon izleyen ise boş işlerle meşgul oluyordur ve derslerini aksatacaktır. Peki neden kitap okumak televizyon izlemeye göre daha iyi bir şey gibi algılanıyor ki? Halid Ziya Uşaklıgil’in Aşk-ı Memnu kitabını okusanız entelektüel kabul edileceksiniz ama dizisini izlediğinizde birçok tepki alacaksınız? Halbuki her kitabın iyisi kötüsü olduğu gibi her dizini her filmin de iyisi kötüsü var.

Bilim Kitap Okumak ve Televizyon İzlemek Hakkında Ne Diyor?

Japonya’da Tohoku Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada 276 çocuğun beyinleri üzerinde incelemeler yapıldı. 276 çocuk televizyon başına oturtuldu ve sonrasında beyinleri incelendi. Araştırmalar sonucunda televizyon izleyen çocukların beyinlerindeki saldırganlık ve aşırı uyarılma bölümlerinin kalınlaştığı fark edildi. Ayrıca sözel becerilerinin gerilediği gözlendi. Üstelik televizyon izlenen saatler arttıkça bu etkilerin de arttığı gözlendi.

Aynı yıl kitap okuma üzerine yapılan bir başka araştırmanın sonuçları ise çok farklıydı. Roman bittikten sonra öğrencilerin dil ile ilgili bölümlerindeki bağlantılar arttı. Duyusal motor bölümde hareketlilikler meydana geldi. Bu okuyucuların kitaptaki karakterlerin yerine kendilerini koyduklarını ve onlar gibi hissettiklerini gösteriyordu.

Bunun yanında kitap okumanın özellikle roman ve hikaye kitabı okumanın uzun vadeli faydaları da mevcut. Alzheimer’a yakalanma ihtimali kitap okuyanlarda iki buçuk kat azalıyormuş yapılan araştırmalara göre.

Kitap okumanın stres seviyesini düşürmeye de ciddi etkisi bulunuyor. Yüzde 68 stres düşürücü etkisi ile kitap okumak ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada müzik dinlemek sonrasında ise çay, kahve içmek ve yürüyüş yapmak var.

Kitap Okumak ve Televizyon İzlemek

Çocukla Birlikte Kitap Okumak ve Televizyon İzlemek

İlkokula giden öğrenciler anne ya da babaları ile televizyon izlediğinde etkileşimlerinin çok daha az olduğu görülmüş yapılan araştırmalar sonucunda. Ebeveynler, televizyon izlerken çocuklarına sadece birkaç yorum yapıyorlar. Hatta eğitici bir televizyon programı izlerken bile. Kitap okurken ile tam tersi bir sonuç gözleniyor. Aslında bunun sebebi içeriğin kaliteli veya kalitesiz olması değil. Televizyonun bizi pasif tutmak, kitabın ise aktif tutmak için tasarlanması. Arkanıza yaslanıp televizyonu saatlerce izleyebilirsiniz, olayları, karakterleri çok derinlemesine düşünmezsiniz. Ama kitap böyle değildir. Kitap okurken hayal gücünüzü kullanır, çıkarımlar yaparsınız. Bu da beyninizi aktif tutmaya yarar.

Çocuklarınızla televizyon izlemeyin, kitap okuyun diyoruz bizler de bu yüzden. Öğretmen iseniz kitap okuma saatleri ya da hikaye anlatma saatleri de yapabilirsiniz. İşinize yarayacak birkaç bilgiyi daha önce yazmıştık. İlginizi çekebilir.

Ortamınızı Değiştirin

Çocuğunuzun ya da sizin televizyon izleme eğiliminiz varsa ortamı değiştirin. Evlerde televizyon genelde baş köşede bulunur. Televizyonun yerini değiştirerek işe başlayabilirsiniz. Eve birkaç kitap alıp çocukları okumaya teşvik edebilirsiniz.

Doğru Kitaplar Seçmek

Doğru kitaplar seçmek sizin için de çocuğunuz için de oldukça önemli bir konu. Çocuğu satın alma sürecine dahil ederseniz bir kitabı okuması ve motive olması daha kolay olacaktır. Ona ne tür kitaplar okumak istediğini sorun. Birlikte gidin alın. Yine de sizin filtrenizden geçsin ama kitaplar. Seviyesine uygun olmayan bir kitap okumasını zorlaştıracaktır. İlkokulda hikaye kitabı okumanın önemi çok büyük. Ebeveyn ve öğretmen olarak sizler de bunun bilincinde olun. İlkokulda hikaye kitabı okumak neden önemlidir merak ediyorsanız sizleri ilgi duyabileceğiniz başka bir yazımıza alalım.

Kaynak: Medium.com

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.