İlkokullar için örnek beslenme çantası

Blog’a Geri Dön

İlkokullar için örnek beslenme çantası

Sağlık Bakanlığı, yeni  eğitim-öğretim yılı öncesi, ilkokula giden çocukların yeterli ve dengeli  beslenmesine yönelik beslenme çantası için örnek menü hazırladı. Beslenme  çantasında taze sebze ve meyve, hazır kek ve bisküviler yerine evde hazırlanan  yiyecekler bulunması önerildi.
Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, okul öncesi, gelişme  çağındaki çocukların yeterli ve dengeli beslenmesinin sağlanabilmesi amacıyla   ailelere ve öğretmenlere uyarılarda bulunuldu.
Öğretmenlerden, yeterli ve dengeli beslenme konusunda bilgi yarışması,  sınıf gazetesi, beslenme köşesi gibi etkinlikler düzenlemesi, bu konunun  öğrenciler arasında tartışılmasına zemin hazırlaması, öğrencilerin kahvaltı yapıp  yapmadıklarını sorgulaması, dışarıda açıkta satılan yiyecekleri tüketmemeleri  konusunda sık sık uyarıda bulunması istendi.
Çocukların beslenme çantasının Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen  menü örneklerine göre hazırlanmasının sağlanması ve içeriklerinin sıklıkla  kontrol edilmesi gerektiği belirtilerek, beslenme saatlerinde patates kızartması  ve çikolata gibi yiyecekler yerine, peynir, yumurta, ekmek, taze sebze ve meyve,  gazlı ve diğer hazır içecekler yerine de süt, ayran ve taze sıkılmış meyve  suyunun tercih edilmesi konusunda çocukların uyarılması, bu konuda velilerle  işbirliği yapılması önerildi. Ayrıca öğrencilerin boy ve ağırlık artışlarının  takip edilerek değerlendirilmesi de tavsiye edildi.
Günde 2-3 bardak süt 
Çocukların, dört besin grubundaki gıdalardan yeterli miktarda ve  dengeli tüketmeleri gerektiği, süt, yoğurt, et, tavuk, yumurta, peynir, kuru  baklagiller, sebze ve meyve ile ekmek, bulgur, makarna, pirinç gibi besinlerin  her öğünde yeterli miktarlarda tüketilmesi istendi.
Çocukların özellikle kemik ve diş gelişimi için günde 2-3 su bardağı  süt veya yoğurt, bir kibrit kutusu kadar beyaz peynir, hastalıklara karşı daha  dirençli olmaları, göz, cilt ve sindirim sistemlerinin sağlıklı olması için her  gün mevsimine göre 5 porsiyon taze sebze veya meyve tüketmelerinin önem taşıdığı  bildirildi.
Öğrenciler için en önemli öğün olan kahvaltının yapılmadığı takdirde  dikkat dağınıklığı, yorgunluk, baş ağrısı ve zihinsel performansta azalma olduğu  ifade edildi. Güne yeterli ve dengeli yapılan bir kahvaltıyla başlamanın  öğrencilerin okul başarısının artmasında son derece etkili olduğu, çocukların her  sabah düzenli kahvaltı yapma alışkanlığı kazanmalarına özen gösterilmesi  gerektiği kaydedildi. Dengeli bir kahvaltı için peynir, haşlanmış yumurta, taze  meyve suyu, birkaç dilim ekmek veya bir bardak süt, poğaça ve meyve  tüketilebileceği belirtildi.
Öğün atlanmaması, besinlerin 3 ana ve 2 ara öğünde alınması, okulda  veya evde dinlenirken ve ders çalışırken açlık hissedildiğinde tüketilen  besinlere dikkat edilmesi, şeker ve şekerli besinler, çikolata, cips, gazlı  içecekler yerine süt, yoğurt, sütlü tatlılar, ekmek arası peynir, taze sıkılmış  meyve suları ve kuru meyve tercih edilmesinin sağlıklı beslenme açısından daha  yararlı olduğu aktarıldı.
Vücudun düzenli çalışması, tüketilen besinlerin vücuda yararlılığının  artırılması, çocukların fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimine olumlu katkı  sağlaması açısından fiziksel aktivitenin artırılmasına önem verilmesi, çocukların  bir spor dalıyla ilgilenmesinin teşvik edilmesi istendi.
Sağlıklı yaşam için çocuklara el yıkama ve diş fırçalama  alışkanlığının kazandırılması,  özellikle yemek yemeden önce ve sonra, tuvalete  girdikten sonra, oyun oynadıktan sonra eve gelince ellerini ılık akan su altında,  sabunla iyice ovuşturarak yıkamaları konusunda alışkanlık kazandırılması  gerektiği vurgulandı.
Çocukların okul kantini ve büfe gibi yerlerden satın aldıkları  besinlerin seçiminde dikkatli olması, süt, ayran gibi ambalajlı besinleri satın  alırken etiket bilgisinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından üretim izninin  bulunmasına ve son kullanım tarihinin geçmemiş olmasına, ambalajsız satılan tost,  simit, poğaça gibi yiyeceklerin de temiz ve güvenilir şekilde hazırlanmış  olmasına dikkat edilmesi gerektiği bildirildi.
Beslenme çantası için örnek menü 
Sağlık Bakanlığının ilkokullara yönelik beslenme çantası için  hazırladığı örnek menüde şunlar yer alıyor:
Pazartesi: Börek veya poğaça, ayran, meyve (Mevsimine göre 1 küçük boy  elma, 1 orta boy portakal, 1 büyük boy mandalina, 1 salkım üzüm veya 5 erik  şeklindeki seçeneklerden biri)
Salı: Haşlanmış yumurtalı sandviç, 5 adet zeytin, meyve suyu
Çarşamba: Peynirli tost veya sandviç, ayran, çiğ sebze (Mevsimine göre  1 küçük boy domates, 4-5 orta boy yeşil biber, 1 orta boy havuç veya 5-6 yaprak  marul şeklindeki seçeneklerden biri)
Perşembe: Kek (tercihen meyveli), süt, meyve  (Mevsimine göre 1 küçük  boy elma, 1 orta boy portakal, 1 büyük boy mandalina, 1 salkım üzüm veya 5 erik  erik şeklindeki seçeneklerden biri)
Cuma: 1 kibrit kutusu peynir, 5 adet zeytin, tam buğday ekmek, süt,  çiğ sebze (Mevsimine göre 1 küçük boy domates, 4-5 orta boy yeşil biber, 1 orta  boy havuç veya 5-6 yaprak marul şeklindeki seçeneklerden biri)
Beslenme çantasının temizliğine dikkat 
Sağlık Bakanlığınca ayrıca beslenme çantasının her gün çok iyi bir  şekilde yıkanması, beslenme örtüsü, peçete ve suyun unutulmaması, sebze ve  meyvelerin çok iyi yıkanması, okula getirilecek ambalajlı yiyeceklerin Gıda,  Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından izinli olup olmadığına ve son kullanma  tarihine dikkat edilmesi, öğrencilerin okula götürdüğü besinleri tüketip  tüketmediğinin izlenmesi, beslenme çantası hazırlanırken hazır kek ve bisküviler  yerine evde hazırlanan yiyeceklerin tercih edilmesi gerektiği belirtilerek,  velilerin ekonomik durumları gözönünde tutularak beslenme çantasına fındık ve  ceviz gibi kuruyemiş ya da kuru meyve ilave edilebileceği bildirildi.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.