İlkokul öğretmenlerinin isimleri unutulmuyor

Blog’a Geri Dön

İlkokul öğretmenlerinin isimleri unutulmuyor

Sınıf Öğretmenleri Derneğince (SÖDER) 7  ilde yapılan araştırmaya katılanların yüzde 86’sının ilkokuldaki sınıf  öğretmenlerinin isimlerini hatırladıkları belirlendi.
Dumlupınar Üniversitesinde düzenlenen 13. Sınıf Öğretmenleri  Sempozyumu’na katılmak üzere Kütahya‘ya gelen SÖDER Genel Başkanı Doç. Dr. Mehmet  Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, derneklerinin 7 ilde şubesi bulunduğunu  ve 200 bin sınıf öğretmenine hitap eden tek sivil toplum örgütü olduklarını  söyledi.
Turan, SÖDER olarak son olarak yaptırdıkları bilimsel çalışmada,  toplam 7 il ve 951 kişiyle yapılan anket çalışmasında toplumun sınıf öğretmenliği  mesleğine bakış açısını irdelemeye çalıştıklarını belirtti. Ankete katılanların  yüzde 62,5’inin erkek, yüzde 37,5’inin de bayan olduğunu ifade eden Turan, şu  bilgileri verdi:
”Anketimize katılanların yüzde 59’unun yaş aralığı 18-27 arası.  Mesleklere göre dağılıma baktığımızda ankete katılanların yüzde 6,6 öğretmen,  yüzde 38,3’ü öğrenci, yüzde 11,9’u esnaf, yüzde 8,8’i memur ve yüzde 34,4’ü ise  serbest meslek ve ev hanımı şeklinde. Yine araştırmamıza katılanların eğitim  durumlarına baktığımızda 37,6’sı üniversite mezunu, yüzde 50,3’ü ortaöğretim  mezunu, yüzde 10’u ilkokul mezunu ve yüzde 2,1 ise herhangi bir okuma yazma  durumu olmayan kişi.
Araştırmamızın en ilgi çeken bulgusu, vatandaşlarımızın yüzde 86’sı  ilkokuldaki sınıf öğretmenlerinin ismini hatırlıyor. Bu bizim için önemli bir  bulguydu. Yani her zaman söylenir ‘her öğretmenin ismi unutulabilir ama sınıf  öğretmenlerinin ismi asla unutulmaz’ diye. Bu söz bilimsel olarak da bir yönüyle  ispatlanmış oldu. Bu sonuç onun için bizim açımızdan önemli bir bulguydu. Yine  elde ettiğimiz bazı bulguları da paylaşmak istiyorum. Vatandaşlar sınıf  öğretmenliği mesleğinin unutulmaz olduğunu ifade ediyorlar ki bunun oranı yüzde  85 civarında. Toplum deneyimli sınıf öğretmenlerini yüzde 70 civarında daha  başarılı görmekte, yine vatandaşlarımızın yüzde 90’ı çocuklarımızın beden ve  zihinsel olarak sosyal gelişimlerine sınıf öğretmenlerinin önemli katkı  sağladığını belirtiyor.”
 ”Yüzde 70, bu mesleği bayanlar için ideal buluyor” 
Turan, ankete katılanların yüzde 90’ının sınıf öğretmenliği mesleğini  saygın bulduğunu belirtti.
Anketteki sonuçlara göre, katılımcıların yüzde 65’inin bayanları bu  meslekte daha başarılı bulduğunu ifade eden Turan, şöyle devam etti:  ”Yine yüzde 70 civarı bir kesim, sınıf öğretmenliği mesleğinin  bayanlar için ideal bir meslek olduğunu algılamakta. Ankete katılanların yüzde  75’i ise bu mesleğin bayanlar tarafından daha çok tercih edilen bir meslek olduğu  görüşünde birleşiyor. Vatandaşlarımızın yüzde 70’i sınıf öğretmenliği mesleğinin  yorucu, yıpratıcı ve stresli bir meslek olduğunu belirtirken, yüzde 72’si de  sınıf öğretmenlerini toplumun mimarı ve mühendisleri rolünde görüyor. Açık uçlu  sorduğumuz; ‘sınıf öğretmenliği mesleği dendiğinde aklınıza ne geliyor?’ sorusuna  toplum ilk olarak kutsal bir meslek olarak algılıyor, bu mesleğe alımlarda seçici  davranılması gerektiğini ifade ediyor, yine sınıf öğretmenliği mesleğinin sabır  gerektiren bir meslek olduğunu ifade ediyor.”
Turan, sonuç olarak sınıf öğretmenliği mesleğinin zor ama toplum  tarafından ”baş tacı” olarak görüldüğünü sözlerine ekledi.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

WhatsApp'ı Aç