İlkokul Öğrencileri İçin Yetenek Testi

Blog’a Geri Dön

İlkokul Öğrencileri İçin Yetenek Testi

Yetenek testleri, kişinin yeteneklerini, motor koordinasyonunu, akıl yürütme becerilerini ve hatta sanatsal yeteneğini ölçmek için 20. yüzyılın başlarından beri kullanılan bir yöntem. Bu sayede öğrencilerin hangi alanlarda yetenekli oldukları keşfedilip o alanlara yönelmesi sağlanabilir. Günümüzde okullar da bir sürü nedenden dolayı yetenek testlerini kullanıyorlar. Ancak yetenek testleri yaşlara göre değişkenlik gösterir elbetteki. Çocukların yetenekleri yaşları ilerledikçe değişebilir. Bu yüzden belli aralıklarla ilkokul yetenek testi yapmak daha faydalıdır. Gelin bu yazıda sizlere ilkokul öğrencilerinin yeteneklerini ölçmek için bir dizi testten bahsedelim. Neden bu testlerin gerekli olduklarını anlatalım.

Yetenek Testi Nedir?

İlgili alanlardaki bilim insanlarına göre, yetenek testi (ya da beceri testi) öğrencinin doğal yeteneklerini ölçerek bir dizi beceri ya da eğitim alma potansiyelini ölçer. Bu testler, öğrencinin gelecekteki kariyerini veya bir öğrencinin ne yapmayı seçebileceğini ölçmeye de yardımcı olur. Yalnız bir yanlış anlaşılma olabilir. Yetenek testlerinin okulda öğretilen derslerle bir alakası yoktur. Bu testler, okuldaki konu alanlarının dışında olduğu için, öğrenciler bu sınavlara önceden çalışamazlar. Bir nevi IQ testi gibi düşünebilirsiniz ama elbette ki IQ testinden farklıdır. Kısacası öğrenciler yıl boyunca okulda öğrendiklerini değil, öğrenme yeteneklerini ölçer. Hangi alanlara yatkınlığı olduğu anlaşılmaya çalışılır. Ayrıca, yetenek testleri geniş bir alanı kapsar ve çok çeşitli tecrübelere dayanır. Yani oldukça ciddi testlerdir bunlar.

İlkokul Öğrencileri İçin Yetenek Testi

Bu tür testler ortaokulda ya da lisede de yapılabilir. Hatta yapılıyor da. Fakat, ilkokulda bu testlerin yapılmaya başlanması çok çok önemlidir. Çünkü çocuğunuzun yeteneğini ne kadar erken anlarsanız, görürseniz o kadar iyi. Öğrencileri bu yeteneklerine göre yönlendirebilirsiniz. Erken yaşlarda bunu fark etmezseniz uzun yıllar boyunca bir balıktan ağaca tırmanmasını bekleyebilirsiniz ki bu çok kötü bir durumdur. Bu yüzden ilkokul yetenek testi büyük önem teşkil ediyor.

İlkokullarda kullanılan yetenek testlerinden biri, Modern Dil Yeteneği Testi’dir. Bu test, bir öğrencinin yabancı dii öğrenmeye yatkın olup olmadığını test eder. İlkokul öğrencilerinin matematik becerilerini ölçmek için de yetenek testi vardır: Eğitim Matematik Yetenek Testi adı verilen bu test oldukça kalitelidir.

Yukarıdakiler gibi daha onlarca test var. Bunları çoğu zaman milli eğitim sağlarken bazıları da okul insiyatifindedir. Bu yüzden siz eğitimcilere ve velilere de büyük rol düşüyor. Mutlaka öğrencileri bu testlere sokun deriz biz. Öğrencilerin kendilerini görmesi açısından da oldukça faydalı.

Kaynak: education.seattlepi.com

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.