İlkokul mezunuydu 50’sinde öğretmen oldu!

Blog’a Geri Dön

İlkokul mezunuydu 50’sinde öğretmen oldu!

İlkokul mezunuyken halk eğitim merkezinin açtığı kurslara katılarak liseyi başarıyla bitiren Şükran Karban, en büyük hayali olan el sanatları öğretmenliği hedefine de 50 yaşında ulaştı.

Kadınlara örnek olan Karban: “Meslek sahibi olmak benim için hayaldi, gerçek oldu. Özellikle genç kadınlar evde oturmasınlar, bu tür kurslara gelip  meslek sahibi olsunlar, kendime güvenim arttı. Çocuklarımla daha iyi iletişim kurmaya başladım. Çocuklarım benimle gurur duymaya başladı. Öğretmen olduktan sonra kayınpederim beni, ‘Hoş geldin hoca hanım’ diyerek karşılamıştı, onu hiç bir zaman unutmam” dedi.

Çankaya Belediyesine ait, çeşitli kursların düzenlendiği Çankaya Evleri’nde el sanatları öğretmeni olarak çalışan 57 yaşındaki Karban, 7 yıldır öğretmenlik yapıyor. İlkokulu Bolu‘nun Mengen ilçesinde okuyan, Ankara‘ya 1970 yılında yerleşen, ancak okuma imkanı olmayan Şükran Karban, evlendikten ve çocukları okula başladıktan sonra artık kendisi için bir şeyler yapmaya karar verdi.

Karban, yarım kalan okuma hayalini gerçekleştirmek için halk eğitimin açtığı okuma-yazma kursuna başvurdu. Ortaokulu ve liseyi dereceyle bitiren Şükran Karban, halk eğitimde öğretmenlik yapması için gelen teklifi kabul etti.

Kurs verebilmesi için gereken 900 saatlik eğitimi içeren sertifikayı da alan Karban, böylece öğretmenlik mesleğine de ilk adımı atmış oldu.

“Kendime güvenim arttı”

En büyük hayali olan el sanatları öğretmenliğini yapan Şükran Karban, hayatındaki büyük değişimi ise şöyle anlattı:

“Kendime güvenim arttı. Çocuklarımla daha iyi iletişim kurmaya  başladım. Çocuklarım benimle gurur duymaya başladı. Bu süreçte eşimle beraber beni çok desteklediler. Kendi ailemde de farklı tepkiler oldu. Annem, ‘Ne yapacaksın bu yaştan sonra okuyup’ diye söylendi. Ama babam her zaman destek oldu. Kursa giderken babam rahatsızdı. Sabahları gidip onun ihtiyaçlarını karşılayıp, babama ‘Ben ders çalışmaya gidiyorum’ dediğimde, ‘Allah zihin açıklığı versin’ derdi. Kayınpederim ve kayınvalidem de çok desteklediler. Öğretmen olduktan sonra kayınpederim beni, ‘Hoş geldin hoca hanım’ diyerek karşılamıştı, onu hiç bir zaman unutmam.”

Okula gidememiş kadınlara, kurslara gidip okuma-yazma öğrenmelerini tavsiye eden Karban, “Okuyup çocuklarına daha faydalı olabilirler. İlkokul mezunu anne ile lise mezunu anne arasında fark vardır. Hiç bir zaman evde boş oturmasınlar. Kendi paranızı kazanmak çok farklı bir duygu.” diye konuştu.

“Çocuklarım üniversite için ısrar ediyor”

Çocuklarını üniversiteyi okumaları yönünde teşvik ettiğini anlatan Şükran Karban, bir oğlunun ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü’nü bitirdiğini ve yurt dışında eğitimini sürdürdüğünü, diğer oğlunun ise Konya Selçuk Üniversitesi’nden mezun olduğunu, çocuklarının da kendisine üniversiteye gitmesi konusunda ısrar ettiğini belirtti.

Karban, “Benim için meslek sahibi olmak hayaldi, gerçek oldu. Bana değer kattı. Genç kadınlar özellikle evde oturmasınlar, bu tür kurslara gelip meslek sahibi olsunlar. Evde oturup da komşularla gezmeyi sevmiyordum. Bir şeyler yapmak, Kitap okumak en büyük hedefimdi, bunu başardım.” dedi.

“En fazla kursiyeri olan hocadır”

Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonuna bağlı Atatürk Toplum Eğitim Merkezi Başkanı Mizyel Zorluoğlu da kadınların statüsünün yükseltilmesi amacıyla belediyelerle yapılan protokoller kapsamında eğitim verdiklerini  belirtti.

İş ve meslek sahibi kadınlardan oluşan soroptimistlerin (en iyiyi amaçlayan kadınlar) Türkiye’de birçok yerde faaliyet gösterdiğini anlatan Zorluoğlu, kadınların hayata bakışını değiştirmek için çalıştıklarını söyledi.

Mizyel Zorluoğlu, kursiyerleri Şükran Karban’ın bütün kurslara katıldığını ve çok başarılı olduğunu belirterek, “Şükran hoca, kursları en yüksek dereceyle bitirdi. Bize hocalık yapmasını istedik. Branşı için 900 saat gerektiren sertifikasını aldı. Halk eğitim müdürü uygun gördü ve ataması yapıldı. Kurslarını çok başarılı şekilde yürütüyor. En fazla kursiyeri olan hocadır. Her gelen ‘Şükran hoca varmış burada’ diye gelir ve o sınıftan çok güzel eserler çıkar.” şeklinde konuştu.

“Onun gibi çok örneğimiz var”

Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu İkinci Başkanı Servet Maşlak da Türkiye’de 39, Ankara’da 6 toplum eğitim merkezlerinin bulunduğunu ifade ederek, amaçlarının kadınların hayatını iyileştirmek olduğunu anlattı.

Açtıkları kurslarla kadınlara meslek edindirmeye, beceri kazandırmaya çalıştıklarını dile getiren Maşlak, “Şükran hocamız yıllar öncesinden bize katılan bir kursiyerimiz. Onun gelişmesi bizi çok mutlu ediyor. Onun gibi çok örneğimiz var.” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.