İlkokul Hikaye Kitapları Çocuklar İçin Neden Önemlidir?

Blog’a Geri Dön

İlkokul Hikaye Kitapları Çocuklar İçin Neden Önemlidir?

Hikayeler ve hikaye kitapları çocukların hayatında çok önemli bir rol oynar. Okudukları kitaplardaki kahramanlar onların en yakın arkadaşları haline bile gelebilir. Ayrıca okuma kitapları, çocukların anlama becerilerine de ciddi katkılar sağlar. İyi bir okuyucu olurlarsa eğer hayat boyu başarıyı neredeyse garantilerler. Hikaye kitapları sayesinde çocukların kendilerine güveni artar, sözel olarak kendilerini daha iyi ifade edebilirler ve çok daha fazla beceri elde edebilirler. Kısacası ilkokul hikaye setleri ya da kitapları çocuklar için oldukça önemlidir. Gelin konuyu biraz daha açalım.

İlkokul Hikaye Setleri ve Faydaları

Güven Düzeyi

Yapılan araştırmalara göre sağlam bir okuma alışkanlığı olan çocukların, güven düzeyinin diğerlerine kıyasla daha yüksek olduğu anlaşılmış. Bu güven düzeyi onlara okul hayatında ciddi faydalar sağlar. Çeşitli aktivitelere katılım konusunda daha istekli olabilir mesela. Özgüvenin inşa edilmesi ayrıca çocukların dünyada nereye uygun olduklarını anlamalarına da yardımcı olur.

Dil ve Öğrenme

Hikayeler ve hikaye kitapları, yeni kelimeler öğrenmek için en ideal yoldur. Daha küçük yaşlardaki çocuklar resimlerle dolu bir kitap ile başladıkları okuma alışkanlıklarını ilerleyen yaşlarda çok daha kompleks kitaplar okuyarak geliştirebilirler. İlkokul çağındaki bir çocuğun, renkleri, şekilleri, sayıları öğrenmesi için yapması gereken tek şey kitap okumaktır aslında. Bununla birlikte çocuklar, günlük görevlerini öğrenebilir, mantıklı ilişki kurabilir bunlar arasında.

Hikayeler aynı zamanda daha kompleks fikirleri öğretebilir çocuklara. Paylaşmanın önemi, merhamet, ailenin önemi gibi. Örnekler çoğaltılabilir.

Ayrıca çocuklar hikaye kitapları okuyarak empati yeteneklerini de geliştirebilirler. Empati yaparak başkalarının yerine kendilerini koyabilirler. Bu sayede çok daha anlayışlı bireyler olacağını sizlere garanti ediyoruz.

Eğlence ve Rahatlama

Hikaye kitapları okumak çocukların rahatlamasına olanak sağlar. Mesela çocuğun yatmadan önce hikaye kitabı okuduğunu düşünün. Neden yatmadan önce kitap okur çocuklar? Çünkü günlük hayatın stresinden uzaklaşmak, biraz hayal dünyasına dalmak isterler. Bu onlara ciddi manada rahatlama sağlar.

Bununla birlikte çocuklar eğlenmek için de kitap okuyabilirler. Kitap okumayı sıkıcı olarak görmek yerine eğlence dünyasına bir kaçış olarak algılarlar.

Hayal Dünyasının Genişlemesi

Her bir hikaye kitabı bambaşka dünyalara açılan bir kapıdır çocuklar için. Farklı gezegenler, ilginç yaratıklar, fantastik dünyalar çocukları içine çeker ve onların hayal dünyasının gelişmesine katkıda bulunurlar. Çocuklar Marslıların Jüpiter’e yapacağı bir hikayenin kurgulayıcısı da olabilirler, dünyanın merkezine yolculuk da edebilirler.

Duygularla Başa Çıkma

İnsan duyguları ile var olan bir varlıktır. Gülmek gibi ağlamak da hayatın bir parçasıdır. Küçük bir çocuk için bunun ayrımını yapmak zor olabilir ama çocuklar okudukça duyguları keşfetmeye ve anlamlandırmaya başlar. Daha da ileriki aşamalarda olaylara nasıl tepki vereceğini, duygularını nasıl kontrol edeceğini öğrenirler. Mesela okuduğu bir kitaptaki karakterin 3 başlı bir ejderhaya karşı korku duyduğunu görecek ve empati yapıp kendisinin bu duruma karşı nasıl tepki vereceğini sezinleyecebilecek.

Evet anlaşılabileceği üzere hikaye kitaplarının, hikaye kitabı setlerinin çocuklar için önemi yadsınamayacak kadar çok. Hikaye kitapları çocukların gelişimi için de önemli bir yere sahip. Sizler de çocuğunuzun ya da öğrencilerinizin gelişimine olumlu katkılar yapmak isterseniz onlara ilkokul hikaye kitapları ya da ilkokul hikaye setleri alıp yeni ufuklar açabilirsiniz.

Kaynak: imagineforest.com

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.