İlkokul birinci sınıfta “bitişik el yazısı” tercihe bırakıldı

Blog’a Geri Dön

İlkokul birinci sınıfta “bitişik el yazısı” tercihe bırakıldı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu  Başkanı Alpaslan Durmuş, bir iki haftaya kadar öğretmenlerden ilk okuma yazma  eğitimine ilişkin tercihlerini alacaklarını belirtti. Durmuş, bitişik el yazısı  ya da dik temel yazı tercihleriyle ilgili malzemelerin öğretmenlere  gönderileceğini açıkladı.

Alpaslan Durmuş, Eğitim Bilişim Ağı’nın (EBA) internet üzerinden  yapılan yayınında, öğretmenleri yeni müfredat çalışmalarıyla ilgili  bilgilendirdi.

Yeni program değerlendirme çalışmalarını Milli Eğitim Kalite  Belgesi’nde ve Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi’nde öngörülen beceri ve  yetkinlikleri öğrencilere aktarmak amacıyla yaptıklarını belirten Durmuş,  müfredatta sadeleştirme yaparak tam öğrenmeyi hedeflediklerini anlattı. Alpaslan  Durmuş, programlarda ayrıca temel değer, bilgi, beceri, yetkinlik, yeterlilik,  tutum ve davranışları aktarmak için çabaladıklarını belirtti.
Durmuş, daha önce ilk okuma yazma derslerine sadece “bitişik eğik el  yazısı” ile başladıklarını hatırlatarak, şu bilgileri verdi:

“Öğrenciler artık dik temel yazıyla da eğitim görebilir olacaklar.  Yakın bir zamanda, bir iki haftaya kadar okullarımızdan öğretmenlerimizin  tercihlerini talep edeceğiz. Buna göre, eğer öğretmenimiz 2017-2018 eğitim  öğretim yılında dik temel yazı ile ilk okuma yazma öğretimini vermek istiyorsa  ilgili malzemelerini göndereceğiz. Veya öğretmenimiz bitişik el yazısı ile okuma  yazmayı öğretmeyi talep ediyorsa, o meslektaşımıza da bitişik eğik el yazı  malzemelerini göndermiş olacağız. Yani burada yazıda bir demokratikleşme  yapıyoruz, meslektaşımıza bir seçim hakkı getiriyoruz. Bu aynı zamanda,  öğrencilerimizin de kendi günlük hayatlarındaki bir sadeleşmeyi getirecektir.  Öğrencilerin hem kendilerine daha yakın buldukları hem de öğretmenin kendisine  daha yakın bulduğu bir yazı stilini benimsemiş olacaklar.

Öğretmenlere müfredatı izleyin önerisi

2018-2019 eğitim öğretim yılında kullanılacak ders kitapları için yeni  standartlar oluşturduklarını da açıklayan Alpaslan Durmuş, ders kitaplarının,  eğitim malzemelerinin kalitelerini yukarıya taşımaya çalışacaklarını söyledi.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı olarak öğretmenlerden tüm  müfredatla ilgili bir talebini dile getiren Durmuş, “Yeni müfredat izleme  değerlendirme çalışmaları iki fazda yürütülecek. 2017-2018 eğitim öğretim  yılındaki çalışmaları, pilot olarak değerlendireceğiz. Buradan alacağımız geri  bildirimlerle ocak ayında programlara son halini vereceğiz. 2018-2019 eğitim  öğretim yılında tüm çocuklarımız, tüm öğretmenlerimiz, tüm seviyelerde, tüm  eğitim kurumlarında, tüm derslerde yeni bir yolculuğa çıkacaklar. Bütün  meslektaşlarımızın bu değerlendirme çalışmalarında aktif olarak yer almasını  istiyoruz.” diye konuştu.

Öne çıkan yenilikler

Alpaslan Durmuş, felsefe ve yaklaşım değişikliklerinin yaşanacağı yeni  müfredatta öne çıkan yenilikleri ise şöyle anlattı.

“Örneğin tarih derslerinde, Avrupa merkezli bakış açısından sıyrılmaya  çalıştık. Müzik dersinde, klasiğinden Türk halk müziğine, bütün renkleriyle Türk  müziği eksene alındı. Türkçe ve edebiyatta dinleme, konuşma, okuma ve yazmayı  beceri olarak kazandırmaya odaklanıldı. Bilimsel düşüncenin tüm insanların  katkılarıyla birikimsel olarak geliştiğini vurgulamak üzere, İslam ve Türk bilim  insanlarının katkıları vurgulandı, bazı isimlerin hafızalara yer etmesi  hedeflendi. Aşık Veysel, Dede Efendi, Farabi, Gazali, Hacı Bektaş-ı Veli, Itri,  İbn-i Haldun, İbn-i Sina, Mevlana, Neşet Ertaş, Yunus Emre gibi değerlerimize  vurgu yapıldı.”

Seviye üstü olan konuları ilgili eğitim kademesine aktarmaya  çalıştıklarının altını çizen Durmuş, tartışmalı konuları da öğrencilerin  gündeminden çıkarmaya çalıştıklarını belirtti.

Birtakım tartışmalı konularda tartışmanın öncüllerini öğrencilerin  henüz kavrayabilecek bilimsel arka plana sahip olmadıkları kademelerde devre dışı  bıraktıklarını belirten Alpaslan Durmuş, lise 9’uncu sınıf biyoloji dersindeki  ‘hayatın başlangıcı ve evrim’ ünitesinin de henüz bu tartışmayı yürütebilecek  öncüllere sahip olmadıkları için lisans eğitimine ertelendiğini ifade etti.

Yeni müfredat bayram sonrası açıklanacak

Durmuş, yeni müfredata yerli ve milli değerleri de katmaya  çalıştıklarının altını çizdi.

Çalışmaların büyük bir ekibin uzun soluklu çalışmaları ile devam  ettiğine değinen Alpaslan Durmuş, çalışmaların 1,5 yıl önce başlatıldığını ve  Ocak 2016’da net adımın atıldığını belirtti.

Birinci adımda 51 program için komisyonların oluşturulduğunu, bu  çekirdek grupların çeşitli çalışmalar yaparak bilgileri derlediğini anlatan  Durmuş, yeni müfredat taslağının 10 Ocak’ta  askıya çıkarıldığını, 27 gün süre  ile kamuoyunun görüşünü aldıklarını hatırlattı.

Görüşlerin Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığında 51 grup çerçevesinde  değerlendirmeye alındığını dile getiren Alpaslan Durmuş, programlara son halinin  ise Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, hükümet yetkilileri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın onayı ile verildiğini bildirdi.

Durmuş, yeni müfredatın Bakan Yılmaz tarafından Ramazan Bayramı’nın  ardından düzenlenecek basın toplantısı ile kamuoyuna açıklanacağını ifade etti.

Müfredat yenileme çalışmalarında bin 738 kişinin program geliştirme  sürecine katkı verdiğini, askı sürecinde ise 184 bin 192 elektronik postanın  kendilerine ulaştığını aktaran Alpaslan Durmuş, toplantılara 7 bin 742 öğretmen  ve akademisyen, anketlere ise 100 bine yakın veli ve öğrencinin katıldığını  söyledi.

Yeni müfredat sürecinde 72 program geliştirme toplantısı, 13 tanıtım  ve tartışma toplantısı, 15 formatör eğitimi toplantısı yapıldığını dile getiren  Durmuş, “Formatörlerimiz, kendi illerinde eylül ayında okulların açılacağı tarihe  kadar müfredata ilişkin öğretmenlerimize eğitimler verilecek. 15 tane eğitici  eğitimini tamamladık şimdiye kadar.” bilgisini paylaştı.

2017-2018 eğitim öğretim yıllarında 1, 5 ve 9’uncu sınıflarda  yenilenen müfredatlarla eğitim yapılacağını ifade eden Alpaslan Durmuş, bir  sonraki eğitim öğretim yılında da tüm eğitim kurumlarında, tüm seviyelerde ve tüm  derslerde yeni programlara geçileceğini kaydetti.

Yeni eğitim öğretim dönemi için yeni ders kitapları ve öğretmenlere  yardımcı olacak destek materyallerinin de tamamlandığını duyuran Durmuş,  “Okulların açıldığı gün itibarıyla öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin  masalarında yeni ders kitapları ve eğitim araçları ulaştırılmış olacak.” dedi.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.