İlkokul Akıl ve Zeka Oyunları

Blog’a Geri Dön
İlkokul Akıl ve Zeka Oyunları

İlkokul Akıl ve Zeka Oyunları

İlkokul Akıl ve Zeka Oyunları

10 yaşına kadar bir çocuğun aldığı eğitim ve uyaranlar zeka seviyesinde ciddi anlamda etkilidir. İlkokul çağında ya da ilkokul öncesinde çocuğunuza okuttuğunuz kitaplardan tutun da oynattığınız oyunlara kadar her şey, onların zeka gelişimi açısından oldukça önemlidir. Çocukların zeka gelişimleri için öğretmenlere ve velilere büyük rol düşüyor elbette ki. Çünkü, ilkokulda okuyan çocuklar gününün yarısını okulda öğretmenleri ile; diğer yarısını da evde aileleri ile geçiriyor. Ailelerin ve öğretmenlerin de “İlkokul Akıl ve Zeka Oyunları” yardımıyla çocukların zeka gelişimine katkıda bulunmaları mümkün.


Kısacası, İlkokul zeka oyunları, çocukları hem eğlendiren hem de çocukların zekalarını geliştiren efektif oyunlardır. Çocuklar, akıl ve zeka oyunları sayesinde hem bilişsel yeteneklerini geliştirebilirler hem de yeni yetenekler kazanırlar. Tabi ki bu oyunların çocuklar üzerindeki olumlu etkisi bunlarla sınırlı değil.

Öncelikle, çocuklar ailesiyle ve arkadaşları ile vakit geçireceği için sosyalleşecek, iletişim becerisi anlamında da kendilerine bir şeyler katacaktır.

Yeri gelecek, hayatta sadece kazanmanın değil kaybetmenin de olduğunu görecek ve kaybetmenin sandığı kadar kötü bir şey olmadığını anlayacaktır. İlkokul çağlarında kazandığı bu yetenekler ve kavrama becerileri ileriki hayatında ona yol gösteren yegane şeyler olacaktır.

Küçük yaştaki bu çocuklar, zekasını sürekli taze tutarak, ezbercilikten kaçınacaklar ve araştırmacı olacaklardır. Hatta belki de yeteneklerini keşfedecek, sonrasında bu yeteneklerine yöneleceklerdir. Dünya çapındaki araştırmacılar da “Akıl ve Zeka Oyunları”nın, çocuğun gelişiminde yadsınamaz bir katkısı olduğu konusunda hemfikir. 10 yaşına kadar zeka gelişiminin %85’inin tamamlandığını, bu yüzden akıl ve zeka oyunlarının çok önemli olduğu görüşündeler. Kısacası ilkokulda ve ilkokul öncesinde zeka oyunları oynatmak oldukça önemli yani. Sizin de ilkokul çağında bir çocuğunuz ya da ilkokul öğrencileriniz olabilir. Bu yüzden gelin sınıflara göre ilkokul zeka oyunları neler onlara bakalım bir de.

1. Sınıf Zeka Oyunları

Öncelikle şunu belirtelim. Bazı oyunlar vardır 7 yaşındaki çocuk da oynar 70 yaşındaki bir yetişkin de. Mesela satranç bunun en güzel örneği. Bu yüzden bu listeye alacağımız çoğu oyun da 1. sınıfta oynanabildiği gibi ikinci, üçüncü, dördüncü sınıfta da oynanabilir. Benim çocuğum 1. sınıf aman yanlış almayayım derdine sakın düşmeyin. Esneklik payı her zaman var.

1.sınıf zeka oyunları kategorisinde en çok beğenilen oyunlar arasında mangala, reversi, hedef 5, koridor, dokuz taş ve dama geliyor. Mangalayı zaten hepimiz biliyoruz. Neredeyse her evde her okulda bulunuyor artık. O yüzden, çok da fazla anlatmaya gerek yok. Ama mangala oynarken hala sorun yaşıyorsanız ve mangala nasıl oynanır merak ediyorsanız linke tıklayabilirsiniz.

Bir diğer popüler oyun ise elbette ki reversi. Kuralları basit bir oyun olan reversi de her yaştan kişinin oynayacağı oyunlar arasında. Dünya çapında uluslar arası turnuvaları düzenlenen bu oyunda Japon katılımcıların büyük bir üstünlüğü var. Gelecekte bizim çocuklarımız neden onların yerini almasın ki?

Hedef 5 de çocukların bayılarak oynadığı bir başka oyun. Kuralları basit ama kazanması biraz zor. 5 adet aynı renk pulu yan yana getiren oyunu kazanır.

Koridor ve 9 taş da iki harika strateji oyunu. Özellikle koridor farklı tarzı ile çocukların en sevdiği oyunlar arasında. Yakın zamanda daha da popülerleşmesi çok olası. 9 taş da yüzlerce yıldır oynanan her dönemin popüler oyunu zaten. Fazla anlatmaya gerek yok.

Bir de yeni yeni piyasaya çıkan ama inanılmaz eğlenceli bir oyun var: 2 kişilik Trafik oyunu. Rush Hour ya da Busy Hour ismiyle piyasada olan ve çoğu kişinin de bildiği oyun artık iki kişilik. Kuralları da biraz değişik. Kuralları sayesinde rekabet ve eğlence son ana kadar sürüyor. Mutlaka bir göz atın.

2. Sınıf Zeka Oyunları

2. sınıfa başlayan öğrencilerin biraz daha el becerilerini geliştirmeye ihtiyaçları olduğu bir gerçek. Bu yaş motor becerileri geliştirmek için en uygun yaşlardan biri çünkü. Bu yüzden 2. sınıf zeka oyunları arasında Kule (Jenga), Redka Red City, Pratik Bardaklar bu amaca hizmet eden birkaç oyundan biri. Bunlarla birlikte Dedektif gibi görsel beceri ve hafıza artırıcı oyunlar ile Haydi Anlat gibi sözel beceri geliştiren oyunlar da önemli.

3. Sınıf Zeka Oyunları

İlkokul zeka oyunları listesinde gelelim 3. sınıflara. 3. sınıf öğrencilerinin en çok tercih ettiği, oynamaktan en çok zevk aldığı 3. sınıf zeka oyunları ise genelde görsel ve 3 boyutlu düşünmeyi tetikleyen oyunlar. Bunlar arasında tetris ya da daha çok bilinen adıyla katamino başı çekiyor. Onunla birlikte hem 3 boyutlu düşünme hem de mantık becerilerini geliştiren apartman sudoku da oldukça revaçta. Tabii bu listede olmazsa olmaz popüler oyunlardan biri de elbette ki tangram. Her yaştan çocuğun oynayabileceği harika ve basit bir oyun.

Diğer 3. sınıf oyunları arasında Hanoi kuleleri ve akıllı bloklar da oldukça tercih ediliyor. Hatta bunlara bir de pratik zeka oyununu eklersek yanlış olmaz.

4. Sınıf Zeka Oyunları

4. sınıfta ise çocukların artık belli bir zeka oyunu temeli oluyor ve geliştirecekleri başka beceriler ortaya çıkıyor. Akla ilk gelen beceri ise tabii ki strateji becerisi. Strateji kurma becerisi, hayatın her alanında işe yarayan bir beceri açıkçası. Bu beceriyi geliştirmek için de en güzel 4. sınıf zeka oyunları arasında surakarta, atla topla ve sumo (abbalone) bulunuyor. Bununla birlikte renkli küpler ve akıllı yapılar gibi oyunlar da çocukların el becerisini geliştirici oyunlar.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz: