İlkokul Akıl ve Zeka Oyunları

Blog’a Geri Dön
İlkokul Akıl ve Zeka Oyunları

İlkokul Akıl ve Zeka Oyunları

İlkokul Akıl ve Zeka Oyunları

10 yaşına kadar bir çocuğun aldığı eğitim ve uyaranlar zeka seviyesinde ciddi anlamda etkilidir. İlkokul çağında ya da ilkokul öncesinde çocuğunuza okuttuğunuz kitaplardan tutun da oynattığınız oyunlara kadar her şey, onların zeka gelişimi açısından oldukça önemlidir. Çocukların zeka gelişimleri için öğretmenlere ve velilere büyük rol düşüyor elbette ki. Çünkü, ilkokulda okuyan çocuklar gününün yarısını okulda öğretmenleri ile; diğer yarısını da evde aileleri ile geçiriyor. Ailelerin ve öğretmenlerin de “İlkokul Akıl ve Zeka Oyunları” yardımıyla çocukların zeka gelişimine katkıda bulunmaları mümkün.


Kısacası, İlkokul zeka oyunları, çocukları hem eğlendiren hem de çocukların zekalarını geliştiren efektif oyunlardır. Çocuklar, akıl ve zeka oyunları sayesinde hem bilişsel yeteneklerini geliştirebilirler hem de yeni yetenekler kazanırlar. Tabi ki bu oyunların çocuklar üzerindeki olumlu etkisi bunlarla sınırlı değil.

Öncelikle, çocuklar ailesiyle ve arkadaşları ile vakit geçireceği için sosyalleşecek, iletişim becerisi anlamında da kendilerine bir şeyler katacaktır.

Yeri gelecek, hayatta sadece kazanmanın değil kaybetmenin de olduğunu görecek ve kaybetmenin sandığı kadar kötü bir şey olmadığını anlayacaktır. İlkokul çağlarında kazandığı bu yetenekler ve kavrama becerileri ileriki hayatında ona yol gösteren yegane şeyler olacaktır.

Küçük yaştaki bu çocuklar, zekasını sürekli taze tutarak, ezbercilikten kaçınacaklar ve araştırmacı olacaklardır. Hatta belki de yeteneklerini keşfedecek, sonrasında bu yeteneklerine yöneleceklerdir. Dünya çapındaki araştırmacılar da “Akıl ve Zeka Oyunları”nın, çocuğun gelişiminde yadsınamaz bir katkısı olduğu konusunda hemfikir. 10 yaşına kadar zeka gelişiminin %85’inin tamamlandığını, bu yüzden akıl ve zeka oyunlarının çok önemli olduğu görüşündeler. Kısacası ilkokulda ve ilkokul öncesinde zeka oyunları oynatmak oldukça önemli yani. Sizin de ilkokul çağında bir çocuğunuz ya da ilkokul öğrencileriniz olabilir. Bu yüzden gelin sınıflara göre ilkokul zeka oyunları neler onlara bakalım bir de.

1. Sınıf Zeka Oyunları

Öncelikle şunu belirtelim. Bazı oyunlar vardır 7 yaşındaki çocuk da oynar 70 yaşındaki bir yetişkin de. Mesela satranç bunun en güzel örneği. Bu yüzden bu listeye alacağımız çoğu oyun da 1. sınıfta oynanabildiği gibi ikinci, üçüncü, dördüncü sınıfta da oynanabilir. Benim çocuğum 1. sınıf aman yanlış almayayım derdine sakın düşmeyin. Esneklik payı her zaman var.

1.sınıf zeka oyunları kategorisinde en çok beğenilen oyunlar arasında mangala, reversi, hedef 5, koridor, dokuz taş ve dama geliyor. Mangalayı zaten hepimiz biliyoruz. Neredeyse her evde her okulda bulunuyor artık. O yüzden, çok da fazla anlatmaya gerek yok. Ama mangala oynarken hala sorun yaşıyorsanız ve mangala nasıl oynanır merak ediyorsanız linke tıklayabilirsiniz.

Bir diğer popüler oyun ise elbette ki reversi. Kuralları basit bir oyun olan reversi de her yaştan kişinin oynayacağı oyunlar arasında. Dünya çapında uluslar arası turnuvaları düzenlenen bu oyunda Japon katılımcıların büyük bir üstünlüğü var. Gelecekte bizim çocuklarımız neden onların yerini almasın ki?

Hedef 5 de çocukların bayılarak oynadığı bir başka oyun. Kuralları basit ama kazanması biraz zor. 5 adet aynı renk pulu yan yana getiren oyunu kazanır.

Koridor ve 9 taş da iki harika strateji oyunu. Özellikle koridor farklı tarzı ile çocukların en sevdiği oyunlar arasında. Yakın zamanda daha da popülerleşmesi çok olası. 9 taş da yüzlerce yıldır oynanan her dönemin popüler oyunu zaten. Fazla anlatmaya gerek yok.

Bir de yeni yeni piyasaya çıkan ama inanılmaz eğlenceli bir oyun var: 2 kişilik Trafik oyunu. Rush Hour ya da Busy Hour ismiyle piyasada olan ve çoğu kişinin de bildiği oyun artık iki kişilik. Kuralları da biraz değişik. Kuralları sayesinde rekabet ve eğlence son ana kadar sürüyor. Mutlaka bir göz atın.

 • 0 out of 5

  Hi-Q Toys Yarıştan Kopma (New Racing Breakout)

  • Kutu İçeriği: Oyun platformu, araçlar ve görev kitapçığı
  • Yaş Aralığı: 6 ve Üzeri
  • Oyuncu Sayısı: 2
   84,90  69,90
 • You've just added this product to the cart:

  Redka 9 Taş/3 Taş Zeka Oyunu

  -22%
  0 out of 5

  Redka 9 Taş/3 Taş Zeka Oyunu

  Kutu İçeriği: Oyun tahtası, 9 kırmızı ve 9 siyah taş
  Oyun Kazanımları: Stratejik düşünme, disiplin, planlı hareket etme vb.Oyuncu Sayısı: 2Yaş Aralığı: 6 ve üzeriEkstra Özellikler: Geri dönüştürülebilir ve toksik içermeyen maddeden üretilmiştir.
   33,00  25,90
 • 0 out of 5

  Redka Ahşap Reversi Zeka Oyunu

  Amaç: Rakibin taşlarını kendi taş renginize çevirmek.Kutu İçeriği: Oyun platformu, 64 adet bir yüzü siyah bir yüzü beyaz taşOyuncu Sayısı: 2Yaş Aralığı: 6 ve üzeriMenşei: Türkiye
   55,00  38,90
 • You've just added this product to the cart:

  Redka Blook Zeka Oyunu (Quoridor, Koridor)

  -32%
  0 out of 5

  Redka Blook Zeka Oyunu (Quoridor, Koridor)

  Kutu İçeriği: Oyun tahtası, 4 adet piyon ve bloklarOyun Kazanımları: Stratejik düşünme, disiplin, planlı hareket etme vb.Oyuncu Sayısı: 2 (İsteğe bağlı 4 kişi de oynanabilir)Yaş Aralığı: 6 ve üzeriEkstra Özellikler: Geri dönüştürülebilir ve toksik içermeyen maddeden üretilmiştir.
   70,00  47,90
 • You've just added this product to the cart:

  Redka Hedef 5 Zeka Oyunu

  -30%
  0 out of 5

  Redka Hedef 5 Zeka Oyunu

  Kutu İçeriği: Oyun tahtası ve kırmızı ile mavi renkli pullarOyun Kazanımları: Stratejik düşünme, planlı hareket etme, dikkat vb.Oyuncu Sayısı: 2Yaş Aralığı: 5 ve üzeriEkstra Özellikler: Geri dönüştürülebilir ve toksik içermeyen maddeden üretilmiştir.
   66,00  45,90

2. Sınıf Zeka Oyunları

2. sınıfa başlayan öğrencilerin biraz daha el becerilerini geliştirmeye ihtiyaçları olduğu bir gerçek. Bu yaş motor becerileri geliştirmek için en uygun yaşlardan biri çünkü. Bu yüzden 2. sınıf zeka oyunları arasında Kule (Jenga), Redka Red City, Pratik Bardaklar bu amaca hizmet eden birkaç oyundan biri. Bunlarla birlikte Dedektif gibi görsel beceri ve hafıza artırıcı oyunlar ile Haydi Anlat gibi sözel beceri geliştiren oyunlar da önemli.

 • You've just added this product to the cart:

  Redka Dedektif Oyunu Zeka Oyunu

  -30%
  0 out of 5

  Redka Dedektif Oyunu Zeka Oyunu

  Kutu İçeriği: 70 adet oyun kartı, 9 adet mukavva kart, 1 zil ve kılavuzOyuncu Sayısı: 2 ve üstüYaş Aralığı: 3 ve üstüOyun Süresi: 20 dakika (Ortalama)Menşei: TürkiyeOyun Kazanımları: Görsel hafıza, dikkat, hızUyarı: Ambalajdan dolayı 3 yaşın altındaki çocuklar için uygun değildir.
   66,00  45,90
 • You've just added this product to the cart:

  Redka Haydi Anlat Hikaye Küpleri

  -25%
  0 out of 5

  Redka Haydi Anlat Hikaye Küpleri

  Kutu İçeriği: Doğal ahşaptan üretilen ahşap küplerAmaç: Küplerin üzerindeki resimler doğrultusunda hikaye oluşturmakOyun Kazanımları: Yaratıcılığın gelişmesiYaş Aralığı: 6 ve üzeriOyuncu Sayısı: 1 veya daha fazla oyuncu
   33,00  24,90
 • You've just added this product to the cart:

  Redka Kule Zeka Oyunu (Jenga)

  -16%
  0 out of 5

  Redka Kule Zeka Oyunu (Jenga)

  Kutu İçeriği: 54 adet tahta blokOyun Kazanımları: Dikkat, fiziksel beceri, zekaOyuncu Sayısı: 2-4 oyuncu (İsteğe bağlı daha fazla kişi de oynayabilir)Yaş Aralığı: 3 ve üzeriEkstra Özellikler: Geri dönüştürülebilir ve toksik içermeyen maddeden üretilmiştir.
   26,00  21,90
 • You've just added this product to the cart:

  Redka Pratik Bardaklar Zeka Oyunu (Quick Cups) (Hediyeli)

  -34%
  0 out of 5

  Redka Pratik Bardaklar Zeka Oyunu (Quick Cups) (Hediyeli)

  Kutu İçeriği: 6 adet kırmızı, 6 adet mavi, 6 adet sarı, 6 adet yeşil ve 6 adet siyah bardak, 49 resimli görev kartı, 1 adet zil ve oyun kılavuzu. Buldum Oyunu Hediye!Bardak Ölçüleri: Yükseklik 4.5 cm, genişlik 3 cmZil Ölçüleri: 7 cm genişlik, 4 cm yükseklikYaş Aralığı: 6 yaş ve üzeriOyuncu Sayısı: 2-6Oyun Süresi: 20 dakika (Ortalama)Oyun Kazanımları: Dikkat, görsel hafızaMenşei: Türkiye (%100 Yerli Sermaye)Uyarı: Keskin kenar ve ufak parçalardan dolayı 3 yaşın altındaki çocuklar için uygun değildir.
   70,00  45,90
 • You've just added this product to the cart:

  Redka Red City Zeka Oyunu

  -29%
  0 out of 5

  Redka Red City Zeka Oyunu

  Oyun Kazanımları: Hayal gücünü geliştirir, el becerisinin artmasına yardımcı olur, konsantrasyonu artırır, el ve göz gelişimine faydalı olur.Oyuncu Sayısı: 1 ve daha fazlaKutu İçeriği: 100 adet ahşap blok ve örnek kitapçıkMenşei: Türkiye (%100 Milli Sermaye)Ekstra özellikler: %100 doğal, geri dönüştürülebilir ve toksik içermeyen madde.
   66,00  46,90

3. Sınıf Zeka Oyunları

İlkokul zeka oyunları listesinde gelelim 3. sınıflara. 3. sınıf öğrencilerinin en çok tercih ettiği, oynamaktan en çok zevk aldığı 3. sınıf zeka oyunları ise genelde görsel ve 3 boyutlu düşünmeyi tetikleyen oyunlar. Bunlar arasında tetris ya da daha çok bilinen adıyla katamino başı çekiyor. Onunla birlikte hem 3 boyutlu düşünme hem de mantık becerilerini geliştiren apartman sudoku da oldukça revaçta. Tabii bu listede olmazsa olmaz popüler oyunlardan biri de elbette ki tangram. Her yaştan çocuğun oynayabileceği harika ve basit bir oyun.

Diğer 3. sınıf oyunları arasında Hanoi kuleleri ve akıllı bloklar da oldukça tercih ediliyor. Hatta bunlara bir de pratik zeka oyununu eklersek yanlış olmaz.

 • You've just added this product to the cart:

  Akıllı Bloklar Zeka Oyunu

  -17%
  5.00 out of 5

  Akıllı Bloklar Zeka Oyunu

  Kutu İçeriği: 7 adet blok ve 2 adet görev kitapçığıOyun Kazanımları: Görsel becerisi, 3 boyutlu tasarım yapabilme becerisi, El ve göz koordinasyonu, Parça bütün ilişkisi kurma becerisi, Dikkat ve odaklanma becerisi, Dikkatin ayrıntılara verilme becerisiOyuncu Sayısı: 1 (İsteğe bağlı 2)Yaş Aralığı: 5 ve üzeriEkstra Özellikler: Geri dönüştürülebilir maddeden üretilmiştir.
   30,00  25,00
 • You've just added this product to the cart:

  Apartman Sudoku Zeka Oyunu

  -10%
  5.00 out of 5

  Apartman Sudoku Zeka Oyunu

  Kutu İçeriği: Görev kitapçığı, apartman blokları, sayılar ve oyun platformuOyun Kazanımları: Matematik, 3 boyutlu düşünebilme becerisi, dikkat, görsel düşünme becerisi vb.Oyuncu Sayısı: 1-2Yaş Aralığı: 5 yaş ve üzeriEkstra Özellikler: Geri dönüştürülebilir maddeden üretilmiştir.
   40,00  35,90
 • You've just added this product to the cart:

  Redka Hanoi Kuleleri Zeka Oyunu

  Yeni
  -20%
  0 out of 5

  Redka Hanoi Kuleleri Zeka Oyunu

  Kutu İçeriği: 3 çubuklu bir tahta ve 7 adet renkli diskOyun Kazanımları: Matematik, düşünerek hareket etme, el becerisi vb.Oyuncu Sayısı: 1Yaş Aralığı: 3 ve üzeriEkstra Özellikler: Geri dönüştürülebilir ve toksik içermeyen maddeden üretilmiştir.
   31,00  24,90
 • You've just added this product to the cart:

  Redka Pratik Zeka 1 Zeka Oyunu

  -17%
  0 out of 5

  Redka Pratik Zeka 1 Zeka Oyunu

  Kutu İçeriği: 6 adet geometrik şekil, oyun tahtası ve kitapçıkKutu İçeriği: 36 kareden oluşan oyun tahtası ve 7 adet geometrik parçaOyuncu Sayısı: 1Oyun Süresi: 10 dakikaYaş Aralığı: 3 yaş ve üzeriOyun Kazanımları: Dikkat, sabır, geometrik şekilleri tanıma, odaklanma, şekiller arası bağlantı kurabilmeEkstra özellikler: %100 doğal, geri dönüştürülebilir ve toksik içermeyen madde.
   30,00  24,90
 • You've just added this product to the cart:

  Redka T-Tangram Zeka Oyunu

  -9%
  0 out of 5

  Redka T-Tangram Zeka Oyunu

  Kutu İçeriği: 4 ahşap tahta, kitapçık.Menşei: TürkiyeYaş Aralığı: 3 ve üzeriEkstra Özellikler: Geri dönüştürülebilir ve toksik içermeyen malzemeOyun Kazanımları: Geometrik beceri gelişimi, görsel düşünme yeteneği, dikkat, konsantrasyonBoyut: 24x3,7 cm Ebatlarında 0,8 cm Kalınlığında
   12,00  10,90

4. Sınıf Zeka Oyunları

4. sınıfta ise çocukların artık belli bir zeka oyunu temeli oluyor ve geliştirecekleri başka beceriler ortaya çıkıyor. Akla ilk gelen beceri ise tabii ki strateji becerisi. Strateji kurma becerisi, hayatın her alanında işe yarayan bir beceri açıkçası. Bu beceriyi geliştirmek için de en güzel 4. sınıf zeka oyunları arasında surakarta, atla topla ve sumo (abbalone) bulunuyor. Bununla birlikte renkli küpler ve akıllı yapılar gibi oyunlar da çocukların el becerisini geliştirici oyunlar.

 • You've just added this product to the cart:

  Akıllı Yapılar Zeka Oyunu (Architecto - Equilibrio)

  Yeni
  -11%
  5.00 out of 5

  Akıllı Yapılar Zeka Oyunu (Architecto – Equilibrio)

  Kutu İçeriği: 18 adet akıllı yapı bloğu, 72 sayfalık görev kitapçığıOyuncu Sayısı:1Yaş Aralığı: 5 yaş ve üzeriOyun Kazanımları: Dikkat, sabır, geometrik şekilleri tanıma, odaklanma, şekiller arası bağlantı kurabilme, 3 boyutlu düşünebilme
   45,00  40,00
 • You've just added this product to the cart:

  Redka Atla Topla Zeka Oyunu (Skippity)

  -30%
  0 out of 5

  Redka Atla Topla Zeka Oyunu (Skippity)

  Kutu İçeriği: Oyun tablası, set tablası ve 5 farklı renkte taşlarOyun Kazanımları: Stratejik düşünme, planlı hareket etme vb.Oyuncu Sayısı: 2 OyuncuÜretim Yeri: TürkiyeEkstra Özellikler: Geri dönüştürülebilir ve toksik içermeyen maddeden üretilmiştir.
   60,00  41,90
 • 0 out of 5

  Redka Renkli Küpler (Q-Bitz)

  Kutu İçeriği: 80 oyun kartı, 4 ahşap tabla, 4 setten oluşan 16 adet küpAmaç: Oyun kartlarında gösterilen görevleri doğru bir şekilde gerçekleştirmekOyun Kazanımları: Görsel algı, el becerisi ve hafıza gelişimiYaş Aralığı: 8 ve üzeriOyuncu Sayısı: 2 - 4 kişi
   80,00  54,90
 • You've just added this product to the cart:

  Redka Sumo (Abbalone) Zeka Oyunu

  -33%
  0 out of 5

  Redka Sumo (Abbalone) Zeka Oyunu

  Kutu İçeriği: Oyun platformu, 14 adet beyaz top, 14 adet kırmızı topOyun Kazanımları: Stratejik düşünme, planlı hareket etme vb.Oyuncu Sayısı: 2Yaş Aralığı: 6 ve üzeriEkstra Özellikler: Geri dönüştürülebilir ve toksik içermeyen maddeden üretilmiştir.
   66,00  43,90
 • You've just added this product to the cart:

  Redka Surakarta - Bihar Oyunu

  -22%
  0 out of 5

  Redka Surakarta – Bihar Oyunu

  Kutu İçeriği: Oyun platformu, oyun taşları ve kılavuzOyuncu Sayısı: 2Yaş Aralığı: 6 ve üzeriOrtalama Oyun Süresi: 20 dakika
   33,00  25,90

Bu makaleyi ne kadar yararlı buldunuz?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Oy / 5. Oy sayısı:

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön