Hayal Dünyası Geniş Çocuklar Daha Yaratıcı Oluyorlar

Blog’a Geri Dön

Hayal Dünyası Geniş Çocuklar Daha Yaratıcı Oluyorlar

Tüm çocuklar hayal gücünü kullanır. Hatta bir kısmı oynadıkları oyunlardaki karakterlerin yerine kendilerini koyarak hayali bir dünya yaratırlar kendilerine. Haritalardan, tarihi karakterlerden, masallardan yola çıkarak kendine hayali bir dünya oluşturan çocukların sayısı bir hayli fazla. Bu çocuklar kendilerine geniş bir hayal dünyası yaratarak farkında olmadan yaratıcılıklarını geliştirebilirler uzmanlara göre.

Her yıl, onlarca uzman sempozyumlarda bir araya gelerek çocukların yaratıcılıkları üzerine konuşmalar yapıyor fikir alıverişinde bulunuyor. Bu sempozyumlarda uzmanlar genellikle belli başlı, yaratıcılıkları ile nam salmış kişilerin yaşamlarına odaklanır (Picasso, Mozart vs.). Bunu yaparken de onların tek tutkusunun müzik ya da resim olduğunu vurgularlar. Fakat gerçek bu değildir. Yaratıcı insanların çoğu tek bir disiplinle ilgilenmez. Disiplinlerarası bilgiye sahiptir ve bunları tek potada eritip kendini her alandan besler. Kanıt olarak da Nobel ödülü alan kişileri gösterebiliriz. Aralarına tek bir kişi yoktur ki birden fazla alana ilgi duymamış olsun.

Uzmanlar çocukluktaki hayal dünyası ile ileriki yıllardaki yaratıcılık arasında bir bağ var mı yok mu anlayabilmek için bir dizi deney yapmışlardır. Bu deneyler sonucunda çocukken kendine ait bir hayal dünyası oluşturan, kendini okuduğu kitaplardaki kahramanların yerine koyan, birçok hikayeyi birleştirip ortaya yeni bir kurmaca dünya çıkaran çocuklar ilerde yaratıcı olarak çok daha başarılı işler ortaya koymuşlar.

Bu sadece bir ön araştırma olsa da araştırmacılar zamanla bu bağı kanıtlayan daha net sonuçlar çıkacağına eminler.

Kısacası çocuklarınızın kendine ait bir hayal dünyası kurmaları veliler açısından belki tedirginlikle karşılanabilir. Ama durum pek de öyle değil. Çocuğunuzun zihnini serbest bırakacak, onu bir evrenden başka bir evrene sürükleyecek bir ortam hazırlamak ona destek olmak çok önemli. Muhtemelen Gabriel Garcia Marquez, çocukken birçok hayal kurmuş ve büyükler tarafından saçma bulunmuştur. Ama o zihnini serbest bırakmayı bilmiş ve dünyanın en güzel kitaplarını bu hayal gücü sayesinde yazmıştır.

Kaynak: blogs.scientificamerican.com

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.