Hanoi Kuleleri Nedir, Nasıl Oynanır?

Blog’a Geri Dön

Hanoi Kuleleri Nedir, Nasıl Oynanır?

Hanoi Kuleleri Nedir?

Hanoi Kuleleri, 3 kuleye ve çeşitli sayıda diske sahip bir matematik ve puzzle oyununun genel adıdır. Brahma Kulesi ya da Lucas’ın Kulesi adıyla da anılır. Hanoi kuleleri oyunu için disk sayısında bir sınır yoktur fakat genelde 4’lü, 5’li, 6’lı ve 7’li şekilde satılır. Amaç, en büyük disk en altta olacak şekilde diskleri koni görünümü alacak hale getirmektir.

Hanoi Kulelerinin Tarihi

Hanoi Kulesi oyunu, 1883 yılında Fransız matematikçi Edouard Lucas tarafından icat edilmiştir. Ancak tarihi çok daha eskiye dayanır. Rivayete göre Hindistan’daki Kashi Wishwanat Tapınağında, içinde 64 adet altın disk bulunan büyük bir oda varmış. Rahipler bu 64 diski, büyükten küçüğe sıralanacak şekilde, Brahman inançlarına göre hareket ettirirlermiş. Yine efsaneye göre son disk doğru şekilde yerleştirildiğinde dünyanın sonu gelecekmiş. Hanoi Kuleleri hakkında daha birçok efsane var fakat en yaygını bu.

Eğer bu efsane doğru ise ve rahiplerin her biri saniyede bir hamle yaparlar ise oyun 565 milyar yıl sonra bitiyor. Bu sayı evrenin yaşının tam 4 katı.

Hanoi Kuleleri Oyunu Nasıl Oynanır?

Hanoi Kuleleri oyununda 3 adet sütun vardır. Sütun içinde bulunan diskleri yine aynı şekilde olacak şekilde başka bir sütuna geçirmek amaçlanır. Bunu yaparken de diskler büyükten küçüğe doğru sıralanmalıdır ve her seferinde tek hamle hakkınız vardır. Ayrıca bir disk kendinden küçük çaplı bir diskin üzerine yerleştirilemez. Aşağıdaki görselde 4’lü Hanoi Kulesi’nin çözümüne bakarak ne demek istediğimizi daha rahat anlayabilirsiniz.

 

Hanoi Kuleleri ve Öğrenciler İçin Önemi

Hanoi Kuleleri oyunu öncelikle matematikle doğrudan ilişkilidir. Çocuklar bu oyunu oynarken matematiksel zekalarını geliştirebilir, akıl yürütme becerilerini artırabilirler. Çoğu ülkede, Hanoi Kuleleri oyunu, ders müfredatlarına alınmıştır. Özellikle matematikte üslü sayılar anlatılırken çok faydalı olmaktadır. Çünkü üslü sayılar ile doğrudan ilişkisi vardır oyunun. Şöyle ki 3 diskli bir Hanoi Kulesi oyununda hamle sayısı 7’dir. 2 diskli bir Hanoi Kulesi oyununda ise 3’tür. Buradan Hanoi Kuleleri matematik ilişkisini görebiliriz. 2 üzeri disk sayısı eksi 1 bize minimum hamle sayısını verecektir ve Hanoli Kuleleri formülü direkt karşımıza çıkacaktır.

Hanoi Kulesi Oyunu Fiyatları

Hanoi Kulesi oyununun fiyatları disk sayısına ve oyun materyalinin kalitesine göre değişmektedir. İlkokulmarket’te 7’li Hanoi Kulesi oyununu 22 liraya satın alabilirsiniz. Bu oyun çocuğunuzun ve öğrencilerinizi matematik gelişimlerinde gözle görülür bir fark yaratacaktır. Bundan eminiz.

[fusion_button link=”https://www.ilkokulmarket.com/urun/redka-hanoi-kuleleri-zeka-oyunu/” title=”” target=”_self” link_attributes=”” alignment=”” modal=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” color=”default” button_gradient_top_color=”” button_gradient_bottom_color=”” button_gradient_top_color_hover=”” button_gradient_bottom_color_hover=”” accent_color=”” accent_hover_color=”” type=”” bevel_color=”” border_width=”” size=”” stretch=”default” shape=”” icon=”” icon_position=”left” icon_divider=”no” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]Satın Almak İçin Tıklayın![/fusion_button]

4’lü Hanoi Kulesi Çözümü

Aşağıdaki videoda 4’lü Hanoi Kulesi çözümünü görebilirsiniz. Yalnız, önce siz yapmaya çalışın sonra izleyin. Önceden kopya çekmek yok. Herkese keyifli oyunlar. Eğer Hanoi Kulesi oyununu beğendiyseniz bir de Mangala oyununa bakın deriz. Oynaması keyifli ve kazanımı çok bir oyun. Buraya tıklayarak Mangala nasıl oynanır görebilirsiniz.

Share this post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön