Klasik Eğitim İle Montessori Eğitimi Arasındaki Farklar

Blog’a Geri Dön
Klasik eğitim ile montessori eğitimi arasındaki farklar

Klasik Eğitim İle Montessori Eğitimi Arasındaki Farklar

Montessori eğitimi gün geçtikçe dünyada yaygınlaşan eğitim yöntemleri arasında bulunuyor. Ülkemizde de özel ve devlet destekli olarak her geçen gün yeni girişimler yapılıyor. Okullarda dahi Montessori eğitimine giriş düzeyinde çalışmalar yapılıyor. Peki klasik eğitim ile Montessori eğitimi arasındaki temel farklar nelerdir? Gelin bunlara bir göz atalım.

Klasik Eğitim İle Montessori Eğitimi Arasındaki Farklar

Montessori Eğitimi

1- Montessori eğitiminde merkez öğrencidir. Öğretmenler değildir. Elbette çocukların başında bir rehber vardır ama gerekmedikçe rehber kesinlikle müdahalede bulunmaz. Gereklilikten kasıt da öğrencinin ihtiyaç duyması halidir.

Klasik eğitimde ise eğitim daha öğretmen merkezlidir ve etkinlikler, ders planları öğretmen tarafından      belirlenir, çocuklar katılım sağlar.

2- Montessori eğitiminde her çocuk ile tek tek ilgilenilir. Rehber onlara özel ilgi göstererek her çocuğun içindeki potansiyeli keşfetmeye ve ilgi alanları neyse ona yönlendirmeye çalışır.

Klasik eğitimde ise çocuklar bireysel olarak değil grup olarak eğitilir. Matemetiğe ilgisi olmaya çocuk dahi matematik öğrenmesi için zorlanır. Aynı durum resim, müzik, fen bilimleri gibi derslerde de mevcuttur.

3- Karma yaş grupları Montessori sınıflarının vazgeçilmezidir. 3 yaş aralıklarına göre sınıflar oluşturulur. Bu sayede büyükler, küçüklere yardım edebilir, küçükler de büyüklerden yeni şeyler öğrenebilir. Üstelik farklı yaşlardan arkadaşları da olur.

Klasik eğitimde tüm öğrenciler aynı yaştadır. Bu normal gibi gözükse de bazen ciddi sorunlar oluşturur ve verilen eğitimin kalitesini düşürebilir.

4- Montessori eğitiminde çocuk için ders saati sınırlaması yoktur. Çocuk kendi belirlediği bir konu üzerinde istediği kadar çalışabilir. Diğer konuya geçme zamanını kendi belirler. İsterse bireysel çalışır, isterse grup çalışmalarına katılır.

Klasik eğitimde ise çocuğun neye çalışacağı, ne yapacağı önceden belirlenmiştir.

5- Montessori eğitimi için özel hazırlanmış Montessori eğitim materyalleri vardır. Bu sayede çocuk öz bakım becerilerini de geliştirebilir.

Klasik eğitimde çocuk için özel hazırlanmış materyaller sınırlıdır. Ama yine de idealist öğretmenlerimiz sayesinde çeşitli gelişmeler vardır.

6- Montessori eğitiminde deneyimleyerek öğrenme esastır. Klasik eğitimde ise ne yazık ki hala ezbere dayalı eğitim mecbur edilir. Bireysel öğretmen çabaları ile bu aşılmaya çalışılsa da sistem ezbere dayalı olduğu için öğretmenlerin de yapabileceği pek bir şey yoktur.

İşte klasik eğitim ile Montessori eğitimi arasındaki farklar bunlar. Fakat burada önemli olan nokta Montessori eğitiminin daha butik olarak uygulanabileceği. Ülke geneline yayılması zaman ve emek istiyor. Umarız ki daha yaygın olarak ülkemizde göreceğimiz günler gelir.

Montessori eğitimi ile ilgili daha fazla yazı okumak isterseniz aşağıdaki yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

 Kaynak: Age of Montessori Web Sitesi

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.