Blog’a Geri Dön
Evde ailecek oynanabilecek oyunlar nelerdir?

Evde Ailecek Oynanabilecek 8 Eğlenceli Oyun

Akıl ve zeka oyunları oynamak, çocukların zeka gelişimi açısından büyük önem arz ediyor. Çocukların birçok becerisine katkı sağlayan bu oyunlar elbette ki aile ile oynanınca çok daha keyifli çok daha eğlenceli oluyor. Hem çocuk, ebeveynleri ile daha kaliteli vakit geçiriyor hem de aile iletişimi kuvvetleniyor. Yani zeka oyunları çocuğun sadece zihinsel gelişimine katkı sağlamıyor. Aynı zamanda sosyal gelişiminde de ciddi rol oynuyor. Evde ailecek oynanabilecek oyunlar nelerdir ve en güzelleri hangileridir merak ediyorsanız yazımızın devamını mutlaka okuyun.

Evde Ailecek Oynanabilecek Oyunlar

1- Kelime Üretme Oyunu (Scrabble)

Scrabble oyununu bilmeyeniniz yoktur. Hem arkadaş gruplarının hem de ailelerin vazgeçilmez oyunlarından biri. Türkiye’de daha çok “kelime üretme oyunu” ya da “kelime türetme oyunu” ismiyle biliniyor. Evde hep birlikte hem keyifli vakit geçirebileceğiniz hem de yeni kelimeler öğrenebileceğiniz için oldukça faydalı bir oyun kelime üretme oyunu. Çocukların da yetişkinlerin de bayıralarak oynadığı scrabble oyunu listemizin ilk sırasında.

2- Set Oyunu

Ailecek oynanabilecek oyunlar arasında set oyunu da oldukça popüler. Kağıtla oynanan zeka oyunlarından biri olan set oyunu 2 kişi ile de oynanabiliyor 6 kişi ile de. Yani kalabalık aileler için de uygun daha küçük aileler için de. Oyunun amacı adından da anlaşılacağı üzere kartlardan 3’lü bir set oluşturmak. Her kartın üzerinde değişik renkte, desende, şekilde resimler bulunuyor. En hızlı seti oluşturan puanı kapıyor.

3- Dört İşlem Oyunu (Number Calculation Game)

Çocukların matematik yetenekleri ile dikkat ve hız gibi becerilerini geliştiren harika bir oyun 4 işlem oyunu. Oyunun mantığı çok basit. Yere 3 tane zar atıyorsunuz ve çıkan sayıları 4 işleme göre birbiri ile çarpıyor, bölüyor, topluyor ya da çıkarıyorsunuz. Bulduğunuz sonucu oyun platformunda halka içine alıyorsunuz. Bu oyunda hızlı işlem yapma becerisi ve dikkat de gerekiyor tabii ki. Oyun iki kişi ile oynanabildiği gibi 3 ya da 4 kişi ile de oynanabiliyor.

4- Domino Matematik

Domino Matematik oyunu da 4 işlem oyunu ile benzerlik gösteren çocukların matematik becerilerini geliştirmeyi amaçlayan şahane bir oyun. Hem fiyat olarak hem de taşıma kolaylığı olarak da ön plana çıkan bir oyun. Kağıtla oynanan zeka oyunlarından biri olması da ayrı bir avantaj. Oyun 2 kişi ile de oynanabilir 3,4,5 kişi ile de.

 

 • 0 out of 5

  Hi-Q Toys 4 İşlem Oyunu (Number Calculation Games)

  • Kutu İçeriği: Oyun platformları, parçalar ve zarlar
  • Yaş Aralığı: 6 ve Üzeri
  • Oyuncu Sayısı: 2-4 oyuncu
   59,90  46,90
 • 0 out of 5

  SET Görsel Algı Oyunu

  Kutu İçeriği: Oyun kartları ve oyun kılavuzu Amaç: Doğru kartları seçerek set oluşturmak Yaş Aralığı: 6 ve üzeri Oyuncu Sayısı: 2-6 kişi Oyun Kazanımları: Görsel algı gelişimi, hızlı düşünme
   50,00  40,00
 • You've just added this product to the cart:

  Kelime Üretme Oyunu (Scrabble)

  -26%
  Kelime Üretme Oyunu - Scrabble
  0 out of 5

  Kelime Üretme Oyunu (Scrabble)

  Kutu İçeriği: Oyun tahtası, 100 adet oyun taşı, 4 adet oyun tahtası ve taş poşeti Amaç: Anlamlı kelimeler oluşturarak en çok puanı almak Yaş Aralığı: 8 ve üzeri Oyuncu Sayısı: 2-4 kişi Oyun Kazanımları: Kelime türetme becerisi, kelime dağarcığı genişletme, hayal gücü
   50,00  36,99
 • You've just added this product to the cart:

  Domino Matematik Zeka Oyunu

  -27%
  Domino Matematik Zeka Oyunu
  0 out of 5

  Domino Matematik Zeka Oyunu

  Kutu İçeriği: Oyun kartları ve kullanım kılavuzu Oyun Kazanımları: Matematik ve dikkat vb. Oyuncu Sayısı: 2-5 Yaş Aralığı: 7 yaş ve üzeri Ekstra Özellikler: Geri dönüştürülebilir maddeden üretilmiştir.
   15,00  10,90

5- Redka Kule (Jenga)

Gelelim ailecek oynanacak oyunlar listesinin olmazsa olmaz oyunlarından biri olan kule oyununa ya da daha bilinen ismiyle jenga. Jenga oyununun şöhretini zaten hepiniz duymuşsunuzdur o yüzden uzun uzun anlatmaya da gerek yok. Kalabalık oynandığında daha çok keyif veren bu oyunu mutlaka evde bulundurmalısınız.

6- Dedektif Oyunu

Dedektif oyunu da özellikle çocuklar için tasarlanmış onların dikkat, hız ve hafıza becerilerini geliştiren güzel bir oyun. 3 yaşındaki çocuğunuzla da oynayabilirsiniz 8-9 yaşındaki çocuğunuzla da. Çünkü oyun içinde seviyeler bulunuyor ve her yaşa hitap eden bir hal alıyor. Ürün listesinden oyunu incelemeyi unutmayın!

7- Haydi Anlat (Hikaye Küpleri)

Haydi Anlat oyunu ise yukarıdakilerden biraz farklı. Bu oyun biraz daha sözel becerilere ve yaratıcılığa odaklanıyor. Oyunun mantığı çok basit. 9 adet küpü elinizde karıştırıp yere atıyorsunuz. Küplerin üzerinde bulunan resimlerden yola çıkara başlıyorsunuz bir hikaye kurgulamaya. Çocukların yaratıcılıklarını geliştirdiği gibi yetişkinler için de oldukça eğlenceli bir oyun Haydi Anlat.

8- Renkli Küpler

Gelelim bu listedeki son harika oyunumuza: Renkli Küpler. 2,3 ya da 4 kişi ile oynanabilen bu oyun ailecek oynanabilecek oyunlar arasında en güzellerinden. Biraz hız, biraz dikkat ve bolca el-göz koordinasyonu gerektiriyor Renkli Küpler oyunu. Oyunun mantığı yine basit. Oyun kartlarından birini seçiyorsunuz ve oradaki şekli aynen küplerle oluşturmaya çalışıyorsunuz. Hızlı ve doğru yapan ise oyunu kazanıyor.

 • You've just added this product to the cart:

  Redka Renkli Küpler (Q-Bitz)

  -31%
  0 out of 5

  Redka Renkli Küpler (Q-Bitz)

  Kutu İçeriği: 80 oyun kartı, 4 ahşap tabla, 4 setten oluşan 16 adet küp Amaç: Oyun kartlarında gösterilen görevleri doğru bir şekilde gerçekleştirmek Oyun Kazanımları: Görsel algı, el becerisi ve hafıza gelişimi Yaş Aralığı: 8 ve üzeri Oyuncu Sayısı: 2 - 4 kişi
   80,00  54,90
 • You've just added this product to the cart:

  Redka Haydi Anlat Hikaye Küpleri

  -25%
  0 out of 5

  Redka Haydi Anlat Hikaye Küpleri

  Kutu İçeriği: Doğal ahşaptan üretilen ahşap küpler Amaç: Küplerin üzerindeki resimler doğrultusunda hikaye oluşturmak Oyun Kazanımları: Yaratıcılığın gelişmesi Yaş Aralığı: 6 ve üzeri Oyuncu Sayısı: 1 veya daha fazla oyuncu
   33,00  24,90
 • You've just added this product to the cart:

  Redka Dedektif Oyunu Zeka Oyunu

  -30%
  0 out of 5

  Redka Dedektif Oyunu Zeka Oyunu

  Kutu İçeriği: 70 adet oyun kartı, 9 adet mukavva kart, 1 zil ve kılavuz Oyuncu Sayısı: 2 ve üstü Yaş Aralığı: 3 ve üstü Oyun Süresi: 20 dakika (Ortalama) Menşei: Türkiye Oyun Kazanımları: Görsel hafıza, dikkat, hız Uyarı: Ambalajdan dolayı 3 yaşın altındaki çocuklar için uygun değildir.
   66,00  45,90
 • You've just added this product to the cart:

  Redka Kule Zeka Oyunu (Jenga)

  -16%
  Redka Kule Zeka Oyunu (Jenga)Redka Kule Zeka Oyunu (Jenga)
  0 out of 5

  Redka Kule Zeka Oyunu (Jenga)

  Kutu İçeriği: 54 adet tahta blok Oyun Kazanımları: Dikkat, fiziksel beceri, zeka Oyuncu Sayısı: 2-4 oyuncu (İsteğe bağlı daha fazla kişi de oynayabilir) Yaş Aralığı: 3 ve üzeri Ekstra Özellikler: Geri dönüştürülebilir ve toksik içermeyen maddeden üretilmiştir.
   26,00  21,90

Bu makaleyi ne kadar yararlı buldunuz?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Oy 2.7 / 5. Oy sayısı: 79

Henüz oy verilmedi! İlk oylayan sen ol.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
WhatsApp'ı Aç