Blog’a Geri Dön

Eğlence ve Zeka Oyunları

Biliyoruz ki, SEL (Sosyal ve duygusal öğrenme) en çok okul gününün genelinde uygulandığında ve her ortamda teşvik edildiğinde fayda sağlar. Okul çapında öğrenme bakımından, herkesin bildiği oyunlar, şarkılar ve geçiş aktiviteleri çoğu ilkokul öğretmeninin çantasında sürekli kullanıma hazır olarak bulunmaktadır. Bu basit oyunlar ve hatta serbest etkinlik derslerinde kullanılabilecek çeşitli akıl ve zeka oyunları temel sosyal-duygusal becerilerin (tüm okul günü boyunca akademik başarıyı artıran ve davranışı geliştiren) kazandırılmasında çok güçlü araçlar olabilirler.

Akıl ve Zeka Oyunlarına Giriş

Harvard Eğitim Fakültesinden gelişimci psikolog Stephanie Jones ve ekibi SEL için yeni bir yaklaşımı geliştirmektedirler ki bu yaklaşım, pek çok ortama uyarlanabilecek basit stratejiler üzerine odaklanmaktadır.

Bir örnek zeka oyunlarıdır. Kendini kontrol etme ve icracı becerileri geliştirebilecek bir grup hızlı ve eğlenceli aktiviteler sınıf içindeki sinerjiyi de önemli ölçüde artırabilmektedir. Bu oyunlar, mola ya da geçiş zamanlarında oynanabileceği gibi, iyi davranışı ödüllendirmek için de herhangi bir zamanda oynanabilir. Akıl ve zeka oyunları 3 temel beceriyi oluşturmaya yarar: odaklanma, hatırlama, durup düşünebilme. Bu oyunlar sınıf içinde oynandığında, öğretmen ve öğrenciler arasındaki ilişkiyi geliştirebileceği gibi, öğrenciler arasındaki ilişkiyi de güçlendirir ve sınıfın toplamdaki öğrenme etkinliğini artırır.

Kaynak: https://www.gse.harvard.edu

Bu makaleyi ne kadar yararlı buldunuz?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Oy 4.2 / 5. Oy sayısı: 6

Henüz oy verilmedi! İlk oylayan sen ol.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
WhatsApp'ı Aç