Dünyanın En Eski Oyunu 9 Taş Nasıl Oynanır?

Blog’a Geri Dön
9 Taş Nasıl Oynanır? - 9 Taş Nedir?

Dünyanın En Eski Oyunu 9 Taş Nasıl Oynanır?

9 taş belki de binlerce yıldır dünyanın çeşitli yerlerinde oynanan bir oyun. Dünyanın en eski oyunu dememiz bu yüzden. Avrupa’da, Hindistan’da, Afrika’da ve hatta Avustralya’da yapılan arkeolojik çalışmalarda bu oyunun izlerine rastlanmış hep.  İlk olarak nerede oynandığı ve nasıl bu kadar yayıldığı bilinmemekle birlikte döneminin oldukça popüler oyunlarından biri olduğu biliniyor. Günümüzde de birçok okulda, birçok evde oynanan her yaşa hitap eden oldukça keyifli bir oyun 9 Taş. 9 taş nasıl oynanır bilmeyenler için bu yazıda detaylı olarak 9 taş oyununun nasıl oynandığını anlattık. Yazı sonuna da bir video koyduk hatta. Herkese keyifli oyunlar şimdiden.

9 Taş Nedir?

9 taş oyununun çok eski bir oyun olduğundan bahsetmiştik yukarıda. Eskiden insanlar bu oyunu, taşlara ya da killere kazıyarak oynarlarmış. Günümüze kadar hiç şekil değiştirmeden gelmesi de ilginç ayrıca. Birbiriyle bağlantılı 3 karenin iç içe geçirilmesi ve 9 adet taş yardımıyla oynanan oyunun amacı rakibin taş sayısını ikiye indirmek. Hem keyifli hem de kazanımı bol bir oyun aslında. Özelikle erken yaşlarda oynanmaya başlanırsa çocuğun stratejik düşünme becerisine inanılmaz katkısı olacağını söyleyebiliriz.

9 Taş Nasıl Oynanır? – 9 Taş Kuralları

9 taş oyunu, iki kişilik bir oyundur. Oyuncuların her biri farklı renkte 9 adet taşa sahip olur.

Oyuna kura ile başlanır. Herhangi bir rengin diğerine üstünlüğü yoktur.

Oyun tahtası boş şekilde önce ortaya konur ve oyuncular 3 taşı yatay ya da dikey olarak yan yana koymaya çalışırlar. Burada dikkat edilmesi gereken şey ise taşların çapraz olarak yan yana gelmesinin bir şey ifade etmemesidir.

Yatay ya da dikey olarak 3 taşı yan yana koyan oyuncu, rakibin dilediği bir taşını alarak oyun platformunun dışına çıkarır. Eğer rakibiniz hali hazırda 3’lü bir set yaptıysa o seti bozamazsınız. Yani o 3’lüden taşı alıp oyun dışına çıkaramazsınız.

Elinizdeki tüm taşları platforma koyduktan sonra oyun başka bir hal alıyor ve bu sefer de rakibinizin taşlarını azaltmaya çalışıyorsunuz. Oyun platformu üzerinde taşlarınızı bir birim olacak şekilde ileri geri ya da sağa ve sola hareket ettirebilirsiniz. Amaç yine 3’lü bir set ya da diğer bir adıyla kilit oluşturmaktır. Oluşturduğunuz her 3’lü set sonrası  rakibinizin bir taşını oyun dışına almaya hak kazanırsınız. Burada da yukarıda bahsettiğimiz kural geçerlidir rakibin hali hazırda 3’lü bir seti varsa onu bozamazsınız.

Gelelim oyunun en önemli kurallarından birine. Eğer oyunculardan birinin 3 taşı kalırsa artık istediği taşı istediği yere koymaya hak kazanır. Yani sadece bir birim ilerletme kuralı geçerliliğini yitirir. Ama bu durumun sadece 3 taş kaldığında yaşanabileceğini vurgulayalım.

Son olarak 2 taşı kalan oyuncu oyunu kaybeder.

Bir Strateji Oyunu Olarak 9 Taş

1- 9 Taş oyunu, kesinlikle şansa dayalı bir oyun değildir. Şans unsuru kabul edilen zar gibi malzemeler yoktur. Tamamen strateji ve zekaya dayalıdır.

2- Oyunun ilk aşamasında taşları stratejik noktalara yerleştirmek 3’lü set yapmaktan çok daha önemlidir.

3- Parçaları tek bir alana toplamaktansa oyun platformu üzerinde dağıtmak, stratejik olarak çok daha mantıklıdır.

Evet, 9 Taş nasıl oynanır yazımız bu kadar. Umarız 9 taş nasıl oynanır öğrenmişsinizdir. Eğer bazı diğer oyunların nasıl oynandığını merak ediyorsanız aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz. 9 taş nasıl oynanır videosunu da aşağıya bırakmış olalım. Herkese keyifli oyunlar.

9 Taş Nasıl Oynanır?

Paylaş

Comment (1)

  • Gizem, Reply

    Yanı guzel

    2 Mayıs 2019 at 09:38

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.