Dünyanın 10 Farklı Ülkesinden Ebeveynlik Anlayışları

Blog’a Geri Dön
Dünyadan ebeveynlik anlayışları

Dünyanın 10 Farklı Ülkesinden Ebeveynlik Anlayışları

Nasıl ki sadece bizim ülkemizde bile onlarca, yüzlerce farklı ebeveyn tipine rastlamak mümkünse dünyanın pek çok ülkesinde de değişik ebeveynlik anlayışları var. Bazıları “yok artık olmaz o kadar da” dedirtecek bazıları ise “aa bunu ben de deneyeyim” fikrine sürükleyecek sizleri. Gelin dünyanın 10 farklı ülkesinden, 10 farklı kültüründen ebeveynlik anlayışlarını anlatalım sizlere.

10 Farklı Ülkeden 10 Farklı Ebeveynlik Anlayışı

1- Polinezya Adası

Polinezya Adası’nda çocuklar anne babaları tarafından değil genelde büyük kardeşleri tarafından büyütülüyor. Eğer büyük kardeşi yoksa bu iş için kuzenler seçiliyor. Bu sayede çocuklar küçük yaşlardan itibaren kendi kendilerine yetebilecek hale geliyorlar ve çok daha çabuk olgunlaşıyorlar.

2- İtalya

Bize oldukça tuhaf gelecek ama İtalya’da çocukların herhangi bir uyku saati bulunmuyor. Bizde televizyonlarda bile çocuklara uyumaları gerektiği hatırlatılırken İtalya’da uyku saati diye bir kavramın olmaması çok ilginç gerçekten.

3- Finlandiya

Artık ülkemizde de herkesin bildiği gibi Finlandiya eğitim konusunda aşmış ülkelerden. Yine herkesin bildiği gibi Finlandiya’da standart testler bulunmuyor ve çocuklar sınav konusunda stres yaşamıyorlar. Ebeveynler de bu sistemin en büyük destekçilerinden.

Ebeveynlik Anlayışları

4- Hindistan

Hindisanlı ailelerin ebeveynlik anlayışları da bizim ebeveynlik anlayışı ile benzerlik gösteriyor. Genelde 5 yaşına kadar Hintli çocukların kendine ait odası olmuyor ve ebeveynleri ile birlikte yatıyorlar.

5- Japonya

Japonya’da çocuklar çok küçük yaşlardan itibaren özgür bırakılıyor. Çok küçük yaşlardaki çocukları metroda, otobüste her an tek başlarına görmeniz mümkün. Tabi ebeveynlerin bu denli rahat olmasında Japonya’nın dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olması da yatıyor.

6- Fransa

Herkesin malumu olduğu üzere Fransa’nın köklü bir mutfak kültürü var ve yemek hayatlarının çok önemli bir parçası. Ebeveynler de mutfak üzerinden çocuklarına bir şeyler öğretme amacındalar genelde. Birlikte yemek yapma, birlikte yemek yeme gibi.

7- Almanya

Almanya’daki çocukların anaokulunda oyuncak oynamaları yasaklanmış durumda. Bunun ise geçerli bir sebebi var kendilerine göre. Bu sayede çocuklar, arkadaşlarıyla daha çok iletişimde kalıyor ve kendi fikirlerini geliştirmek için zaman buluyorlar.

8- Kore

Kore’de çocuklar açlığa dayanıklı olacak şekilde büyütülüyorlar. Bizdekine benzer şekilde onlarda da aile ile birlikte yemek yemek çok yaygın ve aile üyelerinden biri dahi eksikse yemeğe başlanmak için o bekleniyor.

9- Vietnam

Çocukların tuvalet eğitimi elbette önemli bir konu ama Vietnam’da bu durum biraz abartılmış gibi. Çocuklar 1 yaşını doldurmadan tuvalet eğitimini tamamlamak üzere yetiştiriliyorlar. Bunu da çeşitli psikolojik koşullanmalar ile sağlıyorlar.

10- Norveç

İnternette gezerken kuzey ülkelerinde çocukları karda dışarı çıkardıklarını, soğuk suya attıklarını görmüşsünüzdür. Bu duru Norveç’te bu denli abartılmasa da çocuklar küçük yaşlardan itibaren doğaya çıkarıyorlar, aileleri ile vakit geçiriyorlar.

Kaynak: Pop Sugar web sitesi

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.