Blog’a Geri Dön

Dikkat Geliştiren Oyunlar

Dikkat eksikliği, çocuklarda çok sık karşılaşılan ve velilerle öğretmenleri telaşlandıran konuların başında gelir. Bir çocuk okula başlamadan önce dikkat eksikliğine sahip mi değil mi çok fark edilmese de okula başladıktan sonra bu durum gün yüzüne daha rahat çıkabilir. Çünkü okul hayatı dinamiktir ve çocuklar sürekli bir şeylerle meşgul olmak durumundadır. Bu sebeple çocuklarda dikkat eksikliği üzerinde durulması gereken hassas konulardan biridir. Çocuklar için dikkat artırımı evde çeşitli etkinliklerle olabildiği gibi çeşitli dikkat geliştiren oyunlar vasıtasıyla da olabilir.

Peki dikkat eksikliği ne gibi sorunlara yol açar? Dikkat eksikliği giderilmeyen çocuklar ileride ciddi sorunlar yaşayabilir. En basit örneği sorumluluk almamak, sorumluluktan kaçmaktır. Bunun dışında söz dinlemeyen, başına buyruk bireyler olmaları da muhtemeldir. Peki böyle bir durumun önüne geçmek için neler yapılabilir? Basit ama etkili yöntemlerden biri dikkat artırıcı çeşitli akıl ve zeka oyunlarıdır. Bu oyunları çocuğun saatler boyu oynamasına da gerek yoktur. Günde yarım saat, bir saat kesintisiz oynaması, başladığı oyunu bitirmeden kalkmaması yeterlidir. Peki nedir bu dikkat geliştiren oyunlar?

Dikkat Geliştiren Oyunlar

1- Redka Beş Nokta (Pentago)

Redka 5 Nokta, başlangıçta bir strateji oyunu gibi görünebilir. Ama dikkat geliştirici kazanımları yadsınamayacak kadar çoktur. Çünkü oyun platformuna yerleştirdiğiniz her taştan sonra bir oyun tablasını 90 derece döndürmek zorundasınız. E haliyle rakibiniz de döndürmek zorunda. Gözden hiçbir şeyi kaçırmayıp tüm oyun tablasını kontrol etmelisiniz sürekli. Bu da çocukların dikkat gelişimine ciddi katkılar sağlayacaktır.

 

2- Dedektif

Dedektif oyununun en büyük kazanımı dikkat geliştirme becerisini artırmadır. Oyun tamamen bunun üzerine kuruludur desek yanlış olmaz. Oyunda seçilen kartların üzerindeki resimleri oyun platformunda bulunan yüzlerce şekil arasından doğru olanla eşleştirmek. Kolay gibi görünse de bazen zor olabiliyor. Çünkü kartlardaki resimlerle çok benzeyen ama aynı olmayan resimler de oyun platformunda olabiliyor. Dikkat edilmezse yanlış cevap kaçınılmaz olur. İşte bu basit ve harika oyun sayesinde dikkat eksikliği bulunan çocuklarımızın odaklanması ciddi manada artabilir.

 

3- Kule – Denge – Jenga

Kule, Denge, Jenga ne derseniz diyin. Piyasada birçok farklı isimle anılıyor bu oyun ama hepsi aynı amaca hizmet ediyor: dikkat gelişimi. Bunun yanında çocukların el becerisini geliştirmeye de yardımcı oluyor. Oynaması da çok eğlenceli. Üstelik birden fazla kişi ile oynandığı için çocuğunuzla oynayabilir ve aile içi iletişiminizi de kuvvetlendirebilirsiniz.

 

Çocuklarda dikkat eksikliği göz ardı edilecek bir konu değil. Ama bunu aşması çok da zor değil. Yukarıda da bahsettiğimiz çeşitli aktiviteler ile kolayca üstesinden gelinebilecek bir konu.

Kaynak: blogs.rch.org.au

 • 0 out of 5

  Mindware Look Look Zeka Oyunu

    Amaç: Kazanılan kartlarla ilk önce Look Look yazmayı başarabilmek Kutu İçeriği: 8 adet oyun çerçevesi, bir adet merkez çerçeve, 8 adet çerçeve kartı ve 68 adet oyun kartı. Oyuncu Sayısı: 2 ile 6 kişi arası Yaş Uygunluğu: 6 yaş üstü
   59,90
 • You've just added this product to the cart:

  Redka 5(Beş) Nokta (Pentago)

  -30%
  0 out of 5

  Redka 5(Beş) Nokta (Pentago)

  Kutu İçeriği: Oyun platformu, 18 adet kırmızı, 18 adet beyaz misket Amaç: Aynı renk 5 misketi yan yana dizmek Oyun Kazanımları: Zeka ve strateji gelişimi Yaş Aralığı: 6 ve üzeri Oyuncu Sayısı: 2 kişi
   66,00  45,90
 • You've just added this product to the cart:

  Redka Dedektif Oyunu Zeka Oyunu

  -30%
  0 out of 5

  Redka Dedektif Oyunu Zeka Oyunu

  Kutu İçeriği: 70 adet oyun kartı, 9 adet mukavva kart, 1 zil ve kılavuz Oyuncu Sayısı: 2 ve üstü Yaş Aralığı: 3 ve üstü Oyun Süresi: 20 dakika (Ortalama) Menşei: Türkiye Oyun Kazanımları: Görsel hafıza, dikkat, hız Uyarı: Ambalajdan dolayı 3 yaşın altındaki çocuklar için uygun değildir.
   66,00  45,90
 • You've just added this product to the cart:

  Redka Kule Zeka Oyunu (Jenga)

  -16%
  Redka Kule Zeka Oyunu (Jenga)Redka Kule Zeka Oyunu (Jenga)
  0 out of 5

  Redka Kule Zeka Oyunu (Jenga)

  Kutu İçeriği: 54 adet tahta blok Oyun Kazanımları: Dikkat, fiziksel beceri, zeka Oyuncu Sayısı: 2-4 oyuncu (İsteğe bağlı daha fazla kişi de oynayabilir) Yaş Aralığı: 3 ve üzeri Ekstra Özellikler: Geri dönüştürülebilir ve toksik içermeyen maddeden üretilmiştir.
   26,00  21,90

Bu makaleyi ne kadar yararlı buldunuz?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Oy 5 / 5. Oy sayısı: 2

Henüz oy verilmedi! İlk oylayan sen ol.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
WhatsApp'ı Aç