Dikkat Artırıcı 5 Bilimsel Yöntem

Blog’a Geri Dön

Dikkat Artırıcı 5 Bilimsel Yöntem

Dikkatin dağılması dikkat eksikliği çocuklarda daha sık görülse de yetişkinler için de ciddi bir sorun aslında. Gün içerisinde yaptığımız işlere odaklanamıyoruz, dikkatimiz çok sık dağılıyor. İster öğretmen olun ister başka bir mesleği yapın. Çoğu kişi maalesef bu durumdan muzdarip. E yetişkinler odaklanma sorunu yaşarken çocuklar nasıl bunun üstesinde gelecek? Gelin size hem yetişkinlerin hem de çocukların deneyebileceği 5 bilimsel yöntemden bahsedelim.

Dikkat Artırıcı Yöntemler

1- Zihninizi Dağıtın

Psikologlara göre insanlar zamanlarının yarısını uğraştıkları işten farklı bir şeyler düşünerek geçiriyor. Bu da odaklanmamızı elbette ki zorlaştırıyor. Eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız zihninizi biraz dağıtmalısınız. Aklınızda hangi iş varsa önce onu bitirin. Ardından yapmak zorunda olduğunuz işi yapın. Eğer bunu yapmazsanız iki işten de yeterli verimi alamayacaksınız.

Dikkat Artırıcı Yöntemler2- Biraz Aylak Aylak Dolanın

İnternette denk geldiğimiz ya da sürekli izlediğimiz kedi videoları boş bir uğraş gibi durabilir ama bilim insanlarına göre pek de öyle değil. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre bir işe başlamadan önce gülmek o işe odaklanma seviyemizi ciddi manada arttırıyor ve pes etmemizi zorlaştırıyor. Bu bilgiler düşünüldüğünde ciddi bir işe başlamadan önce birkaç komik YouTube videosu izlemek hiç de fena bir fikir sayılmaz. Aman kendinizi fazla kaptırmayın.

3- Dağınıklık İyidir

Yıllarca masada dikkat dağıtan şeyleri kaldırmamız, işimize yoğunlaşmamıza engel olacak her şeyin ortadan yok edilmesi gerektiği söylendi. Ama yapılan araştırmalar artık bunun tam tersini söylüyor.

Londra UCL Üniversitesi’nden Nilli Lavie isimli bir bilim insanı, temiz ve düzenli bir masadan ziyade dağınık bir masada çalışmanın daha verimli olacağını söylüyor. Çünkü beynin algı bölgeleri komple dolduğunda yapacağımız işe odaklanacak ve bu da daha verimli olmamıza katkı sağlayacak. Bununla ilgili bir yazı daha önce yazmıştık dilerseniz okuyabilirsiniz.

4- Ara Verin

Yetişmesi gereken çok önemli bir ödeviniz olabilir ya da çok önemli bir proje. İşe ara vermek aklınızın ucundan bile geçmez değil mi? Ama odaklanamıyorsanız ara vermek size daha çok zaman kazandıracaktır. Mesele arayı ne kadar sıklıkla vereceğiniz. Araştırmacılar ideal ara verme süresinin 90 dakika olduğunu söylüyor. 90 dakikadan sonra 10-15 dakikalık aralar vermeniz yaptığınız işin verimliliğini yükseltecektir.

5- Fazla Zorlamayın

Bu işi mutlaka bitirmeliyim diye kendinizi strese soktuğunuz zaman odaklanmanız çok daha zorlaşacaktır. Bunun yerine zorlamayın. Bazı şeyleri akışına bırakmak her zaman daha iyidir. O yüzden kendinizi sıkmayın sakın.

Bonus

Bunun yanında özellikle çocukların dikkat gelişiminde kullanılacak bazı oyunlar var. Dikkat geliştiren akıl ve zeka oyunları arasında Dedektif oyunu oldukça popüler. Bir düşünebilirsiniz.
Kaynak: BBC

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.