Deneysel Öğrenmenin 4 Aşaması: Hisset, Gözlemle, Düşün, Yap

Blog’a Geri Dön
Deneysel Öğrenme ve Çocuklar

Deneysel Öğrenmenin 4 Aşaması: Hisset, Gözlemle, Düşün, Yap

Araştırmalara göre öğrencilerin deneyimleyerek öğrendikleri bilgiler çok daha akılda kalıcı oluyor ve hayata daha kolay uygulanıyor. Bu yüzden öğrencilerin deneysel öğrenme metodunu daha sık kullanmaları tavsiye ediliyor. Son zamanlarda deneysel ve kapsamlı öğrenme ürünleri daha yaygın ve ulaşılabilir hale geldi. Stem oyuncakları adı verilen bu ürünler çocukların öğrenmesini ve kavramasını kolaylaştıran nitelikte. Biz bu konuya bu yazımızda çok girmeyeceğiz. Deneysel öğrenmenin 4 aşaması üzerinde durmak istiyoruz şimdilik.

Deneysel Öğrenmenin 4 Aşaması

Somut Tecrübe: Hissetme Aşaması

Deneyimsel öğrenmenin ilk aşaması somut tecrübedir. Buna hissetme aşaması da denir. Bir öğrencinin ilk olarak öğrenme aşamasında kullanacağı malzemelerle alakalıdır. Burada öğrenen öğrenci için yeni bir bilgi ve yeni bir deneyim tanıtılır. Bu aşamayı tecrübe etmesi için öğrencinin sınıfta ya da sınıf dışında bulunmasının bir önemi yoktur. Bu çocuğun yazın katıldığı bir matematik atölyesi de olabilir, sınıfta arkadaşları ile yaptığı bir proje de.

Yansıtıcı Gözlem: Gözlemleme Aşaması

Bu aşama, öğrencinin  deneyde kullandığı materyalleri anladığı ve anlamlandırdığı aşamadır bir nevi. Deney gerçekleştikten sonra öğrenci gözlemleyerek öğrenme sürecine katkıda bulunur. Bu aşama grup tartışmaları ile renklenebilir de. Öğretmenler bu aşamada öğrencilere müdahale edebilir ama öğrenci temelli öğrenmede bu çok öncelikli değildir.

Soyut Kavramsallaştırma: Düşünme Aşaması

Bu aşama öğrenme sahiden gerçekleştiğinde gelinen aşamadır. Öğrenci gözlemlerinin karşılığını alır ve deneyi kavramsallaştırır. Ayrıca öğrenci kendi deneyimini teorik hale getirir. Bu aşamada öğrenci gelecek deneysel tecrübelerine de hazırlık oluşturur.

Aktif Tecrübe: Yapma Aşaması

Bu aşama artık çocukların ortaya attıkları teorileri uygulama aşamasıdır. Bu sayede çocuklar kendi yeteneklerininin , ileride yapacaklarının da farkına varır. Öğrendiklerinden dersler çıkararak hayat uygulamaya başlarlar.

Kaynak: The Scots Collage web sitesi

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.