Çocuklarla Birlikte Okuma

Blog’a Geri Dön
Çocuklarla birlikte okuma ve önemi

Çocuklarla Birlikte Okuma

Bir ebeveyn için çocuklarıyla geçirdiği zaman diliminden daha önemli bir vakit yoktur. Bu sayede onlarla bir şeyler paylaşır aralarındaki iletişimi güçlendirirler. Paylaşılan bu vakti daha kaliteli hale getirmenin en güzel yolu ise birlikte hikaye kitapları okumaktır. Özellikle de çocuğunuz okumaya yeni başlayan bir 1. sınıf öğrencisi ise onunla birlikte 1. sınıf hikaye kitapları okuyarak ondaki değişimi görmeniz paha biçilemez olacak.

Okulda yapılan aktiviteler ile evde yapılan aktiviteler arasında bazen farklılıklar olabilir. Fakat evde yapılabilecekler okuldakilerden çok daha fazla. Evde yapılan okuma aktivitelerinin faydalarını birkaç başlık altında toparlayalım, bu aktivteler nasıl daha verimli hale gelir bir anlatalım isterseniz.

Okuma Bilmeyen Çocuklar İle Birlikte Kitap Okuma

Okuma bilmeyen çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak çok önemli. İlk duyduğunuzda kulağa saçma geliyor olabilir. Okuma bilmeyen çocuğa nasıl okuma alışkanlığı kazandırabilirim diyor olabilirsiniz. Fakat ona okuyacağınız her hikaye onu hayal gücünü geliştirecek, okumayı öğrenmesini kolaylaştıracak.

Resimli çocuk hikayeleri elbette ilk tercih edilmesi gerekenlerden. Çocuk resimleri merakla takip edecek, onları anlamlandırmaya çalışacak, nasıl telaffuz edildiğini öğrenecek. Hayaller kuracak, hayal dünyasında küçük bir gezintiye çıkacak. Bu onun dilsel ve dinleme becerilerini güçlendirecek kuşkusuz. Yatmadan önce ya da gün içerisinde ona okuyacağınız birkaç sayfa kitap iletişiminizi de güçlendirecektir ayrıca.

Çocuklarınızla Kitap Okumayı Hayatınızın Bir Parçası Haline Getirin

Sizlere her gün çocuklarınıza kitap okuyun demiyoruz ama fırsat buldukça gününüzün yarım saatini, bir saatini onlara ayırmanız oldukça faydalı olacaktır. Birden fazla çocuğunuz varsa ve aralarında 2’den fazla yaş farkı varsa onlarla ayrı ayrı ilgilenmeniz daha doğru olur. Çünkü ikisinin okuyacakları kitaplar birbirinden farklı olacaktır haliyle. Biri birinci sınıftaysa 1. sınıf hikaye kitapları diğeri 4. sınıftaysa 4. sınıf hikaye kitapları okuyacaktır çünkü.

Bir Kitabı Birden Fazla Okumak

Çocuğunuz bir kitabı birden fazla kez okumak ya da sizden birden fazla kez dinlemek isteyebilir. Bu onun bir hikayeye ilgi gösterdiğini ve beğendiğini gösterir. Bu yüzden sıkılmadan bu kitabı onunla okumak durumdasınız açıkçası. Evet yer yer sıkıcı olabilir ama bu onun duygusal yoğunluğunu tatmin etmek için önemli.

Hikayeler Hakkında Konuşmak

Hikaye kitapları bittikten sonra üzerine düşünüp biraz konuşmak çok faydalı olacaktır. Çünkü hem çocuğun okuduğunu ya da dinlediğini anlayıp anlamadığını test etme şansınız olur hem de küçük bir diyalog gerçekleştirmiş olursunuz. Bu sayede aile içi iletişime yine katkı sağlamış olursunuz.

İşte evde çocuklara ilkokul seviyesinde hikaye kitabı okumak ya da birlikte hikaye okumanın püf noktaları bunlar. Günde yarım saatinizi ayırarak çocuğunuza sağlayacağınız katkılar paha biçilemez olacak.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.