Çocukların Hafızasını Geliştirecek Birbirinden Güzel 3 Oyun

Blog’a Geri Dön

Çocukların Hafızasını Geliştirecek Birbirinden Güzel 3 Oyun

Çocuklara, onların strateji becerisini geliştiren, mantık yürütmesini sağlayan oyunlar oynatmak şüphesiz çok önemli. Fakat kısa ve uzun süreli hafızalarının gelişmesi de bir o kadar mühim. Çocukların hafızasını geliştirecek birbirinden güzel onlarca oyun var. Bunların bazısı için sadece kalem ve kağıda ihtiyaç duyarken bazıları için de bilgisayarlara ya da masa oyunlarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Sizler için birbirinden yararlı çocuklar için hafıza oyunları derledik. Başlayalım.

Çocuklar İçin Hafıza Oyunları

1- Resim Hatırlamaca

Bu oyun hem çok basit hem de hafızanızı test içmek için güzel fırsatlar sunar size. Üzerinde çeşitli resimler bulunan(hayvan, bitki, nesne, harf, sayı vb.) kağıtlar rakibe gösterilerek aklında tutması istenir. Kağıtların gösterilme süresi size kalmış ama ideal süre 10 saniyedir. Ardından rakipten hangi resimleri gördüğünü söylenmesi istenir. En fazla doğru cevap veren oyunu kazanır.

 

2- Şehir Hatırlamaca

Bu oyun için herhangi bir materyale gerek yoktur. Sınıftaki öğrencileri kullanarak bu zevkli oyunu oynayabilirsiniz. Öncelikle 10-15 kişilik gruplar oluşturarak işe başlıyorsunuz. Öğrenci sayısı ne kadar çoksa zorluk derecesi de o derece artar. Sınıftaki öğrencilerin yaşına göre gruptaki öğrenci sayısını siz belirleyebilirsiniz.

Öğrenciler çember ya da bir zincir oluşturur. İlk sıradaki öğrenci bir şehir ismi söyler. İkinci öğrenci hem ilk arkadaşının söylediği şehri hem de kendi seçtiği şehri söyler. Üçüncü sıradaki öğrenci ise kendinden önceki iki arkadaşının söylediği şehri ve kendi seçtiği şehri söyler. Oyun bu sıra ile devam eder. Şehir sırasını hatalı söyleyen öğrenci oyundan elenir.

Bu oyun sayesinde öğrenciler hem ele ele tutuşarak birbirleri ile yakınlık kuracak hem de kısa süreli hafızalarını geliştirme fırsatı yakalayacaklar. Bu oyunu şehir değil de harf, sayı vb. şeylerle de oynayabilirsiniz. Tamamen size kalmış.

 

3- Redka Dedektif Oyunu

Redka dedektif oyunu, çocukların hem dikkatini, hem de görsel hafızasını geliştirecek şahane bir oyun. Oyunda 3 seviye var. İstediğiniz seviyeden başlayabilirsiniz.

Oyunda 1, 2 ve 3 puanlık kartlar var. 1 puanlık kartlarda 1 resim, 2 puanlık kartlarda 2 resim, 3 puanlık kartlarda ise 3 resim bulunuyor. İlk seviyede oyuncuya bir kart gösterilir ve açık halde masaya bırakılır. Oyuncular oyun platformu üzerinde aynı resmi bulmaya çalışır.

2. seviyede oyunculara yine bir kart gösterilir ancak daha sonra kart kapatılır. Oyuncular tekrar gördükleri resmi ya da resimleri oyun platformunda bulmaya çalışır. Burada dikkat etmelisiniz. Çünkü oyun platformu üzerinde birbirine benzeyen birçok resim var. Karıştırırsanız puan kaybedersiniz. Burada hem dikkat hem de hafıza çok önemli.

Gelelim en zor olan 3. seviyeye. Burada oyunculara yine bir kart gösterilir ve kart tekrar arkası dönük olacak şekilde kapatılır. Ardından moderatör 3 dakika boyunca oyuncularla konuşmaya, onlara soru sormaya başlar. Bu çocukların kısa süreli hafızasını ölçmek açısından önemlidir. Çünkü araya konuşmalar girince ve aradan zaman geçince çocuklar gördükleri şekli muhtemelen unutacaklardır. İşte Redka Dedektif oyunu tam olarak da bu kısa süreli ve görsel hafızayı geliştirmeye odaklanıyor. Çocukların evde ya da okulda keyifle oynayacağı bir oyun kısacası.

 

Çok daha fazla hafıza, strateji ve zeka oyunu görmek için sitemizin Akıl ve Zeka Oyunları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.