Çocukları Hikaye Kitabı Okumaya Teşvik Etmek İçin 10 Neden

Blog’a Geri Dön
Çocuklar için hikaye kitabı ve onları okumaya teşvik etmek için 10 sebep

Çocukları Hikaye Kitabı Okumaya Teşvik Etmek İçin 10 Neden

İlk okumaya başladığınız zamanı hatırlıyor musunuz? Birçoğunuz muhtemelen hatırlamıyordur. Ama şu an okumayı bilmeden yaşadığınız bir dünya hayal edebiliyor musunuz? Trafikte yazan tabelaları anlayamaz, otobüsün üzerinde yazan yazıları okuyamaz, belki de favori yemeğinizin tarifine ulaşamazdınız bile. Bunlar çok küçük görünen ama oldukça önemli, hayatın içinden durumlar. İlkokul öğrencileri de okumayı yeni öğrenmeye başladılar ve hayat onlara yepyeni bir pencere açtı. Sırada o pencerenin dışına çıkıp hayatı daha da anlamlandırmak var. Çocukların okuduğu her hikaye kitabı onlara yeni pencereler açabilir. Bizler de ilkokul hikaye kitapları okuyan çocukların önlerine ne gibi pencereler açılacak onları derledik. Hazırsanız çocuklar için hikaye kitabı, hikaye kitaplarının önemi ve onları teşvik etmek için 10 nedene başlıyoruz.

1- İlkokul Hikaye Kitapları Çocukların Kelime Dağarcığını Geliştirir

Her hikayeden, her yazılandan yeni bir kelime öğrenmek mümkündür. Her kelime de tarihin dolambaçlı yollarından geçip günümüze ulaşmış bir hazinedir. Öğrenilen her yeni kelime çocukların kendini daha iyi ifade etmesine, hayatı daha iyi anlamlandırmasına yardımcı olur.

2- Hikaye Kitabı Okumak Daha Fazla Okumaya Teşvik Eder

Bir işi daha tutkuyla daha bir fazla istekle yapmak istiyorsanız o işi sürekli pratik etmeniz gerekir. Kitap okumak da böyledir. Kitapların büyülü dünyasına girdiniz mi oradan çıkış yolu artık yoktur ve yeni bir kitapla o yol daha dolambaçlı, daha güzel hale gelir.

3- Kitaplar Öz güven İnşa Eder

Çocukların anne babasının, öğretmenlerinin sözlerini dinlemeleri, onlardan bir şeyler öğrenmeleri iyi bir şeydir. Ancak kitaplar da birer bilgi hazineleridir ve çocuklar artık başka kaynaklardan da yeni şeyler öğrenmeye başlarlar. Yeri geldiğinde kendi düşüncelerini ifade etmeyi, fikirsel bağlamda ebeveynlerine, öğretmenlerine karşı çıkmayı öğrenirler. Bu da yeni bilgiler doğurur, çocuğun öz güvenini artırır.

4- Okumak Onları Güvende Tutar

Bunu sadece kitap okumak olarak düşünmeyebilirsiniz. Trafikte görülen işaretler, ilaç kutusunun prospektüsünde yazan bilgiler… bunları okuyan biri kendine bir güvenlik alanı sağlamış olur ve yanlış bir şey yapmaktan kaçınır.

5- Okumak Empati Yapmayı Öğretir

Bir kitabın içerisinde onlarca farklı karakter vardır. Bu karakterler de gerçek birer insandır aslında. Günlük hayatta belki de karşılaşamayacağımız insanlar… Kitap okuyarak bu sayede yeni insanlar tanıma, yeni insanların neler düşündüğünü öğrenme fırsatı yakalarız. Bu da bize empati yapma şansı tanır. Tabi çocuklara da…

6- Okumak Akademik Başarıya Ulaşmanızı Sağlar

Bu blogta da defalarca okuduğunu anlama konusunun üzerinde durduk. 1. sınıf okuduğunu anlama konusu hakkında birkaç yazı bile kaleme aldık. Okuduğunu anlamak çocuklar için en önemli konulardan. Çünkü okuduğunu anlayamayan bir çocuk tüm derslerinde başarısızlık yaşayacaktır. Matematik, fen de buna dahil. Soruyu anlayamayan bir çocuğun soruyu doğru çözmesi de beklenemez değil mi? Bunun çözümü de basit. Okumak okumak okumak.

7- Hikaye Kitabı Okumak Hayal Gücünü Artırır

Hayal gücünü artırmak hikaye kitaplarının akla gelen ilk faydalarından. Çünkü okunulan kitaptaki karakterlerin neye benzediğini, ortamın nasıl olduğunu çocuklar kafalarında canlandırmak zorundalar. Bu sayede de hayal güçleri onlar farkında olmadan dahi gelişebilir.

8- Çocuklar İçin Hikaye Kitabı Onları Eğlendirir

Çocuklar için hikaye kitabı okumak bazen onlara sıkıcı gelebilir. Ama bu, bize kalırsa onların kitap okumanın büyülü dünyasına tam olarak dalamamış olmalarından kaynaklanıyor. Çünkü kitap okumak günlük hayatta yapabileceğiniz en eğlenceli aktivitelerden. Üstelik en faydalılarından biri de.

9- Kitaplar Dil Bilginizi Geliştirir

Dil bilgisi (gramer) konuları genelde sıkıcıdır. Teorik olarak anlatıldı mı da anlaşılması zorlaşır. Ama kitaplar bu konuya da yardımcı oluyor. Siz farkında dahi olmadan kitap okudukça grameriniz her geçen gün daha iyi hale geliyor.

10- Okumak Yazma Becerilerinizi de Geliştirir

Dünyanın, Türkiye’nin en iyi yazarlarına bir bakın. Çoğu yazarlığı okullarda öğrenmemiştir. Kitap okuyarak bir şeyler yazmaya başlamışlardır ve sonsuz bir eğitim sürecine girmişlerdir. Çocuklar da okudukları her kitap sonunda aslında yazma becerilerini de geliştirdiklerinin farkına varacaklar bir süre sonra.

Kitap okumanın faydaları elbette bunlarla sınırlı değil. Biz belli başlı olanları sıralamaya çalıştık sadece. Üzerinde durmak istediğimiz konu da aslında çocuklar için kitap okumanın önemiydi. Henüz 1. sınıfta, çocuk okumayı öğrenir öğrenmez ona 1. sınıf hikaye kitapları alıp okuma alışkanlığı kazandırmak ileride ona yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden biri.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.