Çocuklarda Ekran Bağımlılığını Azaltma Yolları

Blog’a Geri Dön
Çocuklarda ekran bağımlılığını azaltma yolları

Çocuklarda Ekran Bağımlılığını Azaltma Yolları

Çocukların ekran başında geçirdiği süre hala çok tartışmalı bir konu. Eskiden çocuklar sadece televizyon izlerken artık bilgisayar oyunları ve cep telefonları da ekran başında geçirdikleri süreyi ciddi manada arttırdı. Cep telefonu kullanma yaşı 10’a kadar düşmüş durumda hatta. Elbette ki günümüzde bilgisayarsız, telefonsuz bir hayat düşünülemez. Fakat çocuklar normalden biraz fazla vakit geçiriyor olabilir mi ekran başında acaba? Sizin çocuklarınızın de elinde telefon düşmüyor, televizyonun başından kalkmıyorlarsa aşağıda vereceğimiz tavsiyeleri dinleseniz iyi olacak.

Çocuklarda Ekran Bağımlılığını Azaltma Yolları

1- Kullanıma Sınır Koyun

Cihazların kullanım sürelerine sınır koymak ne yaygın ve en etkili yollardan biri. Çocuklar hafta içi çok gerekli olmadıkça bilgisayar kullanmalılar belki de. Hafta sonları da yalnızca 1-2 saatlik kullanımlar onların dijital bağımlılığını azaltabilir.

Bununla birlikte çocuklarla pazarlık yapmak da iyi bir yol olabilir. Ödevlerini bitirirsen 1 saat televizyon izleyebilirsin gibi anlaşmalar işe yarayacaktır. En önemli sınır koyma yolu ise ebeveynlerin de telefon, televizyon, bilgisayar kullanımlarına sınırlama koymalarıdır. Çünkü çocuklar anne ve babasını örnek alır. Onların her davranışını taklit etme eğilimindedirler.

2- Çocuklarınızın İyi Uyumasına Dikkat Edin

Çocuklar için iyi bir uyku her şeyden daha önemli bir konu. Çünkü iyi dinlenmiş bir çocuk, daha iyi düşünebilir, daha iyi müzakere edebilir ve daha kolay anlayabilir. Bu teknolojiyi kullanma sıklığına da yansıyacaktır. Ya da onunla pazarlık yaptığınızda sizin mantıklı argümanlarınızı anlamalarını kolaylaştıracaktır.

3- Teknolojiyi Kullanın

Çocukların teknolojiye ve ekran başındaki süreye bağımlılığını azaltmak için teknolojiyi de kullanabilirsiniz. Bu da en etkili yollardan biridir. Mesela çocuklar için uygun olmayan sitelere girişi engelleyen birçok uygulama var. Bunu kullanmakla başlayabilirsiniz. Ya da bazı eklentiler ile ekran başında ne kadar süre geçirildiğini kontrol edebilirsiniz. Geçirilen süreyi analiz edip optimize edebilirsiniz. Üstelik bu uygulamaların birçoğu ücretsiz ve kurulumu da çok kolay.

4- Akıl ve Zeka Oyunlarına Yönelin

Çocukların ekran dışında başka bir işle uğraşmaları da onların ekran bağımlılığını ciddi ölçüde azaltacaktır. Hem oynaması keyifli hem de kazanımı bol eğitici zeka oyunları alarak çocukların kaliteli vakit geçirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Çocukların ekran başında geçirdiği süreyi azaltmak için kullanılan yöntemlerin en etkilileri bunlar. Alanında birçok uzman psikolog da bu yöntemleri destekliyor. Bu yazı ilginizi çektiyse aşağıdaki yazımıza da bir göz atmak isteyebilirsiniz.

Kaynak: BBC İnternet Sitesi

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.