Çocuklara Öğrenme Aşkı Nasıl Aşılanır?

Blog’a Geri Dön

Çocuklara Öğrenme Aşkı Nasıl Aşılanır?

Öğrenmenin en önemli şartlarından biri, ilgidir. Hatta ilginin yanına tutkuyu da koyabiliriz. Bu dürtü olmadan, öğrenmenin gerçekleşmesi nerdeyse imkansızdır. Demek ki çocuklara önce öğrenme aşkı aşılamak gerekiyor. O halde, çoçuklara öğrenme aşkını nasıl aşılayabiliriz? Daha da önemlisi, ömür boyu öğrenmeyi ve gelişimi sağlayacak şekilde bu dürtüyü nasıl kalıcı hale getirebiliriz ki onları tüm hayatları ve kariyerleri boyunca başarılı bir şekilde taşısın?

 

Büyük oğlum ufakken, öğrenmeyi severdi. Bilgi için iştahı oldukça kabarıktı. Sürekli sorular sorar, tutkuyla kitaplar okurdu ki, yakından tanıklık etmediyseniz bu kadar küçük yaşta bir çocuğun yapacağı bir şey olduğuna inanmakta güçlük çekebilirsiniz. Öğrenmeyi çok seviyordu ve bizim tek işimiz onun bu tutkusunu beslemekti.

Sonra okul başladı ve 3 yıl boyunca öğrenme, onun korku, endişe ve stres ile ilişkilendirdiği bir şey haline geldi ve nihayetinde ciddi panik ataklar ile sonuçlandı. Öğrenmek artık bir tutku değildi, ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereken bir şeydi.

Küçük oğlum, her zaman öğrenme güçlüğü çekmiştir.  Pek çok travmaya bağlı sorunla baş etmek zorunda kalmıştır. Gönderdiğimiz devlet okullarında öğrenmek onun için hiçbir zaman eğlenceli olmadı ve diğer çocuklar onun problemleriyle sürekli alay ettiler.

Mesela ben öğrenmeyi çok severim. Hiçbir şey yeni bilgi ve beceriler kazanmaktan daha iyi değildir. Öğrenmek korkmamızı ve nefret duymamızı gerektirmeyecek harika bir şeydir aslında.

Çocuklarıma yeniden öğrenme aşkını aşılayacak bir şeyler yapmam gerektiğini biliyordum. Herkesin bildiği tipik tavsiyeler vardır mesela:

  • Dersleri gerçek dünya ile ilişkili hale getirmek ve bir amaç sağlamak
  • İlgiye bağlı olarak dersleri kişiselleştirmek
  • Dersi, üretken, uygulamaya dönük ve sürece odaklanan hale getirmek
  • Eğlenceli hale getirmek vs.

Bu fikirlerin hepsi iyi ve kesinlikle uygulanacakları yerler vardır ama çocuklarımızın öğrenmeye karşı olan tutumlarını değiştiren temel etken bunlar değildi.  En önemlisi kendi öğrenimimiz konusunda tutkulu davranarak onlara örnek olmamızdı. İlgi alanlarınıza bağlı olarak tutkuyla öğrenecek yeni şeyler bulun ve yeni beceriler edinerek çocuklarınıza örnek olun. Tutkuyu ve öğrenmeyi paylaşarak, çocuklarınıza öğrenme aşkını aşılayabilirsiniz.

Veliler, çocukları ile birlikte zaman geçirerek duygusal açıdan daha fazla kaynaşabilmeli, öğrenmeyi tutku haline getirebilmeli. Bunun için kitaplara ve okula karşı çekingenliği azaltabilecek akıl ve zeka oyunlarına, proje temelli eğitici oyun ve oyuncaklara ihtiyacı vardır çocukların. Bu yardımcı araçların oldukça fayda sağlayacağı kanaatindeyiz. Bu sayede çocuklarınıza öğrenme aşkı sağlayabilirsiniz. Bu tür pek çok ürünü, web sitemizde detaylı olarak inceleyebilir ve güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

 

Kaynak: steampoweredfamily.com

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.