Çocuklara Hikaye Kitabı Okutmak İçin 10 Neden

Blog’a Geri Dön

Çocuklara Hikaye Kitabı Okutmak İçin 10 Neden

Evet, okuma yeteneği şüphesiz ki çok önemli. Okuma yazma bilmediğiniz bir dünya hayal edebiliyor musunuz? Ne otobüsün önünde yazılanları anlayabilirdiniz ne de markette yazılanları okuyabilirdiniz. Okuma yeteneği çok önemli olsa da neler okuduğunuzun da önemi var. Peki ilkokul çağındaki çocuklar ne okumalı? Cevabınız muhtemelen hikaye olacaktır. Evet doğru. İlkokul çağındaki bir çocuğa seçtiğiniz, güzel hikaye kitapları okuttuğunuzda, okumayı sevecek, okumayı bir alışkanlık haline getirecek. Bu da onu hayal gücü geniş, yeni şeyler kavrayabilecek seviyeye getirecek. Gelin konuyu biraz daha açalım ve size, çocuklarınıza ya da öğrencilerinize hikaye kitabı okutmanız için 10 sebebi sıralayalım.

1- Kelime Dağarcıkları Gelişir

Hikaye kitapları birer kelime hazineleridir. Çocuklar günlük hayatta duymadıkları kelimeleri kitaplarda görüp okuyabilir ve anlamlarını merak edip öğrenirler. Daha sonra ise öğrendikleri bu kelimeleri beyinlerinde aktif hale getirirler ve günlük hayatlarında da kullanmaya başlarlar.

2- Okumak Onları Daha İyi Hale Getirir

Okuma eylemi pratikle devam etmelidir. Bu da okudukça okumakla mümkün. Ne kadar çok okunursa o kadar çok gelişim gösterilir.

3- Bağımsızlık ve Öz güven Sağlar

Çocuklar, okumayı öğrenmeden önce ebeveynleri onlara hikaye okuyordu. Belki yatmadan önce belki gün içerisinde oluşturulan okuma saatlerinde. Ama sonrasında çocuk okumayı öğrenince bu ona bir bağımsızlık ve öz güven sağlar. Çocuk artık bu eğlenceli eylem için kimseye ihtiyacının olmadığını bilir ve kendi başına istediği zaman hikaye kitapları okuyabilir.

4- Okumak Onları Güvende Tutar

Çocuklar okudukça neyin doğru neyin yanlış olduğunu bazen farkında olmadan bile anlayabilirler. Bu onları, acaba şunu yapsam doğru mu yapmış, kötü mü yapmış olurum sorusunu sormaya iter ve otokontrol sağlarlar. Bu yüzden hikaye kitabı okumak onları güvende tutar.

5- Dünyayı Anlamlandırmalarına Yardımcı Olur

Çocuk, okuma alışkanlığı kazandıkça dünyayı anlamlandırmaya başlar. Gökyüzünün neden mavi olduğunu, arabaların nasıl gittiğini…

6- Akademik Ya Da Kariyer Başarıları İçin Yardımcı Olur

Okumayan bir insanın ileride başarılı olması pek mümkün olan bir şey değil. Çocuklar daha erken yaşlarda okudukları hikaye kitapları ile yeni kitaplara aç hale gelecek ve kendini geliştirmeyi alışkanlık haline getirecektir.

7- Hikaye Kitapları Hayal Dünyalarını Genişletir

Şüphesiz ki hikaye kitaplarının en büyük katkılarından biri çocukların hayal gücünü geliştirmesidir. Hayal gücü ve hayal dünyası geniş bir çocuk çok daha yaratıcı olacaktır.

8- Kitaplar Onları Eğlendirir

Kitaplar çoğu kişi için sıkıcı bulunsa da azımsanamayacak bir kısım için ise eğlendiricidir. Çocukların okuma alışkanlığı kazanması için onlara sürükleyici, eğlenceli kitaplar seçmek çok önemli. Resimli hikaye kitapları çok daha uygun olur.

9- Dil Bilgilerini Geliştirir

Çocuklar her okudukları hikaye kitabında değişik cümle yapıları ile karşılaşırlar bu da onların gramerine yani dil bilgilerine katkı sağlar.

10- Okumak Aynı Zamanda Yazma Yeteneklerini De Geliştirir

Sebebi basit. Çünkü hikaye kitabı okumak yukarıda da anlattığımız gibi çocukların gramer, iletişim ve kelime bilgisini geliştirir. Bu da doğrudan yazma yeteneklerine etki edecektir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.