Çocuğunuzun Göz Sağlığı Hakkında Bilgi Edinin

Blog’a Geri Dön

Çocuğunuzun Göz Sağlığı Hakkında Bilgi Edinin

Çocuğunuzun Göz Sağlığı Hakkında Bilgi Edinin

Ebeveynler, çocuklarının göz sağlığının, onların dersleri için önemli olduklarının oldukça farkında aslında. Fakat yıllık göz muayenelerini ne denli ciddiye alıyorlar tartışılır. Bu ciddi bir sorun. Çünkü bir çocuk gözünün bozulduğunun farkında olmayabilir. Normalde daha net görmesi gerekirken kafasında öyle bir gerçeklik olmadığı için bulanık görmeyi normal sanabilir. Bu yüzden yıllık göz muayenesi sandığınızdan çok daha ciddi.

Temiz bir görüş sadece ders performansı için gerekli değildir. Spor yapan hatta ve hatta günlük her aktivitede temiz görüş oldukça kritiktir. Erken teşhis ve tedavi daha ciddi göz sağlığı problemlerinin de önüne geçeceği için çocuğunuz için kapsamlı bir göz muayenesi randevusu almanızı tavsiye ederiz.

 

Aşağıya çocuğunuzun göz sağlığından emin olmanız için birkaç şey yazdık. Bir göz atın deriz.

1- Çocuğunuzun gözlerinin sağlıklı olup olmadığını anlamak için klasik birkaç gösterge vardır. Bunları gözlemlediğinizde durumu hemen ciddiye alın. Mesela çocuğunuz bir şeyler okurken okuduğu şeye fazla mı yaklaşıyor, bir şeyler izlediğinde ya da okuduğunda baş ağrısından şikayetçi oluyor mu? Bu tarz göstergeler her zaman önemlidir.

2- İlk göz muayenesi çocuğunuz 6 aylık iken yapılmalı diyor uzmanlar. Bunun çok erken bir yaş olduğunu düşünebilirsiniz. Ama inanın öyle değil. Ayrıca uzmanlar öğrenmenin %80’inin görsel olarak tamamlandığı konusunda hemfikir. Bu yüzden çocuğunuzun ilk göz muayenesinin 6 aylıkken yapıldığına emin olun.

3- Göz muayeneleri sadece göz ile ilgili sağlık sorunlarını irdelemez. Basit bir göz muayenesi ile çocuğunuzun başka bir hastalığı var mı yok mu onu bile öğrenebilirsiniz. Diyabet bu hastalıklardan sadece birisi. Diyabet belirtileri göz muayenesi ile görülebilir. Aklınızda bulunsun.

4- Çocuğumun göz muayenesini yaptırdım, hiç de sorun yokmuş artık uzunca bir süre doktora gitmeme gerek yok diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Göz muayenesini yıllık periyodlar ile tekrarlamalısınız. Çocuğun göz gelişimi en yoğun bu dönemlerde gerçekleşir. Çocuğunuz, gözü hakkında spesifik bir rahatsızlık duyduğunu söylemese dahi muayeneleri ihmal etmeyin sakın.

5- Son olarak bir de göz korumasından bahsedelim. Özellikle spor yaparken ya da oyun oynarken gözlerin korunması çok önemlidir. Bu sebepten dolayı birçok çocuğun gözleri hasar görebiliyor ya da bozulabiliyor. Göz koruması da göz muayenesi kadar önemlidir. Yukarıda yazılanlar dikkate alındığında, çocuğunuzun bilgisayar başında geçirdiği zamanın sınırlanması gerektiği de aşikardır. Özellikle bilgisayar oyunları bağımlılık yaratmakta ve ebeveynler tarafından sınırlandırılmadığında sadece eğitime zararlı etkileri değil sağlığa etkileri de ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, çocuğun oyunsuz kalmaması gerektiği gerçeği de göz ününe alındığında masa oyunları olarak adlandırılan çeşitli akıl ve zeka oyunları da temin edilerek, çocuğun zihinsel gelişimi ve oyun ihtiyacı karşılanırken bilgisayar bağımlılığı da azaltılabilir.

Kaynak: timesofoman.com

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.