Başarılı Öğretmenlerin Yaptığı 20 Şey

Blog’a Geri Dön
Başarılı öğretmenler ve ortak özellikleri

Başarılı Öğretmenlerin Yaptığı 20 Şey

Bir öğrenciye, okulda neden başarılı olduğunu sorduğunuzda bu sorunun tek bir cevabı vardır. Öğretmenleri. Çocukları okulda başarılı yapan şey ne ders kitaplarıdır ne de akıllı tahtalar. Onlar başarısını, iyi bir öğretmene borçludurlar. Öğretmenler sınıfa getirdikleri istek ve tutku ile öğrencilerinin hayatlarında fark yaratabilirler. Peki başarılı öğretmenler ne yapıyor da başarılı öğrenciler yetiştiriyor? Gelin 20 madde ile sizlere özetleyelim.

1- Hedefleri Vardır

Başarılı öğretmenler öğrencileri için net hedefler koyarlar. Bu onların kilometre taşlarıdır. Başarıya giden yolda bu hedeflerden yardım alırlar. Öğrenci ve öğretmen aynı hedef doğrultusunda ilerledikleri zaman karşılarına hiçbir şey çıkamaz.

2- Amaçları Vardır

Bir öğretmenin amacı olması onun ileriye daha çok odaklanmasına neden olur. Arada oluşan ufak tefek aksiliklere kafasını takmaz. Öğrencilerini de bu amaç doğrultusuna sokan bir öğretmen başarıyı her zaman yakalar.

3- Anında Geribildirim Almadan Yaşayabilirler

Dersin sonunda öğrencilerden “çok güzel bir dersti öğretmenim, teşekkürler” cümlesini duymak gibisi yoktur. Ama kendinizi buna odaklarsanız ve bir gün bu cümleyi duymazsanız sizin için daha üzücü olabilir. Her gün güzel ders anlatmanıza ve bunun geribildirimini almanıza gerek yok. Başarılı bir öğretmen olmak bahçe bakımına benzer biraz. Her gün istediğiniz ilgiyi çiçeklere gösteremeyebilirsiniz fakat sezon sonunda istediğinizi kesinlikle alırsınız.

4- Ne Zaman Dinleyeceklerini Ne Zaman Görmezden Geleceklerini Bilirler

Öğretmen elbette ki öğrencilerini dinlemelidir. Ders onların da istediği şekilde gitmelidir. Ama bunun bir sınır muhakkak olmalı. Yoksa öğretmenin iyi niyeti suistimal edilebilir. Bu yüzden bazen öğrencilerin fikrini dikkate almak bazen de onları görmezden gelmek gerekebilir. Bunun sınırını iyi çekmek gerek.

5- Olumlu Davranırlar

Pozitif olmak yaratıcılığa her zaman olumlu katkılar sağlar. Öğrencilerine negatif davranmayan öğretmenler başarılıdırlar ve öğrencilerinin gelişimini isterler.

6- Öğrencilerinin Başarılı Olmasını İsterler

Her insan onların başarılı olmasını uman birilerine ihtiyaç duyarlar. İlkokul giden bir öğrenci için bu anne babası ya da öğretmenidir. Onların başarılı olacağına olan inancınızı kaybetmeyin ve ona inanın.

7- Komiktirler

Başarılı öğretmenlerin en önemli ortak özelliklerinden biri de komik olmaları ve gelişmiş bir mizah duygusuna sahip olmalarıdır. Çünkü öğrenciler kendilerini güldüren öğretmenleri severler. Bu onlarda gözle görülür bir iz bırakır.

8- Övgüde Bulunurlar

Başarılı öğretmenler, öğrencilerini hakettikleri zaman samimiyetle övebilirler. Onlara motivasyon sağlama konusunda üstlerine yoktur.

9- Risk Almayı Bilirler

Riske girmek başarı için her zaman bir formüldür. Derste yeni şeyler deneyen öğretmenler, öğrencilerin ilgisini canlı tutarlar ve yeniliklerle barışık hale gelirler.

10- Tutarlıdırlar

Öğretmen derste bir söz verdiğinde bunu tutmalı, yapacağım dediği şeyleri yapmalıdır. Tutarlılık, çocukların güvenini kazanmaya da yardımcı olur.

11- Derin Düşünürler

Başarılı öğretmenlerin en öne çıkan özelliklerinden biri derin düşünmeleridir. Bir şeylere tutulu kalmazlar her şeyi derinlemesine ele alırlar.

12- Akıl Hocalarını Kendileri Bulurlar

Akıl hocası illa ki fiziksel olarak var olmak zorunda değildir. Başarılı öğretmenlerin en iyi akıl hocası kendi sağ duyularıdır.

13- Velilerle İletişim Kurarlar

Öğretmenler ile velilerin arası genelde pek iyi değildir. Ama buna rağmen başarılı öğretmenler velilerle iletişim kuran öğretmenlerdir. Öğrencilerin velileri ile sağlam iletişim demek öğrencilerin başarılı olması demektir.

14- İşlerinden Zevk Alırlar

İşini seven insanları ilk bakışta anlarsınız. Başarılı bir öğretmen de işini bir zorunluluktan ziyade sevdiği bir uğraş olarak görür. Okula gelirken ayakları geri geri gitmez, yaptığı şeye saygı duyar.

15- Öğrencilerinin İhtiyaçlarına Duyarlıdırlar

Özellikle sınıf öğretmenleri 1. sınıftan 4. sınıfa kadar aynı öğrencilerledirler. Çocuklar bu 4 yıl içinde değişir, büyür, ihtiyaçları değişir. Onların ihtiyaçlarına, öğrenme şekillerine duyarlı olmak başarılı öğretmenlerin özelliklerindendir.

16- Sınıftaki Değişimleri Olumlu Karşılarlar

Sınıfın dekorunu değiştirmek, duvarları boyamak eğlenceli olabilir değil mi? Bunlar sınıfa hoş bir hava katan güzel değişimlerdir.

17- Yeni Araçlar Keşfederler

Sınıfa teknoloji getirmekten çekinmeyin. İyi bir öğretmen teknolojiye hakim olan öğretmendir. Sizin sınıfa getirdiğiniz yeni araçları çocuklar belki çok kolay kullanıyordur bile. Kullandıkları araçları sizin de kullanmanız onları mutlu edecektir.

18- Duygusal Destek Verirler

Minik öğrencilerin bilgiden çok duygusal desteğe ihtiyacı vardır aslında. Onu sağlamak da başarılı öğretmenlerin işi.

19- Öğrenmeyi Asla Bırakmazlar

Başarılı öğretmenler her zaman öğrencidirler. Öğrenmeyi asla bırakmazlar, kendilerini geliştirirler. Bu da öğrencilerine verecekleri bir şeyler olduğunu gösterir her zaman.

20- Velilerden Korkmazlar

Çocuğu konusunda fazla hassas olan ve bu hassaslıkları çocuklara yarardan çok zarar sağlan birçok veli var maalesef. Bu veliler genelde öğretmenler üzerinde baskı kurarlar ve öğretmeni işini iyi yapamaz hale getirirler. Başarılı öğretmenler velileri tehdit olarak algılamaz ve onlarla iyi geçinir. Ama bunu onlara yaranmak için değil, doğru bildiklerini uygulamak için yaparlar.

Kaynak: Teach Thought internet sitesi

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.