Abalone Nasıl Oynanır?

Blog’a Geri Dön

Abalone Nasıl Oynanır?

Abalone Nedir?

Abalone 1990 yılında Laurent Levi ve Michel Lalet tarafından tasarlanmış ve şu an  dünyanın en çok ödül kazanmış zeka oyunudur. Oyun, abalone, abbalone, abbalon, abalon ve sumo isimleri ile de bilinmektedir. Abalone oyununun ilham noktası ise Japonların meşhur sumo güreşleridir. Oyunun hamleleri ve platformun şekli tamamen sumo güreşinden esinlenilmiştir. Birazdan kuralları anlatınca çok daha iyi anlayacaksınız.

Özellikle ilkokul çağındaki çocuklar için çok faydalı olduğunuzu düşündüğümüz abalone oyununu sizlere anlatmak istedik. Gelin Abalone nasıl oynanır, nasıl kazanılır, abalone kuralları nelerdir kısaca anlatalım.

Abalone Nasıl Oynanır?

Abalone nasıl oynanır konusuna başlamadan önce, oyun hakkında kısa kısa açıklamalar yapalım. Kutu içeriğinden, oyunun amacından vs. bahsedelim.

Abalone Oyunu Kutu İçeriği

Abalone oyun kutusu içerisinde altıgen bir oyun platformu, 14 adet beyaz ve 14 adet siyah top bulunur. Topların rengi bazen değişkenlik gösterebilir ama genelde siyah ve beyazdır. Oyun platformunun altıgen olması ise sumo güreşlerinin yapıldığı ringin genelde altıgen olmasından kaynaklıdır.

Abalone Oyununun Amacı

Oyunun amacı doğru bir strateji kurup rakibinize ait 6 top oyun alanının dışına atmaktır. 6 topu ilk dışarı atan oyunu kazanır.

Abalone Oyunu Kuralları

Başlangıç ve Oyun Dizilimi

 • Abalone oyununda her oyuncunun 14 adet topu vardır. Bunlar 5-6-3 şeklinde oyun platformunun üzerine dizilir.
Abalone Oyunu Taş Dizilimi
Abalone oyununun başlangıcında taşlar (toplar) bu şekilde durmalıdır.

Abalone Oyun Hamleleri

 • Oyun platformunda toplarınızın gidebileceği 6 tane yön vardır. Toplarınızı tekli, ikili ya da üçlü olarak bu 6 yönden birine doğru hareket ettirebilirsiniz. . Yalnız her hamlede sadece bir birim gidebilirsiniz. Fazlasına oyun kuralları gereğince izin verilmez.
 • Toplarınız 4’lü ya da 5’li olacak şekilde hareket ettiremezsiniz.
 • Oyunun amacı rakibin de toplarını ittirmektir. Abalone oyununda buna “sumito” adı verilir.
 • Sumito için 3 ihtimal vardır: 3 top bir topu itebilir, 3 top iki topu itebilir ve 2 top 1 topu itebilir. 3 top 3 topu, 2 top 2 topu ya da 1 top 1 topu itemez. Buna abalone oyununda denge adı verilir ve bu toplar kilitlenir.
 • Oyun kuralları gereğince kesinlikle bu şekilde hamle yapılmasına izin verilmez. Kilidi açmak için bazı topların yerini değiştirmeniz gerekecektir.
 • Hamle yapacağınız toplarınızın arkası mutlaka boş olmalıdır. Yani hamle yapacağınız yöne doğru 4 top arka arkaya gelmişse 4 top arasından 3 top seçip hamle yapmak yasaktır. 4. topu aradan çıkartıp 3 topun arkasını boş hale getirmelisiniz hamle yapabilmek için.

Abalone Oyun Bitimi

Oyunda, rakibin tüm taşlarını platform dışına itmeniz gerekmez. 6 topu platform dışına iten oyuncu oyunu kazanır.

Abalone Oyununu Kazanmak İçin Taktikler

 • Toplarınızı daha çok 2’li ve 3’lü şekilde muhafaza edin. Tek kalan toplar savunmanız açısından size dezavantaj oluşturur.
 • Toplarınızın bir kısmını platformun ıssız köşelerine taşımak doğru bir strateji değildir. Aynı renk topları çok dağıtmamaya çalışın.
 • Rakibi altıgen platformun köşelerine sıkıştırmak iyi bir stratejidir. O an toplarını dışarı atamasanız da her zaman bir potansiyel sunar size.
 • Hücuma değil daha çok defansa yönelirseniz kazanma şansınız artar.
 • Böl ve fethet stratejisi bu oyunda da ana strateji olmalı. Siz toplarınızı olabildiğince bütün halinde tutup rakibin toplarını dağıtmasını sağlamalısınız.

Abalone Oyununda Süre

Oyun için genelde bir zaman kısıtlaması yoktur ama 30 dakikalık, 45 dakikalık bir süre yeterli olacaktır sizlere.

Abalone Oyunu Fiyatları

Abalone oyunu piyasada çeşitli fiyat aralıklarında bulunuyor tabii ki. Kullanılan malzemeye, üreticiye göre abalone fiyatları değişebiliyor. İlkokul Market’te 3 ayrı fiyat ve marka seçeneği sunuyoruz size. Aşağıda gördüğünüz ürünlerin üzerine tıklayarak abalone oyunlarını inceleyebilir ve kolayca satın alabilirsiniz.

Abalone oyunu, öğrenmesi basit ama kazanması zor bir oyun. Hamlelerinizi iyi düşünüp yapmalı ve rakibinizi alt etmelisiniz. Abalone nasıl oynanır tüm detayları ile sizlere anlatmaya çalıştık. Abalone nasıl oynanır videosunu da aşağıya bırakalım. Şimdiden herkese keyifli oyunlar.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.