Blog’a Geri Dön

Abalone Nasıl Oynanır?

Abalone Nedir?

Abalone 1990 yılında Laurent Levi ve Michel Lalet tarafından tasarlanmış ve şu an  dünyanın en çok ödül kazanmış zeka oyunudur. Oyun, abalone, abbalone, abbalon, abalon ve sumo isimleri ile de bilinmektedir. Abalone oyununun ilham noktası ise Japonların meşhur sumo güreşleridir. Oyunun hamleleri ve platformun şekli tamamen sumo güreşinden esinlenilmiştir. Birazdan kuralları anlatınca çok daha iyi anlayacaksınız.

Özellikle ilkokul çağındaki çocuklar için çok faydalı olduğunuzu düşündüğümüz abalone oyununu sizlere anlatmak istedik. Gelin Abalone nasıl oynanır, nasıl kazanılır, abalone kuralları nelerdir kısaca anlatalım.

Abalone Nasıl Oynanır?

Abalone nasıl oynanır konusuna başlamadan önce, oyun hakkında kısa kısa açıklamalar yapalım. Kutu içeriğinden, oyunun amacından vs. bahsedelim.

Abalone Oyunu Kutu İçeriği

Abalone oyun kutusu içerisinde altıgen bir oyun platformu, 14 adet beyaz ve 14 adet siyah top bulunur. Topların rengi bazen değişkenlik gösterebilir ama genelde siyah ve beyazdır. Oyun platformunun altıgen olması ise sumo güreşlerinin yapıldığı ringin genelde altıgen olmasından kaynaklıdır.

Abalone Oyununun Amacı

Oyunun amacı doğru bir strateji kurup rakibinize ait 6 top oyun alanının dışına atmaktır. 6 topu ilk dışarı atan oyunu kazanır.

Abalone Oyunu Kuralları

Başlangıç ve Oyun Dizilimi

 • Abalone oyununda her oyuncunun 14 adet topu vardır. Bunlar 5-6-3 şeklinde oyun platformunun üzerine dizilir.
Abalone Oyunu Taş Dizilimi

Abalone oyununun başlangıcında taşlar (toplar) bu şekilde durmalıdır.

Abalone Oyun Hamleleri

 • Oyun platformunda toplarınızın gidebileceği 6 tane yön vardır. Toplarınızı tekli, ikili ya da üçlü olarak bu 6 yönden birine doğru hareket ettirebilirsiniz. . Yalnız her hamlede sadece bir birim gidebilirsiniz. Fazlasına oyun kuralları gereğince izin verilmez.
 • Toplarınız 4’lü ya da 5’li olacak şekilde hareket ettiremezsiniz.
 • Oyunun amacı rakibin de toplarını ittirmektir. Abalone oyununda buna “sumito” adı verilir.
 • Sumito için 3 ihtimal vardır: 3 top bir topu itebilir, 3 top iki topu itebilir ve 2 top 1 topu itebilir. 3 top 3 topu, 2 top 2 topu ya da 1 top 1 topu itemez. Buna abalone oyununda denge adı verilir ve bu toplar kilitlenir.
 • Oyun kuralları gereğince kesinlikle bu şekilde hamle yapılmasına izin verilmez. Kilidi açmak için bazı topların yerini değiştirmeniz gerekecektir.
 • Hamle yapacağınız toplarınızın arkası mutlaka boş olmalıdır. Yani hamle yapacağınız yöne doğru 4 top arka arkaya gelmişse 4 top arasından 3 top seçip hamle yapmak yasaktır. 4. topu aradan çıkartıp 3 topun arkasını boş hale getirmelisiniz hamle yapabilmek için.

Abalone Oyun Bitimi

Oyunda, rakibin tüm taşlarını platform dışına itmeniz gerekmez. 6 topu platform dışına iten oyuncu oyunu kazanır.

Abalone Oyununu Kazanmak İçin Taktikler

 • Toplarınızı daha çok 2’li ve 3’lü şekilde muhafaza edin. Tek kalan toplar savunmanız açısından size dezavantaj oluşturur.
 • Toplarınızın bir kısmını platformun ıssız köşelerine taşımak doğru bir strateji değildir. Aynı renk topları çok dağıtmamaya çalışın.
 • Rakibi altıgen platformun köşelerine sıkıştırmak iyi bir stratejidir. O an toplarını dışarı atamasanız da her zaman bir potansiyel sunar size.
 • Hücuma değil daha çok defansa yönelirseniz kazanma şansınız artar.
 • Böl ve fethet stratejisi bu oyunda da ana strateji olmalı. Siz toplarınızı olabildiğince bütün halinde tutup rakibin toplarını dağıtmasını sağlamalısınız.

Abalone Oyununda Süre

Oyun için genelde bir zaman kısıtlaması yoktur ama 30 dakikalık, 45 dakikalık bir süre yeterli olacaktır sizlere.

Abalone Oyunu Fiyatları

Abalone oyunu piyasada çeşitli fiyat aralıklarında bulunuyor tabii ki. Kullanılan malzemeye, üreticiye göre abalone fiyatları değişebiliyor. İlkokul Market’te 3 ayrı fiyat ve marka seçeneği sunuyoruz size. Aşağıda gördüğünüz ürünlerin üzerine tıklayarak abalone oyunlarını inceleyebilir ve kolayca satın alabilirsiniz.

 • 0 out of 5

  Abbalon (Abbalone) Zeka Oyunu

  Kutu İçeriği: Oyun platformu, 15 adet kırmızı, 15 adet beyaz top Amaç: Rakibin taşlarını platform dışına itmek Yaş Aralığı: 6 ve üzeri Oyuncu Sayısı: 2 Menşei: Türkiye
   29,90
 • 5.00 out of 5

  HED Sumo Game (Abbalone)

  Kutu İçeriği: Plastik oyun platformu, oyun topları Amaç: Rakibin 6 topunu oyun platformu dışına atmak Yaş Aralığı: 6 ve üzeri Oyuncu Sayısı: 2 kişi Oyun Kazanımları: Stratejik düşünme becerisi, plan yapabilme yeteneği, dikkat.
   50,00  39,90
 • You've just added this product to the cart:

  Redka Sumo (Abbalone) Zeka Oyunu

  -30%
  Redka Abbalone Zeka OyunuRedka Abbalone Zeka Oyunu
  5.00 out of 5

  Redka Sumo (Abbalone) Zeka Oyunu

  Kutu İçeriği: Oyun platformu, 14 adet beyaz top, 14 adet kırmızı top Oyun Kazanımları: Stratejik düşünme, planlı hareket etme vb. Oyuncu Sayısı: 2 Yaş Aralığı: 6 ve üzeri Ekstra Özellikler: Geri dönüştürülebilir ve toksik içermeyen maddeden üretilmiştir.
   66,00  45,90

Abalone oyunu, öğrenmesi basit ama kazanması zor bir oyun. Hamlelerinizi iyi düşünüp yapmalı ve rakibinizi alt etmelisiniz. Abalone nasıl oynanır tüm detayları ile sizlere anlatmaya çalıştık. Abalone nasıl oynanır videosunu da aşağıya bırakalım. Şimdiden herkese keyifli oyunlar.

Abalone Benzeri Strateji Oyunları

 • 0 out of 5

  Piramit Zeka Oyunu

  Kutu İçeriği: Oyun tahtası, 15 siyah, 15 beyaz top Amaç: Piramit yapılırken en üste kendi taşını koymak Yaş Aralığı: 6 ve üzeri Oyuncu Sayısı:2 Menşei: Türkiye
   29,90
 • You've just added this product to the cart:

  Redka Atla Topla Zeka Oyunu (Skippity)

  -30%
  0 out of 5

  Redka Atla Topla Zeka Oyunu (Skippity)

  Kutu İçeriği: Oyun tablası, set tablası ve 5 farklı renkte taşlar Oyun Kazanımları: Stratejik düşünme, planlı hareket etme vb. Oyuncu Sayısı: 2 Oyuncu Üretim Yeri: Türkiye Ekstra Özellikler: Geri dönüştürülebilir ve toksik içermeyen maddeden üretilmiştir.
   60,00  41,90
 • You've just added this product to the cart:

  Redka Kapaklı Plastik Mancala (Mangala)

  Yeni
  -7%
  0 out of 5

  Redka Kapaklı Plastik Mancala (Mangala)

  Kutu İçeriği: 23x13,5x4 cm Plastik Mancala, Yeterli Miktarda Oyun Taşı, Nasıl Oynanır Kitapçığı İki oyuncunun 6’şar kuyusu olup toplamda 12 adet kuyu vardır. Her oyuncunun bir hazine kuyusu bulunur. Mancala oyunu 50 taş ile oynanır. Oyuncular 48 taşı her bir kuyuya 4'er adet olmak üzere dağıtırlar. Oyunda her oyuncunun önünde bulunan yan yana 6 küçük kuyu, o oyuncunun bölgesidir. Karşısında bulunan 6 küçük kuyu rakibinin bölgesidir. Oyuncular hâzinelerinde en fazla taşı biriktirmeye çalışırlar. Oyun sonunda en çok taşı toplayan oyuncu oyun setini kazanmış olur.
   16,00  14,90
 • You've just added this product to the cart:

  Redka Surakarta - Bihar Oyunu

  -22%
  Redka Surakarta ve Bihar oyunu
  0 out of 5

  Redka Surakarta – Bihar Oyunu

  Kutu İçeriği: Oyun platformu, oyun taşları ve kılavuz Oyuncu Sayısı: 2 Yaş Aralığı: 6 ve üzeri Ortalama Oyun Süresi: 20 dakika
   33,00  25,90

Bu makaleyi ne kadar yararlı buldunuz?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Oy 4.1 / 5. Oy sayısı: 10

Henüz oy verilmedi! İlk oylayan sen ol.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
WhatsApp'ı Aç