Blog’a Geri Dön

5 Yaş İçin 5 Eğlenceli Zeka Oyunu

Çocukların zeka gelişimi açısından 5 yaş çok kritik bir yaş. Bu dönemde yaptıkları zeka egzersizleri, edindikleri kazanımlar onlara yeni fırsatlar sunacaktır. Biz de bu yazımızda 5 yaş zeka oyunları listesi oluşturduk ve 5 yaş için birbirinden güzel 5 oyunu derledik. Çocukların edindiği kazanımlardan tutun da ürünlerin fiyatına kadar her şeyi detaylıca anlatmaya çalıştık yazımızda. Çocukların zeka gelişimi için katkımız olursa ne mutlu bize. Hazırsanız başlayalım 5 muhteşem zeka oyununa.

5 Yaş Akıl ve Zeka Oyunları

1- Tangram

Tangram oyunu basit ve eğitici yönü sayesinde oyun dünyasının efsaneleri arasında yerini aldı bile. 5 yaş için uygun oyunlar arasında desek de 4-5 yaş eğitici oyunlar kategorisine de sokabiliriz Tangram’ı.

Tangram’ın en çok tercih edilen ürünleri 4 parçalı ve 7 parçalı olanları. Ama diğerleri de isteğe göre tercih edilebilir elbette ki. 4’lü Tangram’da 100’den fazla şekil üretebilir, çocukların zeka ve dikkat gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Genelde Tangram kutusunun içinde bir görev kitapçığı çıkar ve burada yaklaşık 100 adet görev olur. Bu görevleri tamamladıktan sonra çocuğunuz artık kendi başına da şekiller yapabilir ve hayal gücünü de geliştirebilir. Bol kazanımlı bu oyun, her evin her sınıfın köşesinde olmalı bize kalırsa.

Fiyat: 10-30 TL arası (Kullanılan materyale ve malzeme sayısına göre fiyat farklılık gösterebilir).

 

2- Pratik Bardaklar

Pratik bardaklar 6 yaş ve üzeri için tavsiye edilse de 5 yaşındaki çocuklarda seviyelerine bağlı olarak oynayabilirler. Renkleri ve şekilleri tanıma açısından onlara faydalı olacağı görüşündeyiz. Aynı zamanda onlara pratiklik kazandıracak ve motor becerilerini geliştirecektir. Oynaması keyifli, kazanımı çok bu oyunu evinizin bir köşesinde bulundurun deriz.

Oyunu öğrenmesi çok kolay ama oyuna başlandıktan sonra bazı resimler kafa karıştırıcı olabiliyor ve bu durum çocuklara dikkat de katıyor. Oyunda amaç, resimlerde görülen renk sırasını bardaklarla oluşturmak ve oyunu kazanmaktır. Bu oyunda hızlı ve dikkatli olan kazanıyor haberiniz olsun.

Fiyat: 60-100 TL arası

 • You've just added this product to the cart:

  7'li Tangram Zeka Oyunu

  -20%
  0 out of 5

  7’li Tangram Zeka Oyunu

  Kutu içeriği: 15 görev kartı (2 yönlü olduğundan 30 görev), 7 geometrik şekil ve çözüm kitapçığı Yaş Aralığı: 5 ve üzeri Oyuncu Sayısı: 1 (İsteğe bağlı daha fazla) Oyun Kazanımları: Parça bütün ilişkisi, el-göz koordinasyonu, geometrik düşünme
   25,00  20,00
 • You've just added this product to the cart:

  Redka Pratik Bardaklar Zeka Oyunu (Quick Cups) (Hediyeli)

  -30%
  0 out of 5

  Redka Pratik Bardaklar Zeka Oyunu (Quick Cups) (Hediyeli)

  Kutu İçeriği: 6 adet kırmızı, 6 adet mavi, 6 adet sarı, 6 adet yeşil ve 6 adet siyah bardak, 49 resimli görev kartı, 1 adet zil ve oyun kılavuzu. Buldum Oyunu Hediye! Bardak Ölçüleri: Yükseklik 4.5 cm, genişlik 3 cm Zil Ölçüleri: 7 cm genişlik, 4 cm yükseklik Yaş Aralığı: 6 yaş ve üzeri Oyuncu Sayısı: 2-6 Oyun Süresi: 20 dakika (Ortalama) Oyun Kazanımları: Dikkat, görsel hafıza Menşei: Türkiye (%100 Yerli Sermaye) Uyarı: Keskin kenar ve ufak parçalardan dolayı 3 yaşın altındaki çocuklar için uygun değildir.
   70,00  48,90
 • You've just added this product to the cart:

  Redka Pratik Zeka 1 Zeka Oyunu

  -17%
  Redka Pratik Zeka 1 Zeka Oyunu
  0 out of 5

  Redka Pratik Zeka 1 Zeka Oyunu

  Kutu İçeriği: 6 adet geometrik şekil, oyun tahtası ve kitapçık Kutu İçeriği: 36 kareden oluşan oyun tahtası ve 7 adet geometrik parça Oyuncu Sayısı: 1 Oyun Süresi: 10 dakika Yaş Aralığı: 3 yaş ve üzeri Oyun Kazanımları: Dikkat, sabır, geometrik şekilleri tanıma, odaklanma, şekiller arası bağlantı kurabilme Ekstra özellikler: %100 doğal, geri dönüştürülebilir ve toksik içermeyen madde.
   30,00  24,90
 • You've just added this product to the cart:

  Redka T-Tangram Zeka Oyunu

  -9%
  Redka T-Tangram Zeka Oyunu
  0 out of 5

  Redka T-Tangram Zeka Oyunu

  Kutu İçeriği: 4 ahşap tahta, kitapçık. Menşei: Türkiye Yaş Aralığı: 3 ve üzeri Ekstra Özellikler: Geri dönüştürülebilir ve toksik içermeyen malzeme Oyun Kazanımları: Geometrik beceri gelişimi, görsel düşünme yeteneği, dikkat, konsantrasyon Boyut: 24x3,7 cm Ebatlarında 0,8 cm Kalınlığında
   12,00  10,90

3- Kule (Jenga)

Jenga’yı bilmeyen veli ve öğretmen çok azdır. Muhakkak arkadaş, öğretmen ortamında onlar da oynamıştır. Çünkü Jenga’nın yaşı yok. 5-6 yaşındaki çocuk da oynayabilir, 40 yaşındaki bir öğretmen de. Fakat bu oyunu çocukların erken yaşlarda özellikle 5-6 yaşlarında oynamaya başlaması çok önemli. Çünkü motor becerileri gelişebilir, mantıklı kararlar almayı öğrenebilir ve dikkat kazanabilir. Basit gibi görünse de yapılacak hamleler çok önemli Kule oyununda. Aman dikkat yanlış parçayı çekmeyin ve kuleyi yıkmayın!

Fiyat: 20-50 TL arası

4- Hanoi Kuleleri

Hanoi Kuleleri ya da Hanoi Kulesi olarak adlandırılan oyun, dünyanın birçok okulunda ders müfredatında bulunuyor. Çünkü çözmesi çok keyifli ve beyni zorlayıcı hamleler yapmanız gerekiyor. Bu da çocukların beyin gelişimine inanılmaz olumlu katkılar yapıyor.

Oyunu seviyeye göre ister 3 disk ile isterseniz de 7 disk ile oynayabilirsiniz. 3 yaşındaki çocuklara dahi oynatılmalı ki çocuklar motor becerilerini geliştirsin, diskleri çubuklara düzgün geçirmeyi öğrensin. Bu yüzden oyunu 5 yaş ile sınırlamak istemiyoruz. 3 yaş ve üzeri için de uygun bir çocuk zeka oyunu.

Fiyat: 30 TL

5- Akıllı Bloklar

5 yaş akıl ve zeka oyunları arasında en güzel ve en çok tercih edilenlerden biri de Akıllı Bloklar. 5-6 yaş zeka oyunları kategorisinde yer alan bu oyun, çocukların görsel becerilerini, 3 boyutlu düşünme becerilerini ve parça bütün ilişkisi kurma becerisine inanılmaz katkılar sağlayacak. Bununla birlikte 5 yaş için uygun zeka oyunlarının ortak özelliklerinden biri de dikkat ve odaklanma becerisini artırmak. Akıllı bloklar da bu amaca hizmet eden eğlenceli bir oyun.

Fiyat: 20-30 TL

 

5 yaş için zeka oyunları yazımız bu kadar. Bazı oyunlar 3 yaşından itibaren bazıları ise 5-6 yaş aralığında olan çocuklar için oynanabilir. Yaşa göre kesin bir sınıflama yapmaktansa seviyeye göre yapmak daha mantıklı gözüküyor. Bu yüzden çocuğunuz ya da öğrencileriniz için hangi oyunun daha uygun olduğunu siz bizden çok daha iyi biliyorsunuz. Diğer yaşlar ve seviyeler için olan eğitici, akıl ve zeka oyunlarını buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Bununla birlikte aile ve öğretmen bilinçlenmesine katkı sağlamak için her gün birçok blog yazısı yazıyoruz. Hepsini görebilmek için blogumuzu ziyaret etmeyi unutmayın.

 • You've just added this product to the cart:

  Akıllı Bloklar Zeka Oyunu

  -17%
  Akıllı Bloklar Zeka Oyunu
  5.00 out of 5

  Akıllı Bloklar Zeka Oyunu

  Kutu İçeriği: 7 adet blok ve 2 adet görev kitapçığı Oyun Kazanımları: Görsel becerisi, 3 boyutlu tasarım yapabilme becerisi, El ve göz koordinasyonu, Parça bütün ilişkisi kurma becerisi, Dikkat ve odaklanma becerisi, Dikkatin ayrıntılara verilme becerisi Oyuncu Sayısı: 1 (İsteğe bağlı 2) Yaş Aralığı: 5 ve üzeri Ekstra Özellikler: Geri dönüştürülebilir maddeden üretilmiştir.
   30,00  25,00
 • 5.00 out of 5

  Akıllı Yapılar Zeka Oyunu (Architecto – Equilibrio)

  Kutu İçeriği: 18 adet akıllı yapı bloğu, 72 sayfalık görev kitapçığı Oyuncu Sayısı:1 Yaş Aralığı: 5 yaş ve üzeri Oyun Kazanımları: Dikkat, sabır, geometrik şekilleri tanıma, odaklanma, şekiller arası bağlantı kurabilme, 3 boyutlu düşünebilme
   45,00  40,00
 • You've just added this product to the cart:

  Redka Hanoi Kuleleri Zeka Oyunu

  Yeni
  -20%
  Redka Hanoi Kuleleri Zeka OyunuRedka Hanoi Kuleleri Zeka Oyunu
  0 out of 5

  Redka Hanoi Kuleleri Zeka Oyunu

  Kutu İçeriği: 3 çubuklu bir tahta ve 7 adet renkli disk Oyun Kazanımları: Matematik, düşünerek hareket etme, el becerisi vb. Oyuncu Sayısı: 1 Yaş Aralığı: 3 ve üzeri Ekstra Özellikler: Geri dönüştürülebilir ve toksik içermeyen maddeden üretilmiştir.
   31,00  24,90
 • You've just added this product to the cart:

  Redka Kule Zeka Oyunu (Jenga)

  -16%
  Redka Kule Zeka Oyunu (Jenga)Redka Kule Zeka Oyunu (Jenga)
  0 out of 5

  Redka Kule Zeka Oyunu (Jenga)

  Kutu İçeriği: 54 adet tahta blok Oyun Kazanımları: Dikkat, fiziksel beceri, zeka Oyuncu Sayısı: 2-4 oyuncu (İsteğe bağlı daha fazla kişi de oynayabilir) Yaş Aralığı: 3 ve üzeri Ekstra Özellikler: Geri dönüştürülebilir ve toksik içermeyen maddeden üretilmiştir.
   26,00  21,90

Bu makaleyi ne kadar yararlı buldunuz?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Oy 4.5 / 5. Oy sayısı: 2

Henüz oy verilmedi! İlk oylayan sen ol.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
WhatsApp'ı Aç