5 Yaş İçin 5 Eğlenceli Zeka Oyunu

Blog’a Geri Dön

5 Yaş İçin 5 Eğlenceli Zeka Oyunu

Çocukların zeka gelişimi açısından 5 yaş çok kritik bir yaş. Bu dönemde yaptıkları zeka egzersizleri, edindikleri kazanımlar onlara yeni fırsatlar sunacaktır. Biz de bu yazımızda 5 yaş zeka oyunları listesi oluşturduk ve 5 yaş için birbirinden güzel 5 oyunu derledik. Çocukların edindiği kazanımlardan tutun da ürünlerin fiyatına kadar her şeyi detaylıca anlatmaya çalıştık yazımızda. Çocukların zeka gelişimi için katkımız olursa ne mutlu bize. Hazırsanız başlayalım 5 muhteşem zeka oyununa.

5 Yaş Akıl ve Zeka Oyunları

1- Tangram

Tangram oyunu basit ve eğitici yönü sayesinde oyun dünyasının efsaneleri arasında yerini aldı bile. 5 yaş için uygun oyunlar arasında desek de 4-5 yaş eğitici oyunlar kategorisine de sokabiliriz Tangram’ı.

Tangram’ın en çok tercih edilen ürünleri 4 parçalı ve 7 parçalı olanları. Ama diğerleri de isteğe göre tercih edilebilir elbette ki. 4’lü Tangram’da 100’den fazla şekil üretebilir, çocukların zeka ve dikkat gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Genelde Tangram kutusunun içinde bir görev kitapçığı çıkar ve burada yaklaşık 100 adet görev olur. Bu görevleri tamamladıktan sonra çocuğunuz artık kendi başına da şekiller yapabilir ve hayal gücünü de geliştirebilir. Bol kazanımlı bu oyun, her evin her sınıfın köşesinde olmalı bize kalırsa.

Fiyat: 10-30 TL arası (Kullanılan materyale ve malzeme sayısına göre fiyat farklılık gösterebilir).

 

2- Pratik Bardaklar

Pratik bardaklar 6 yaş ve üzeri için tavsiye edilse de 5 yaşındaki çocuklarda seviyelerine bağlı olarak oynayabilirler. Renkleri ve şekilleri tanıma açısından onlara faydalı olacağı görüşündeyiz. Aynı zamanda onlara pratiklik kazandıracak ve motor becerilerini geliştirecektir. Oynaması keyifli, kazanımı çok bu oyunu evinizin bir köşesinde bulundurun deriz.

Oyunu öğrenmesi çok kolay ama oyuna başlandıktan sonra bazı resimler kafa karıştırıcı olabiliyor ve bu durum çocuklara dikkat de katıyor. Oyunda amaç, resimlerde görülen renk sırasını bardaklarla oluşturmak ve oyunu kazanmaktır. Bu oyunda hızlı ve dikkatli olan kazanıyor haberiniz olsun.

Fiyat: 60-100 TL arası

3- Kule (Jenga)

Jenga’yı bilmeyen veli ve öğretmen çok azdır. Muhakkak arkadaş, öğretmen ortamında onlar da oynamıştır. Çünkü Jenga’nın yaşı yok. 5-6 yaşındaki çocuk da oynayabilir, 40 yaşındaki bir öğretmen de. Fakat bu oyunu çocukların erken yaşlarda özellikle 5-6 yaşlarında oynamaya başlaması çok önemli. Çünkü motor becerileri gelişebilir, mantıklı kararlar almayı öğrenebilir ve dikkat kazanabilir. Basit gibi görünse de yapılacak hamleler çok önemli Kule oyununda. Aman dikkat yanlış parçayı çekmeyin ve kuleyi yıkmayın!

Fiyat: 20-50 TL arası

4- Hanoi Kuleleri

Hanoi Kuleleri ya da Hanoi Kulesi olarak adlandırılan oyun, dünyanın birçok okulunda ders müfredatında bulunuyor. Çünkü çözmesi çok keyifli ve beyni zorlayıcı hamleler yapmanız gerekiyor. Bu da çocukların beyin gelişimine inanılmaz olumlu katkılar yapıyor.

Oyunu seviyeye göre ister 3 disk ile isterseniz de 7 disk ile oynayabilirsiniz. 3 yaşındaki çocuklara dahi oynatılmalı ki çocuklar motor becerilerini geliştirsin, diskleri çubuklara düzgün geçirmeyi öğrensin. Bu yüzden oyunu 5 yaş ile sınırlamak istemiyoruz. 3 yaş ve üzeri için de uygun bir çocuk zeka oyunu.

Fiyat: 30 TL

5- Akıllı Bloklar

5 yaş akıl ve zeka oyunları arasında en güzel ve en çok tercih edilenlerden biri de Akıllı Bloklar. 5-6 yaş zeka oyunları kategorisinde yer alan bu oyun, çocukların görsel becerilerini, 3 boyutlu düşünme becerilerini ve parça bütün ilişkisi kurma becerisine inanılmaz katkılar sağlayacak. Bununla birlikte 5 yaş için uygun zeka oyunlarının ortak özelliklerinden biri de dikkat ve odaklanma becerisini artırmak. Akıllı bloklar da bu amaca hizmet eden eğlenceli bir oyun.

Fiyat: 20-30 TL

 

5 yaş için zeka oyunları yazımız bu kadar. Bazı oyunlar 3 yaşından itibaren bazıları ise 5-6 yaş aralığında olan çocuklar için oynanabilir. Yaşa göre kesin bir sınıflama yapmaktansa seviyeye göre yapmak daha mantıklı gözüküyor. Bu yüzden çocuğunuz ya da öğrencileriniz için hangi oyunun daha uygun olduğunu siz bizden çok daha iyi biliyorsunuz. Diğer yaşlar ve seviyeler için olan eğitici, akıl ve zeka oyunlarını buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Bununla birlikte aile ve öğretmen bilinçlenmesine katkı sağlamak için her gün birçok blog yazısı yazıyoruz. Hepsini görebilmek için blogumuzu ziyaret etmeyi unutmayın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.