Blog’a Geri Dön
2 Kişilik Zeka Oyunları

2 Kişilik Zeka Oyunları

Akıl ve zeka oyunları, çocukların beyinsel, sosyal ve motor beceri olarak gelişimine yardımcı olan oyunların genel adıdır. Bu oyunlardan bazıları tek kişi ile oynanabilirken bazıları ise 6, 7 hatta 8 kişi tarafından dahi oynanabilmektedir. Çocukların sosyal becerilerinin, iletişim becerilerinin gelişmesi için birdne fazla kişi ile oynanan oyunların rolü büyüktür. Bizler de bu yazımızda en güzel 2 kişilik zeka oyunları neler, biraz onlara bakacağız.

2 Kişilik Zeka Oyunları

1- Surakarta

İsmi size de biraz tuhaf geliyor değil mi? Telaffuzu da yazımı da zor gibi. Bunun sebebi, surakarta oyununun bize çok uzak coğrafyalardan birinde icat edilmesi. Peki neresi burası? Endonezya. Endonezya’nın Java Adasında bulunan eski bir kentten adını alan surakarta oynaması çok zevkli 2 kişilik zeka oyunları arasında. Oyunun mantığı basit. Rakibinizin taşlarını yiyerek oyun dışına atmak. Peki bunu çapraz giderek mi yoksa üzerinden atlayarak mı yapacaksınız? İkisi de değil. Rakibinizin taşlarını dairesel hareketlerle yiyorsunuz bu oyunda. Strateji becerisinin yanında görsel düşünebilme becerisi de gerektiriyor.

2- Mangala (Mankala, Mancala)

İki kişilik zeka oyunları arasına mangalayı almasak çok ayıp olurdu. Hem kültürümüzün bir parçası hem de oynaması inanılmaz zevkli. Şansa yer bırakmayan, tamamen zeka ve stratejiye dayanan bu oyun, birçok sınıfın raflarında duruyor artık. Üstelik MEB izinli zeka oyunları listesinin de başında.

 • You've just added this product to the cart:

  Redka Kapaklı Plastik Mancala (Mangala)

  Yeni
  -7%
  0 out of 5

  Redka Kapaklı Plastik Mancala (Mangala)

  Kutu İçeriği: 23x13,5x4 cm Plastik Mancala, Yeterli Miktarda Oyun Taşı, Nasıl Oynanır Kitapçığı İki oyuncunun 6’şar kuyusu olup toplamda 12 adet kuyu vardır. Her oyuncunun bir hazine kuyusu bulunur. Mancala oyunu 50 taş ile oynanır. Oyuncular 48 taşı her bir kuyuya 4'er adet olmak üzere dağıtırlar. Oyunda her oyuncunun önünde bulunan yan yana 6 küçük kuyu, o oyuncunun bölgesidir. Karşısında bulunan 6 küçük kuyu rakibinin bölgesidir. Oyuncular hâzinelerinde en fazla taşı biriktirmeye çalışırlar. Oyun sonunda en çok taşı toplayan oyuncu oyun setini kazanmış olur.
   16,00  14,90
 • You've just added this product to the cart:

  Redka Surakarta - Bihar Oyunu

  -22%
  Redka Surakarta ve Bihar oyunu
  0 out of 5

  Redka Surakarta – Bihar Oyunu

  Kutu İçeriği: Oyun platformu, oyun taşları ve kılavuz Oyuncu Sayısı: 2 Yaş Aralığı: 6 ve üzeri Ortalama Oyun Süresi: 20 dakika
   33,00  25,90
 • You've just added this product to the cart:

  Satranç Takımı

  -15%
  Satranç Takımı
  0 out of 5

  Satranç Takımı

  Kutu İçeriği: Oyun platformu ve taşlar Oyun Kazanımları: Strateji, mantıklı karar alma, dikkat vb. Oyuncu Sayısı: 2 Yaş Aralığı: 5 yaş ve üzeri Ekstra Özellikler: Geri dönüştürülebilir maddeden üretilmiştir.
   23,60  20,00

3- Satranç

Satranç da 2 kişilik zeka oyunları listesinin olmazsa olmazlarından. Yüzyıllardır hatta belki de bin yıllardır dünya üzerindeki her ülkede oynanıyor ve çok popüler. Bu adar yaygın olmasının sebebi ise elbette ki beyni zorlaması ve strateji kurmaya zorlaması. Bir değil birden fazla adımı düşünmeniz gerekiyor kafanızın içinde. Bu yüzden erken yaşta satranç oynamaya başlamak önem arz ediyor.

4- Reversi

Oynaması en zevkli 2 kişilik zeka oyunları nedir diye sorsanız reversi bu oyunların başında gelir. Dünya çapında turnuvaları yapılan bu oyunun en güzel tarafı kazanıyorum derken bir anda kaybetmeniz, kaybettim sanarken bir anda kazanmanız olabilir. Bu yüzden oyunun daha en başında, oyunun sonunu düşünerek çok iyi hamleler yapmanız lazım. Beyninizi biraz zorlamaya teşvik ediyor sizi.

5- Beş Nokta

En güzel 2 kişilik zeka oyunları listemizin 5 numarasında ise Beş Nokta var. Beş Nokta oyunu da çocukların ve yetişkinlerin stratejik ve görsel düşünmelerine yardımcı olan şahane bir oyun. Hareket ettirilen oyun tablaları sayesinden beyninizi çok yönlü kullanmanız lazım.

6- Yarıştan Kopma (2 Kişilik Trafik Oyunu)

Bize kalırsa iki kişilik zeka oyunları arasında en güzellerinden biri Yarıştan Kopma oyunu. Çünkü oyunda heyecan son ana kadar sürüyor. Oyun kuralları basit aslında. Ortada bir kart destesi var, 3 parçalı oyun platformu var ve arabalar var. Her oyuncunun bir arabası oluyor ve bu arabaları platformun çıkış noktasına götürmeye çalışıyorlar. Tabi bunu yaparken rakibiniz önünüze diğer araçları engel olarak koyacak hatta bazen oyun platformunun düzenini değiştirecek. Bunu da ortadan çektiği kartlara göre yapacak. Kısacası harika bir zeka ve şans oyunu bu iki kişilik trafik oyunu.

 • 0 out of 5

  Hi-Q Toys Yarıştan Kopma (New Racing Breakout)

  • Kutu İçeriği: Oyun platformu, araçlar ve görev kitapçığı
  • Yaş Aralığı: 6 ve Üzeri
  • Oyuncu Sayısı: 2
   84,90  69,90
 • You've just added this product to the cart:

  Redka 5(Beş) Nokta (Pentago)

  -30%
  0 out of 5

  Redka 5(Beş) Nokta (Pentago)

  Kutu İçeriği: Oyun platformu, 18 adet kırmızı, 18 adet beyaz misket Amaç: Aynı renk 5 misketi yan yana dizmek Oyun Kazanımları: Zeka ve strateji gelişimi Yaş Aralığı: 6 ve üzeri Oyuncu Sayısı: 2 kişi
   66,00  45,90
 • You've just added this product to the cart:

  Reversi Zeka Oyunu

  -13%
  Reversi Zeka OyunuReversi Zeka Oyunu
  5.00 out of 5

  Reversi Zeka Oyunu

  Amaç: Rakibin taşlarını kendi taş renginize çevirmek. Kutu İçeriği: Oyun platformu, 64 adet bir yüzü siyah bir yüzü beyaz taş Oyuncu Sayısı: 2 Yaş Aralığı: 7 ve üzeri Menşei: Türkiye
   40,00  35,00

Bu makaleyi ne kadar yararlı buldunuz?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Oy / 5. Oy sayısı:

Paylaş

Comment (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön