2 Kişilik Zeka Oyunları

Blog’a Geri Dön
2 Kişilik Zeka Oyunları

2 Kişilik Zeka Oyunları

Akıl ve zeka oyunları, çocukların beyinsel, sosyal ve motor beceri olarak gelişimine yardımcı olan oyunların genel adıdır. Bu oyunlardan bazıları tek kişi ile oynanabilirken bazıları ise 6, 7 hatta 8 kişi tarafından dahi oynanabilmektedir. Çocukların sosyal becerilerinin, iletişim becerilerinin gelişmesi için birdne fazla kişi ile oynanan oyunların rolü büyüktür. Bizler de bu yazımızda en güzel 2 kişilik zeka oyunları neler, biraz onlara bakacağız.

2 Kişilik Zeka Oyunları

1- Surakarta

İsmi size de biraz tuhaf geliyor değil mi? Telaffuzu da yazımı da zor gibi. Bunun sebebi, surakarta oyununun bize çok uzak coğrafyalardan birinde icat edilmesi. Peki neresi burası? Endonezya. Endonezya’nın Java Adasında bulunan eski bir kentten adını alan surakarta oynaması çok zevkli 2 kişilik zeka oyunları arasında. Oyunun mantığı basit. Rakibinizin taşlarını yiyerek oyun dışına atmak. Peki bunu çapraz giderek mi yoksa üzerinden atlayarak mı yapacaksınız? İkisi de değil. Rakibinizin taşlarını dairesel hareketlerle yiyorsunuz bu oyunda. Strateji becerisinin yanında görsel düşünebilme becerisi de gerektiriyor.

2- Mangala (Mankala, Mancala)

İki kişilik zeka oyunları arasına mangalayı almasak çok ayıp olurdu. Hem kültürümüzün bir parçası hem de oynaması inanılmaz zevkli. Şansa yer bırakmayan, tamamen zeka ve stratejiye dayanan bu oyun, birçok sınıfın raflarında duruyor artık. Üstelik MEB izinli zeka oyunları listesinin de başında.

3- Satranç

Satranç da 2 kişilik zeka oyunları listesinin olmazsa olmazlarından. Yüzyıllardır hatta belki de bin yıllardır dünya üzerindeki her ülkede oynanıyor ve çok popüler. Bu adar yaygın olmasının sebebi ise elbette ki beyni zorlaması ve strateji kurmaya zorlaması. Bir değil birden fazla adımı düşünmeniz gerekiyor kafanızın içinde. Bu yüzden erken yaşta satranç oynamaya başlamak önem arz ediyor.

4- Reversi

Oynaması en zevkli 2 kişilik zeka oyunları nedir diye sorsanız reversi bu oyunların başında gelir. Dünya çapında turnuvaları yapılan bu oyunun en güzel tarafı kazanıyorum derken bir anda kaybetmeniz, kaybettim sanarken bir anda kazanmanız olabilir. Bu yüzden oyunun daha en başında, oyunun sonunu düşünerek çok iyi hamleler yapmanız lazım. Beyninizi biraz zorlamaya teşvik ediyor sizi.

5- Beş Nokta

En güzel 2 kişilik zeka oyunları listemizin 5 numarasında ise Beş Nokta var. Beş Nokta oyunu da çocukların ve yetişkinlerin stratejik ve görsel düşünmelerine yardımcı olan şahane bir oyun. Hareket ettirilen oyun tablaları sayesinden beyninizi çok yönlü kullanmanız lazım.

6- Yarıştan Kopma (2 Kişilik Trafik Oyunu)

Bize kalırsa iki kişilik zeka oyunları arasında en güzellerinden biri Yarıştan Kopma oyunu. Çünkü oyunda heyecan son ana kadar sürüyor. Oyun kuralları basit aslında. Ortada bir kart destesi var, 3 parçalı oyun platformu var ve arabalar var. Her oyuncunun bir arabası oluyor ve bu arabaları platformun çıkış noktasına götürmeye çalışıyorlar. Tabi bunu yaparken rakibiniz önünüze diğer araçları engel olarak koyacak hatta bazen oyun platformunun düzenini değiştirecek. Bunu da ortadan çektiği kartlara göre yapacak. Kısacası harika bir zeka ve şans oyunu bu iki kişilik trafik oyunu.

Paylaş

Comment (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog’a Geri Dön
Bu ürünü sepetinize eklediniz:

Canlı Yardım

Merhaba,

Sorunuz mu var?

Başlıca yanıtlar

Kapıda ödeme 40 tl üzerindeki siparişlerde seçilebilir. Kapıda ödeme hizmet bedeli tüm kargo firmaları için +6 TL'dir.

Sipariş toplam tutarına bağlı olarak UPS, ARAS ya da PTT kargo firmalarından birisini seçerek sipariş verebilirsiniz.

UPS Kargo ile 90 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +9 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir.

ARAS Kargo ile 175 tl altındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. 175 tl ve üzeri siparişlerde ARAS Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

PTT Kargo ile 90 tl ile 175 tl arasındaki siparişlerde kargo ücreti +12 tl. Üzerinde kargo ücretsizdir. 90 TL altındaki siparişlerde PTT Kargo seçeneği bulunmamaktadır.

Siparişinizde kullandığınız eposta adresi ve sipariş onay epostasında gelen sipariş numarasını aşağıdaki linke girerek, siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Üye olmadan da sipariş takibi yapabilirsiniz.

Sipariş Takibi

Üye olduğunuzda 10 tl değerinde 1000 puan kazanırsınız. https://www.ilkokulmarket.com/hesabim/points/ bu linkten puanları kupon koduna dönüştürdükten sonra, sepet sayfasında bu kodu ilgili alana girerek indirim alabilirsiniz. 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Puan kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bazı ürünlerde olabilmektedir. Lütfen WhatsApp müşteri danışmanımızdan stokta görünmeyen ürünler dahil bilgi isteyiniz.

50 tl altındaki siparişlerinizi, lütfen ilkokulmarket.com üzerinden hızlıca oluşturunuz. (7/24)

Kargo masrafları hariç 50 tl ve üzeri siparişlerinizde, WhatsApp müşteri danışmanımızdan yardım alabilirisiniz (Hafta içi 09:00-17:00) ya da ilkokulmarket.com (7/24)

Bireysel siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen musterihizmetleri@ilkokulmarket.com adresine iletiniz.

Toplu siparişleriniz ile ilgili taleplerinizi lütfen WhatsApp Müşteri Danışmanımıza iletiniz.